Jméno Chaplin jsem si jen vybral

Houfu dětí, žadonících na karlovarském festivalu s památníčky o podpis, vůbec nevrtalo hlavou, jestli má ulovený autogram Bena Chaplina něco společného s králem komiků. Ale novináři samozřejmě pořád dorážejí, proč tenhle jedenatřicetiletý britský herec, známý z filmů Soumrak dne či Tenká červená linie, nosí právě ono slavné příjmení, když k rodu Charlieho Chaplina nepatří.

"To je jednoduché, umělecké jméno jsem si zvolil podle rodného jména své matky, která se tak prostě jmenovala. A mně se zdálo, že se ke jménu Ben hodí líp než mé původní příjmení po otci - Greenwood,“ vysvětluje trpělivě při každém dalším rozhovoru. Dokonce se tím prý baví.

Vám tyhle věčné otázky vážně nevadí? Nikdy jste nelitoval, že jste si nezvolil všednější pseudonym?

Ne, opravdu nikdy. Buďte bez obav, jsem na to zvyklý.

A co na to říkají skuteční příbuzní Charlieho Chaplina?
Vidíte, to je zajímavé. S několika jeho potomky jsem se setkal, mluvili jsme o všem možném, ale na tohle se prostě neptali. Jinak si taky spousta lidí myslí, že Chaplin je mé pravé jméno, ale dál o tom neuvažují.

Portrét herce čtěte ZDE.

Dobrá, tak změňme téma. Asi nejvíc ceněným z vašich filmů je válečné drama Tenká červená linie. Změnilo nějak vaši původní představu o válce?
Naprosto. Přesněji řečeno, já jsem žádnou vyhraněnou představu ani neměl, přijal jsem zkrátka nabídku v dalším projektu. Jenže pak přišlo šest měsíců natáčení a ještě předtím třítýdenní trénink pod vedením skutečných veteránů, v podmínkách opravdu drsných. Málo spánku, špatné jídlo, tvrdý dril - to abychom si uvědomili, co všechno válka obnáší.

V téže době jako Tenká červená linie vznikl i další válečný snímek, Zachraňte vojína Ryana. Není to škoda, že Spielbergův Ryan váš film trochu zastínil?
Nevím. Spíše bych řekl, že Ryanův úspěch mohl Tenké červené linii pomoci, protože vyvolal divácký zájem o tohle téma. Nicméně Ryan vypovídá o druhé světové válce, kdežto náš film je podobenstvím o válce obecně. A pak, Ryan se líbil všem, kdežto náš film vyvolal dvě krajní reakce: pro, nebo proti.

Hrál jste i v hollywoodských snímcích Proč kočka není pes či v Nevěstě přes internet, s níž jste do Varů přijel a která jde teď v létě do zdejších kin. Před pár dny tu váš krajan Michael York citoval výrok, že Britové a Američani jsou jeden národ rozdělený společným jazykem. Má pravdu?
Před Yorkem to sice řekli už jiní, ale je to tak. Mám přítelkyni z New Yorku, a přestože používáme stejná slova, mluvíme každý jiným jazykem. Takže teď se učím americky, což je také jediný cizí jazyk, který alespoň trochu ovládám.

Vždyť v Nevěstě přes internet si váš hrdina „objedná“ snoubenku z Ruska...
Ale já naštěstí rusky mluvit nemusel. I když něco jsem přece jen pochytil: Da, da, ja slušaju....Promiňte, už musím jít. No vidíte, to vlastně taky umím rusky: Davaj, davaj!

Keira Kneightlyová, Orla Bradyová a Ben Chaplin přijeli na karlovarský festival.

Ben Chaplin v Karlových Varech.

Ben Chaplin v Karlových Varech.

Ben Chaplin v Karlových Varech.

Ben Chaplin v Karlových Varech.

Ben Chaplin v Karlových Varech.

Ben Chaplin v Karlových Varech.

Britský herec Ben Chaplin při rozhovoru v Karlových Varech.

,