Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Spolana: podnik, kterému se nevěří

  0:01
"Spolana - spolehlivý partner v chemii" hlásá internetová stránka neratovické chemičky. Po událostech posledních dní to heslo vypadá jako mimořádně nepovedený žert. Spolana, součást státního chemického holdingu Unipetrol, se během záplav stala symbolem naprosto nedůvěryhodného podniku, který téměř nekomunikuje s veřejností ani se státními úřady.

A když už nakonec pod tlakem její vedení přizná, že z továrny unikl třeba jedovatý chlor, nedokáže ani sdělit jeho celkové množství, jak se to stalo při první havárii 14. srpna. Spolana nejprve mluvila o 14 kilogramech, v pátek už její mluvčí připustil "až stovky kilogramů" a včera se nakonec Pavel Švarc, generální ředitel majitele Spolany Unipetrolu, vrátil ke 14 - 15 kilogramům.

A našly by se i závažnější omyly. "Z továrny dnes žádný chlor neunikl," prohlásil například minulou sobotu jeden z mluvčích Unipetrolu. Až o tři dny později přiznal generální ředitel Unipetrolu Švarc, že chlor továrnu opravdu opustil.

Podobných komunikačních "nedorozumění" se během velké vody povedlo hned několik. "V areálu Spolany je ještě 80 tun chloru v novém skladu, který nebyl záplavami poškozen," uklidňoval ještě minulý čtvrtek mluvčí Unipetrolu Jan Martínek.

fotogalerie

Odpovědi na to, co vás po záplavách nejvíc zajímá

Všechny články o záplavách najdete zde.
"Při povodních z tohoto skladu uniklo zřejmě kolem 80 tun chloru, který se ale rozpustil ve vodě, a je proto téměř neškodný," prohlásil stejný mluvčí v sobotu. Až do záplav, které kompletně zaplavily celý areál chemičky, se Spolanou válčili hlavně ekologové a lidé z okolí továrny.

Organizace Greenpeace Spolanu už delší dobu obviňovala, že má třeba proti velké vodě - špatně zabezpečeny velice nebezpečné dioxiny a rtuť. Spolana to popřela, ale rtuť i dioxiny zřejmě byly během povodní vyplaveny. Jak veliké množství a kam všude se dostaly, není dodnes zcela spolehlivě známo.

Dřív to byla jejich chemička, teď se jí lidé z Neratovic bojí

Když v minulosti aktivisté Greenpeace protestovali před Spolanou Neratovice, většina místních je míjela bez povšimnutí nebo spíše s kritickými poznámkami. Nebylo divu, mnoho lidí ve Spolaně pracuje, firma donedávna sponzorovala řadu akcí, sport byl na ní závislý zcela.  

Po posledních únicích chloru je situace zcela jiná. Lidé žijí ve strachu, Spolaně nevěří. a pokud mohou, utíkají před ní jako například truhlář Martin Lenc. "Zase jim utekl chlor. Nechci u toho být blízko, tak jedu do Prahy,"  řekl v pátek v noci, když v rychlosti čerpal benzin u křižovatky ve směru na Prahu. Pracuje v truhlárně přímo u areálu Spolany, kde byl i v okamžiku, když v pátek po osmé hodině večer úřady vyhlásily chemický poplach. Lenc nebyl jediným, kdo před Spolanou utíkal.

Připraven byl i pokladní na čerpací stanici. "Mám sbalené věci v autě, co teď můžu dělat víc," krčí rameny. "O chloru jsem se dozvěděl náhodou od kamaráda, který bydlí v nedaleké Tuhani. Tady se až za další tři čtvrtě hodiny rozezněla siréna," stěžoval si na špatnou informovanost. Musel jít až za roh do ulice, aby alespoň částečně rozuměl hlášení z tlampačů. Neslyšel však skoro nic. Zaznamenal jen, že se mají utěsnit okna. Okamžitě proto volal na služebnu městské policie. "Až od strážníků jsem se dozvěděl, že byl vyhlášen třetí stupeň nebezpečí a vítr zřejmě nese chlor na Libiš," řekl.

Starostka Libiše, na jejímž katastru většina Spolany stojí, si už užila s chemičkou  mnohé. Například o úniku chloru předminulý čtvrtek ji nikdo z firmy neinformoval a lidé v obci neměli o nebezpečí ani tušení.  Tentokrát je alespoň trošku klidnější, v pátek večer věděla o úniku včas. "Tentokrát všechno fungovalo. Máme vlastní zabezpečovací systém, takže jsem hned všechny rodiny nechala upozornit, aby nevycházely ven a utěsnily okna i dveře. Raději jsme zopakovali, co lidi mají dělat. Mají sice doma příručku pro případ nebezpečí, ale do ní se určitě nikdo nedívá," líčila starostka Hudcová.

V Libiši má obecní úřad vlastní zabezpečovací systém. Jeho pomocí může poplach vyhlásit pouličními tlampači i bezdrátovým rozhlasem. Úplně jiné pocity mají lidé na východ od Neratovic, v Tišicích a v Kozlech. Podle svědectví místních se právě na Kozly v pátek večer valil bílý chlorový mrak, ale obyvatelé žádné upozornění nedostali. "Slyšeli jsme jen houkání sirén z Neratovic a už jsme věděli, o co jde. Tak jsem hned doma pozavírala děti a zvířata," vyprávěla Michaela Svobodová.

Na většině obyvatel vesnic kolem chemičky je však patrná rezignace. "Co můžeme dělat? To bychom se museli zbláznit, kdybychom měli pořád myslet na to, že každou chvíli hrozí nějaké nebezpečí," stěžoval si jeden z obyvatel Tišic. On ani mnozí další přitom nevěří, že bude někdy situace lepší. Naposledy před dvěma roky tady unikající chemické látky spálily zemědělcům velkou část úrody. A už nyní je při pohledu na půdu a stromy jasné, že škody budou i tentokrát.

Zemědělci z okolí loni zažalovali Spolanu o mnoho desítek milionů kvůli tomu, že jim jiný únik chloru v červenci 2000 (tehdy se do vzduchu dostalo 180 kilogramů) zcela zničil úrodu. Spolana tvrdí, že její chlor úrodu rozhodně nezničil.

Během velké vody se chemičkou najednou musely zabývat i politické špičky: do Spolany jezdili ministr vnitra Stanislav Gross a ministr obrany Jaroslav Tvrdík, na inspekci se tu spolu se svým českým protějškem objevil i německý ministr životního prostředí Jürgen Trittin.

Vedení Spolany rozčílilo ministra Grosse a včera je v Senátu za neodpovědnost a nezvládnutí situace kritizoval dokonce ministerský předseda Vladimír Špidla. Události posledních dní nepoškodily jen "image" Spolany, ale zcela určitě i její ekonomické výsledky. Hospodaření Spolany přitom končí několik let po sobě ztrátou. Čísla za letošní první pololetí byla přece jen optimističtější - zisk 3,3 milionu korun.

Udržet podnik v černých číslech i v druhé půli roku však bude zřejmě neřešitelné. Spolana zatím vyčíslila škody z povodní na více než jednu miliardu korun, výroba bude muset být přerušena na celé tři měsíce. Náklady budou přitom o to vyšší, že kompletně zatopený podnik měl pojištěnu jen část výroby.

Mluvčí Unipetrolu Martínek už před několika dny prohlásil, že podnik měl pojištěnu pouze výrobu PVC. Ta představuje asi 45 procent celkové výroby. Ostatní provozy podnik nepovažoval za tolik důležité, aby investoval ještě do jejich pojištění. Nový management, který do podniku přišel letos v únoru, chtěl dosta podnik do zisku. To ale asi znovu nevyjde. Nové vedení již přitom letos propustilo zhruba 120 lidí.

Zaměstnanců ve Spolaně ubývá již několik let. Ještě v roce 1996 zde pracovalo 3700 lidí, loni už jich bylo pod dva tisíce. Pokles souvisí i s omeením výroby. Spolana například zcela ukončila výrobu čistých chemikálií. 

Unipetrol odvolal znalce, jehož kvůli povodni najal
Opakované případy, kdy ze Spolany Neratovice unikl při povodni a po ní do ovzduší chlor, mají první personální oběť. Odvolán byl specialista Jan Papež patřící do týmu, jejž si firma najala, aby zpracoval zprávu o tom, jak továrna obstála při opatřeních proti velké vodě.

Sepsání takové zprávy ukládá Spolaně zákon. Unipetrol má Papežovi za zlé, že na tiskové konferenci po pátečním úniku chloru přirovnal situaci ve Spolaně k malému Černobylu. Tato slova zazněla v reportáži televize Nova a převzaly je i zahraniční agentury.

Papež navíc v sobotu ještě řekl, že během záplav a následných úniků chloru bylo ohroženo mnoho životů. Papež včera prohlásil, že na Novu podal trestní oznámení pro šíření poplašné zprávy. Hájil se tím, že jeho slova byla špatně vyložena. Obyvatelům nehrozí žádné nebezpečí.

Jako po jaderném výbuchu vypadalo zařízení jednoho ze skladů chloru, vysvětloval dodatečně svá slova odborník. "Destrukce kovových prvků haly byla jako v Černobylu. To je váš problém, že jste to nepochopili," řekl Papež.

Na dotaz, odkud ví, jak to vypadalo po explozi v Černobylu odpověděl: "Viděl jsem fotografie." Jan Suchoň, šéf týmu specialistů, kteří zprávu pro Spolanu dělají, Papežovy výroky omlouval. "Pan Papež je zvyklý nazývat věci tvrdšími jmény," řekl Suchoň.

Vedení Unipetrolu, kterému Spolana patří, se včera od všech Papežových výroků distancovalo. Ředitel Petr Švarc prohlásil, že končí s Papežem spolupráci a vypracuje si vlastní povodňový audit.

Chlor je nebezpečný jen ve vysokých koncentracích, říká toxikolog

Chlor se za první světové války používal jako bojový otravný plyn. "Němci to na Francouze ze zákopů pouštěli po větru, z nevelké vzdálenosti a ve velmi silných koncentracích - proto to mělo tragické následky na životech," říká Jiří Kasa z katedry toxikologie Vojenské lékařské akademie v Hradci Králové.

V neratovické Spolaně unikly desítky tun chloru. Co lidem tedy hrozí?
Nepodceňuji to, ale podle mých informací byl chlor dost zředěný vzduchem. Neměl by tedy být životu nebezpečný. Důležité je, že unikal postupně. Jen prudký únik plynu vede k vysoké koncentraci, a tudíž i ke ztrátám na životech. Ale nerad bych situaci v Neratovicích zlehčoval.

Cožpak ani dlouhodobý pobyt v oblasti, kde je ve vzduchu nízká koncentrace chloru, není škodlivý?
Muselo by jít o mnohahodinové vdechování, aby to ohrozilo zdraví lidí. V běžné koncentraci chlor "jen" bolestivě dráždí dýchací cesty, sliznici či spojivky. Zasaženým lidem se špatně dýchá a slzí jim oči.

Co radíte těm, kteří žijí v blízkosti neratovické Spolany?
Pokud mají dojem, že ve vzduchu je byť i minimální množství chloru, ať v bytech nevětrají a nevycházejí ven, a když už, určitě s rouškou.

Nakolik je chlor stabilní plyn?
Velmi rychle se ředí vzduchem. V silném větru jeho koncentrace prudce klesá. Spojuje se však se vzdušnou vlhkostí a vytváří při tom chlorovodík, který reaguje s vodou, přičemž vzniká kyselina chlorovodíková. A ta i ve velmi malé koncentraci leptá. Těžko odhadnout, nakolik je tato kyselina vzhledem k obrovské mase vody, která ji zředila, lidem nebezpečná. Vody bych se přesto tolik nebál, byť je kontaminovaná. Chlor ve vzduchu je mnohem horší.

Může chlor z Neratovic ohrozit například obyvatele hlavního města?
Ne. Od Neratovic je Praha moc daleko. Jen lidé přímo v okolí chemičky to asi odnesou záněty očí a dýchacích cest. Ohroženi jsou ale ti starší, kteří trpí plicní rozedmou či astmatem - ti by mohli mít i nyní vážné potíže.  

Hasiči odcházejí z nového skladu kapalného chloru, kde měřili aktuální hodnoty koncentrací tohoto plynu, který ohrožuje lidi v okolí chemičky. (25. srpna 2002)

Hasiči odcházejí z nového skladu kapalného chloru, kde měřili aktuální hodnoty koncentrací tohoto plynu, který ohrožuje lidi v okolí chemičky. (25. srpna 2002)

Autoři:

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

  • Nejčtenější

Írán zaútočil na Izrael. Armáda zachytila většinu střel, pomohli spojenci

13. dubna 2024  20:38,  aktualizováno  14.4 8:54

Sledujeme online Írán vyslal na Izrael desítky bezpilotních letounů a také rakety. Je to odveta za útok na íránský...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ženu soudí za sex se psem i zneužívání syna a vnuka. Byla to terapie, hájí se

15. dubna 2024  12:28,  aktualizováno  13:33

U Krajského soudu v Ústí nad Labem začalo projednávání případu dlouhodobého sexuálního zneužívání,...

Ozbrojenci vtrhli do domu a svázali podnikatele s rodinou, zřejmě šlo o mstu

12. dubna 2024  9:44,  aktualizováno  15:08

Policisté z Česka i Německa pátrají na Domažlicku po ozbrojencích, kteří v noci na dnešek přepadli...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Na začátku byl tajný projekt. Jak vypadá stanice metra, kterou nikdy nejel vlak

14. dubna 2024

Premium Nenápadná plechová vrata naproti Úřadu vlády na pražském Klárově skrývají velké tajemství. Praha se...

Vyměníme okupované hraniční vesnice. Arménie a Ázerbájdžán uklidňují napětí

19. dubna 2024  18:04

Arménie vrátí Ázerbájdžánu čtyři strategicky umístěné vesnice, které okupuje od počátku 90. let....

Čína drží evropské zbrojaře v šachu. Bez její klíčové suroviny Kyjev padne

19. dubna 2024  17:36

Premium Dodávky západní munice Ukrajině jsou hlavním politickým tématem posledních dní. Některé evropské...

Poslanci kontrolující BIS vyslechli nahrávky spojené s Bystroněm z AfD

19. dubna 2024  17:26

Sněmovní komise pro kontrolu Bezpečnostní informační služby (BIS) si minulý týden vyslechli...

Nechte si urážky, vzkypěla Jermanová. Migrační pakt vyvolal v debatě hádku

19. dubna 2024  16:46

Téma migračního paktu pořádně rozohnilo poslance, kteří se mu věnovali ve čtvrtek v pořadu 360° na...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...