Srba musí zůstat ve vazbě, říká soud

  • 124
Pátý den od zveřejnění případu pokusu o nájemnou vraždu novinářky Sabiny Slonkové přinesl sérii významných událostí. Čtveřice podezřelých, včetně Karla Srby, musí zůstat ve vazbě. Rozhodl o tom českobudějovický krajský soud. "Podané stížnosti proti vazbě krajský soud zamítl jako nedůvodné," uvedl předseda senátu Pavel Šilhavecký. Ministr obrany Jaroslav Tvrdík také zjistil, že hlavní podezřelý Karel Srba byl až dosud agentem vojenské tajné služby.

Zřejmě kvůli tomu vyhodil šéfa vojenské rozvědky Andora Šándora. Podle dobře informovaných zdrojů se chystá propustit i další důstojníky, odpovědné za to, že se rozvědka nezbavila Srby už po aféře se skandálně nevýhodným pronájmem Českého domu v Moskvě.

Srbu, agenta s krycím jménem Salima, přitom jeden z jeho nadřízených označil za člověka s psychopatickými rysy. Doporučil okamžitě ukončit spolupráci s ním.

Protikorupční služba policie zároveň podezírá bývalého generálního sekretáře ministerstva zahraničí Karla Srbu a další tři lidi z majetkové trestné činnosti.

"Nejde o osoby veřejně známé, které by zastávaly nějaké funkce," řekl mluvčí pražského městského státního zastupitelství Martin Omelka.

SOUDCE SE ZALEKL MÉDIÍ

Vyjádření soudce Šilhaveckého předcházelo nedorozumění mezi novináři a soudci. Šilhavecký totiž ráno informoval novináře, kteří měli zájem o rozhodnutí senátu, aby přišli do justiční budovy v půl druhé. V uvedenou dobu však na jeho pokyn stráž do budovy pustila jenom štáb televize ČT 1, Český rozhlas a ČTK. Po stížnosti u předsedy soudu Bohuslava Petra s odkazem na diskriminaci některých médii, pustilo vedení krajského soudu do budovy všechna média, ale se zákazem focení. Soudce Šilhavecký odmítl odpovědět na další otázky a asi po půlminutovém vyjádření zjevně rozrušen rychle zmizel.

Srba byl dosud armádním špionem
Karel Srba, obviněný z přípravy vraždy reportérky MF Dnes Sabiny Slonkové, byl dosud aktivním spolupracovníkem vojenské rozvědky.

Salima, jak zní jeho krycí jméno, je dokonce svými řídícími důstojníky velmi dobře hodnocen. Jen jediný z nich po analýze Srbova spisu dospěl před časem k závěru, že "chování tohoto člověka má psychopatické rysy, a je proto nutné s ním okamžitě ukončit spolupráci". MF DNES to potvrdil vysoký vládní zdroj, který si přál zůstat v anonymitě.

Nezávisle na něm to sdělil i dobře informovaný důstojník zvláštních služeb.

Za své tak berou informace, podle nichž vojenská rozvědka ukončila spolupráci se Srbou nejpozději poté, co jeho příslušnost ke zpravodajským službám vyšla najevo při loňské aféře nevýhodného pronájmu Českého domu v Moskvě.

Ministr obrany Jaroslav Tvrdík je zprávou o tom, že Srba je stále aktivním příslušníkem rozvědky generálního štábu, zděšen. "Podle toho, co vím, tak kvůli tomu chystá rozsáhlá a velmi tvrdá personální opatření," naznačil ministrův blízký spolupracovník.

Tvrdík odmítl až do vyšetření případu cokoliv o Srbových vazbách na vojenskou rozvědku komentovat. Informaci MF DNES, že Srba je stále jeho člověk, nicméně nevyvrátil a přešel otázku mlčením.

Ministr potvrdil alespoň to, že rozměry šetření Srbova účinkování ve vojenské rozvědce nemají v resortu obrany obdoby. "Dal jsem podnět ke vzniku komise složené z vojenské rozvědky, vojenské kontrarozvědky, Úřadu pro zahraniční styky a informace, ale i Bezpečnostní informační služby," řekl Tvrdík.

Kříženecký: Dalo se to předpokládat
Podle Srbova advokáta Miroslava Kříženeckého nemohl soud v této fázi tak závažného případu dělat nic jiného. "Dalo se to předpokládat. Neříkám, že je to dobře, ale je to příliš závažný trestný čin," řekl iDNES advokát s tím, že v tomto případě nepřipadá v úvahu ani propuštění na kauci.

Kříženecký si přesto myslí, že by se jeho klient mohl brzy dostat na svobodu. "Lze předpokládat, tedy, není úplně vyloučeno, že paní nebo slečna Tomšovicová řekne, že si všechno vymyslela," říká obhájce.

Bez komentáře nechal ministr otázku, zda má čtvrteční odvolání šéfa vojenské rozvědky Andora Šándora, jehož lidé zatčeného Srbu stále - byť už jen teoreticky - řídí, něco společného s tím, že Srba je podezřelý z plánování vraždy Sabiny Slonkové. Oficiálně Tvrdík propustil Šándora kvůli rozdílným pohledům na práci vojenské rozvědky i zamýšlenou reorganizaci zpravodajských služeb. Vládní zdroj nicméně MF DNES naznačil, že už samotná Srbova stále platná příslušnost k rozvědce postačuje k tomu, aby Šándor v rozvědce okamžitě skončil.

Dosud platné Srbovo účinkování v armádní rozvědce může mít nepříznivý dopad na kariéru náčelníka generálního štábu Jiřího Šedivého. Vojenská rozvědka je totiž součástí generálního štábu a experti nyní budou zkoumat, nakolik je tato služba řízena a kontrolována.

"Zdá se zatím, že generál Šedivý o mnohých závažných nedostatcích ve své rozvědce vůbec nevěděl, což může velmi uškodit jeho až dosud vynikajícímu kreditu," míní jeden z členů Bezpečnostní rady státu. Stanovisko Šedivého se až do uzávěrky nepodařilo získat.

Premiér Špidla se nechal o kauze informovat

Premiér Vladimír Špidla po schůzce s nejvyšší státní zástupkyní Marií Benešovou, která ho zevrubně informovala o kauze připravované nájemné vraždy novinářky Sabiny Slonkové, nemá podle vládní mluvčí Anny Stárkové žádný důvod měnit svá stanoviska.

Benešová novinářům při odchodu od premiéra k případu nic neřekla, protože by to podle ní neprospělo vyšetřování. "Žádné nové skutečnosti tam nevyplývají, pouze jsme zevrubně probrali tuto kauzu," charakterizovala poradu se Špidlou. Dodala, že ji premiér požádal, aby ho informovala opět za měsíc.

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video