Demonstranti podpořili squat Šafránka

  • 12
Motol - Svou podporu squatu Šafránka demonstrovala skupinka mladých lidí před pražským magistrátem. Přinesli transparenty s hesly "Bydlení je právo, nikoli privilegium", "Šafránka žije, boj pokračuje" a "Chcete ruinu nebo kulturně sociální centrum". Protest provázelo několik drobných incidentů. Strážníci několikrát demonstranty vyzvali, aby se rozešli, a pak jim transparenty zabavili.

Osm mladých lidí přišlo před pražský magistrát podpořit squattery, kteří již několik týdnů přebývají v bývalém statku Šafránka v Praze 6.

Krátce před devátou hodinou demonstranti postavili na chodníku před magistrátem stan, do nějž se pět z nich usadilo.

Setkání uspořádali v době, kdy měla jednat rada města, jedním z bodů byla i Šafránka. Jednání se však neuskutečnilo.

"Chceme upozornit na situaci na Šafránce a chceme donutit magistrát, aby jednal," řekla asi dvacetiletá účastnice akce novinářům. Squatteři podle ní nechtějí statek opustit a jsou ochotni vydržet tam třeba do listopadu.

Na místo přijeli strážníci a dvakrát vyzvali účastníky akce, aby chodník uvolnili. To ale odmítli, a tak jim strážníci zabavili transparenty. Strážník je upozornil, že se dopouštějí přestupku, a to neoprávněného záboru veřejného prostranství. Jedna z účastnic pak policistům nabídla, že sbalí stan, když dostanou transparenty zpět. To se v 10:00 stalo.

Ještě půl hodiny zde pak skupinka postávala. Podle další dívky přijdou před magistrát znovu, když bude zasedat rada města.

Squatteři se na Šafránce usídlili před několika týdny. Zhruba v polovině července město ke statku poslalo bezpečnostní agenturu, když zjistilo, že jej někdo nelegálně obývá. Někteří squatteři utekli na střechu a podle tvrzení účastníků dnešní akce tam stále jsou. Protestují tím proti způsobu, jakým město pečuje o svůj majetek.

Na Šafránku si dělají nároky kvůli tomu, že ji magistrát v roce 1997 nabídl squatterům, kteří obsadili bývalý statek Ladronka. "Mysleli jsme si, že bychom nemuseli mít takové problémy, jako kdybychom obsadili budovu, o které se ještě nemluvilo," uvedla účastnice dnešní akce.

Město se squattery odmítá jednat
Město nehodlá se squattery, kteří už dva týdny bivakují na střeše statku Šafránka, "dále hrát mediální hru o chátrající památce". "Rada je v pozici, kdy s nimi vyjednávat nechce," zdůraznil radní Otto Kechner. Přestože před časem přislíbil, že projekt na alternativní využití Šafránky, který squatteři předložili magistrátu již v březnu, sám dohledá.

Radní pro bezpečnost Rudolf Blažek doplnil, že město podalo na squattery trestní oznámení. Před blížícími se komunálními volbami se však k razantnějšímu zásahu neodváží.

"Míč je nyní na straně policie. Čekáme, že bude hájit práva vlastníka," konstatoval Blažek. Podle vyjádření mluvčího Jana Holuba policie nyní pouze shromažďuje důkazy a k zásahu se zatím nechystá.

Chuť k dohodě nemá ani druhá strana. Lidé připoutaní ke komínu statku od začátku trvají na tom, že v polorozpadlé budově  vybudují důsledně politický squat. Právě tím by se měla Šafránka od předešlých i současných obsazených domů odlišovat. "Své jednání chceme hájit antisystémovou kritikou. Potřebu bydlet stavíme proti soukromému vlastnictví, které je podle nás nelegitimní," argumentují.

Nestor českého sguattingu Jakub Polák, který mladé vzbouřence ze začátku vehementně podporoval, nyní připouští, že se tím sami stavějí do obtížné pozice. "Těžko se jedná s lidmi, pro které je slovo sponzor synonymem podvodníka, jenž si charitou vylepšuje profil," říká Polák. Podle jeho slov právě kvůli radikálním postojům squatterů chybí jasný a propracovaný návrh, jak finančně zajistit rekonstrukci objektu.

Magistrát na alternativní kulturní a společenské centrum přispívat nehodlá, přestože, jak řekl Kechner Britským listům, byla jeho loňská ekonomická bilance kladná a v pokladně dokonce zbylo několik milionů.

Město by však radši našlo solventního investora ochotného za památkově chráněnou ruinu zaplatit čtyřiadvacet milionů korun a pak investovat další miliony do její náročné záchrany. Jediným účastníkem magistrátní soutěže vypsané loni však bylo občanské sdružení Centrum aktivního porodu.

Podle Britských listů za ním stojí porodní asistentka Zuzana Štromerová, která vedla po dva roky ve Fakultní nemocnici Na Bulovce porodní centrum, v němž ženy rodily bez asistence lékaře. Po svém nedobrovolném odchodu z této nemocnice chtěla pokračovat v činnosti na Šafránce, město však pronájem objektu neodkleplo.

Nyní tedy objekt i mladé rebely hlídá bezpečnostní agentura. Na squatterech už je patrná únava. Aktivista Jakub Polák soudí, že z přibývajícími chladnějšími dny se celá akce rozplyne do ztracena.

Squatteři na střeše usedlosti, kde by chtěli vybudovat kulturně sociální centrum a nyní toto místo odmítají opustit. (21. července 2002)

Squatteři na střeše usedlosti, kde by chtěli vybudovat kulturně sociální centrum a nyní toto místo odmítají opustit. (21. července 2002)

Squatteři na střeše usedlosti, kde by chtěli vybudovat kulturně sociální centrum a nyní toto místo odmítají opustit. (21. července 2002)

Osm mladých lidí přišlo před pražský magistrát podpořit squattery, kteří již několik týdnů přebývají v bývalém statku Šafránka v Praze 6. (6. srpna 2002)

Osm mladých lidí přišlo před pražský magistrát podpořit squattery, kteří již několik týdnů přebývají v bývalém statku Šafránka v Praze 6. (6. srpna 2002)

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue