Havel dnes určí vládního architekta

  • 691
Václav Havel, který celé nedělní odpoledne na Pražském hradě jednal s lídry parlamentních stran s výjimkou komunistů, v pondělí pověří jednoho z politiků sestavením nového kabinetu. Čeká ale na to, až Státní volební komise potvrdí výsledky voleb. "Jednání o novém složení vlády asi tak jednoduchá nebudou, ale času je dost," míní Havel.

Předsedu vlády Havel může jmenovat až poté, co současný kabinet podá demisi. "Vláda odstoupí po prvním zasedání sněmovny, což může být i 10. července."

Prezident po setkání s lídry parlamentních stran řekl, že schůzky byly pouze informativní a připustil, že po jednáních je v otázce sestavení vlády větším optimistou, než po oznámení volebních výsledků.

Potvrdil, že šéf vítězné ČSSD Vladimír Špidla preferuje koaliční vládu ČSSD a Koalice před menšinovou vládou sociálních demokratů. Koaliční většinový kabinet by upřednostnil i Havel.

Právě Špidlu zřejmě prezident v pondělí pověří sestavením vlády. "Ano, neoficiálně mi to sdělil. Předpokládám, že zítra dopledne se tak stane," uvedl Špidla v nedělním pořadu Naostro na ČT1.

První Havlův komentář po volbách
Prezident také na zhruba dvacetiminutové tiskové konferenci poprvé komentoval výsledky voleb. "Nehlasy a hlasy pro různé malé strany nejsou zcela ztracené. Vypovídá to o situaci ve státě," tvrdí.

Upozornil na to, že právě malé strany volili hlavně mladí lidé, kteří se však u uren moc neobjevovali. Strany, které se dostaly do parlamentu, by měly podle prezidenta výsledky voleb pečlivě analyzovat. "Vidím v tom odcizení stran občanům."

"Představme si ten trend, představme si, jaká situace může být při příštích volbách," poznamenal a dodal, že to svědčí o přání nastupující generace neuzavírat politický systém. Fotogalerii nové sněmovny najdete ZDE.

Havel na dotaz reportérky MF DNES, proč nepozval na Hrad komunisty, kteří se ve volbách umístili na třetím místě, odpověděl: "Jednal jsem pouze s těmi, kteří přicházeli v úvahu jako tvůrci či spolutvůrci nové vlády."

Upřesnil, že žádná ze zvolených parlametních stran nenaznačila, že by s komunisty ve vládě počítala. "Kdyby KSČM přicházela v úvahu, cítil bych jako ústavní povinnost jednat s ní také."

Podle prezidenta má volební úspěch komunistické strany několik příčin. "Část jsou hlasy protestní, lidé, kterým se nelíbí poměry, polistopadový vývoj, starší lidé, kteří svázali svůj život s komunismem, těžko si zvykají na nové poměry. Je to asi pestrá paleta poměrů, proč lidé volili v tak velké míře KSČM," upřesnil Havel.

Špidla jen konzultoval
Vladimír Špidla strávil u prezidenta jen dvacet minut. "Byla to pouze konzultační schůzka, žádný ústavní akt," řekl Špidla, který prosazuje, aby vládu sestavila ČSSD spolu s Koalicí. Také vytvoření vládní koalice s ODS považuje Špidla za vyloučené. "Můj postoj zůstává shodný s výroky, které jsem přednesl před volbami."

Po celou dobu měl Špidla neměnný výraz, ze kterého nebyly patrné žádné emoce. Nebylo možné rozpoznat, zda je nervózní, unavený či zklamaný.

Sociální demokraté mají tým pro vládní jednání
"Požádal jsem pana Rychetského a další členy předsednictva, aby navrhli možný syžet koaličních dohod," dodal šéf ČSSD. Na návrzích budou pracovat i místopředsedové strany Stanislav Gross a Marie Součková  a šéf sociálnědemokratické poslanecké frakce Bohuslav Sobotka.

"Začneme Koalicí a vyslechneme si jejich priority," řekla Součková. Hned však dodala: "Hovořit ale budeme především o těch našich prioritách."

Špidla také pověřil svého vládního kolegu, vicepremiéra Pavla Rychetského, aby připravil první návrh koaliční dohody.

Novináři se o tom dozvěděli naprostou náhodou. Ačkoliv mělo jít o interní dokument, Rychetský si jej přinesl na nedělní zasedání předsednictva ČSSD v průhledných deskách. Poté, co si toho všimli novináři, rychle jej Rychetský podle ČTK ukryl. "To jste, prosím vás, neviděl," řekl Rychetský poblíž stojícímu novináři. K poznámce, že je na titulním listě zmiňován předseda lidovců Cyril Svoboda jako zástupce Koalice, zopakoval: "To jste špatně viděl." Poté zmizel v Lidovém domě.

O Rychetského verzi pak nebyl schopen mluvit ani Špidla. "Požádal jsem své lidi o nějaké návrhy, ale ještě jsem to nečetl," řekl.

VOLBY 2002

zpráva o průběhu voleb

ohlasy na volby

konečné výsledky

kompletní zpravodajství
on-line reportáž

video z voleb

foto z voleb
Další místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach potvrdil, že existuje první návrh koaliční smlouvy, která ve vládě počítá se stranami Koalice. "Zatím jde pouze o návrh vládního prohlášení. Žádná jména tam nefigurují," řekl Škromach iDNES.

Oficiálně ale Špidla ještě nikoho neoslovil. To potvrdil i zpravodaj MF DNES ze štábu lidovců - žádná nabídka od socialistů zatím nedorazila, KDU-ČSL nicméně už sestavila tým, který má vyjednávat s ČSSD o případné vládní koalici. Jeho členy jsou předseda Cyril Svoboda, první místopředseda Milana Šimonovský a místopředseda Jan Kasal.

Členy vyjednávacího týmu za Unii Svobody-DEU se stanou Hana Marvanová, Ivan Pilip a šéf poslaneckého klubu Karel Kühnl.

Proti veškerým návrhům koalic se postavili komunisté. "KSČM nepodpoří ani vládu ČSSD a Koalice, ani velkou koalici ČSSD a ODS," ujistil předseda komunistů Miroslav Grebeníček.

Pokud by dala přednost opozici, mohla by prý strana případně uvažovat i o podpoře jednotlivých kroků levicové menšinové vlády sociálních demokratů. KSČM se podle svého šéfa cítí silná a je připravena okamžitě realizovat svůj program a "převzít závazky v exekutivě".

Po Špidlovi přijel na Hrad Klaus
Předseda ODS Václav Klaus jednal s prezidentem Václavem Havlem přesně půl hodiny. Za tu dobu probrali tři témata: volební výsledky, krátkodobou a dlouhodobou vizi ODS.

Havel a Klaus se shodli na tom, že výsledek voleb byl překvapivý a že demokratické strany ztrácí. "Je překvapivé, že před čtyřmi lety měly dnešní Koalice a ČSSD 113 mandátů a nepokusily se o vládní koalici. Najednou obě strany ztratily a chtěly by se pokusit o sestavení společné vlády," podotkl Klaus.

Prohlásil také, že necítí potřebu či povinnost vstoupit do jednání o budoucí vládě. "To není role pro nás, obvolávat předsedy stran. Zatím budeme vyčkávat, naše chvíle přijde tehdy až dojde k patové situaci."

"Nám nikdo koalici s ČSSD nenabízí a není to žádnou aktualitou, o které bychom jednali, je v tuto chvíli bezpředmětné téma", míní. Dodal, že Vladimír Špidla teď volí variantu koalice 101 anebo hledá pokus nějaké menšinové vlády.

Václav Klaus také po schůzce s hlavou státu deklaroval připravenost ODS odejít do opozice.

K podpoře menšinové vlády dodal: "Udělali jsme to dvakrát a potřetí toleranci menšinové vlády my provádět nebudeme. To není cesta, kudy bychom putovali."

Koalice - čekáme na nabídku
Jako poslední přijal Havel šéfy Koalice Cyrila Svobodu a Hanu Marvanovou. Jejich setkání bylo nejkratší ze všech schůzek. Oba po jednání potvrdili, že Koalice je, jakmile ji k tomu ČSSD vyzve, připravena jednat o budoucí vládě.

"Bude-li nabídka od sociální demokracie, jsme připraveni jednat," potvrdil Svoboda po setkání s prezidentem. Marvanová dodala, že stranická grémia obou stran dala vedení k takovému jednání zelenou.

Případná vláda ČSSD s Koalicí by ve sněmovně disponovala minimální možnou většinou 101 mandátů. Takovou podporu Marvanová označila za křehkou, je ale podle ní věcí ČSSD, zda toto riziko podstoupí.

Má šanci spojení ČSSD a Koalice?
Premiérem se s nejvyšší pravděpodobností stane Špidla, který preferuje vládu s Koalicí. Lidovci a unionisté si před volbami sice stanovili pět podmínek pro vstup do vlády, teď je ale jejich pozice slabá.

ANKETA

Měl by Václav Klaus kvůli volebnímu výsledku své strany rezignovat na post jejího předsedy?
HLASUJTE ZDE

Navíc, čtyři z těchto pěti podmínek neznamenají pro ČSSD vážný problém. Na proevropské orientaci, boji proti korupci, otevření vysokých škol a podpoře rodiny a občanské společnosti se programy obou možných partnerů snadno shodnou.

Jediným sporným bodem by se tak mohla stát otázka daní. Koalice slíbila nižší daně pro všechny občany a firmy. Předseda sociální demokracie však již mnohokrát řekl, že s žádným snižováním daní nepočítá. Připouští dokonce, že by daně - hlavně pro ty bohatší - mohly mírně vzrůst.

"Pro nás je konfliktní plošné snížení daní," řekl před volbami předseda poslaneckého klubu ČSSD Bohuslav Sobotka, o němž se hovoří jako o možném budoucím ministru financí.

Sobotní výroky představitelů ČSSD i Koalice však naznačily, že daně nemusí znamenat nepřekonatelný problém. Obě strany ukazovaly zřetelnou vůli k dohodě.  "Důležitých je sto jedna hlasů pro Evropu," prohlásil předseda lidovců Cyril Svoboda. "Jednat se dá o všem," přitakal Špidla.

Většina i v Senátu
To nejdůležitější pro obě strany, tedy rychlý vstup do Evropské unie, by naopak vláda ČSSD a Koalice prosazovala docela snadno. Obě strany mají teď totiž dohromady většinu i v Senátu.

Ze všech tří partnerů, které by si mohla ČSSD vybrat (Koalice, ODS a KSČM), je Koalice jediná schopna dodat pro senátní většinu potřebný počet hlasů. Ačkoliv vypadá vláda sociální demokracie s Koalicí jako téměř hotová věc, může dojít i na překvapení.

Sněmovna - starší, ale ženštější
Do poslaneckých lavic usedne dvě stě zákonodárců, z toho 34 žen. Političky si tak oproti současnému zastoupení ve sněmovně pomohly o čtyři křesla. Drží také další primát - jedenadvacetiletá Kateřina Konečná (KSČM) bude nejmladší ze všech. Spolu s ní jsme zvolili ještě další čtyři poslance mladší třiceti let. Více ZDE.

Lidový dům duněl dlouho do noci
Veselí, proudy šampaňského, a dunění techna. Lidový dům má i před půlnocí stále co oslavovat. Bouchání nespočetných lahví šampaňského si nenechali ujít ani ministr obrany Jaroslav Tvrdík či šéf diplomacie Jan Kavan. Česká republika měla v sobotu veliké štěstí, že ji nenapadl žádný agresor. "Já myslím, že jsem se držel trochu zpátky," odpovídá na otázku, kolik toho vypil, viditelně unavený ministr obrany Jaroslav Tvrdík. "Dvě piva, jednu slivovici?" ptá se sám sebe. "Vždyť to vidíte," dodává ministr. Více ZDE.

KDO BY MOHL VLÁDNOUT A S KÝM PODLE PŘEDBĚŽNÝCH VÝSLEDKŮ VOLEB

Menšinová vláda ČSSD. Ve dvousetčlenné sněmovně by se musela spoléhat na podporu opozičních stran.

Vláda ČSSD a Koalice. Opírala by se o křehkou většinu 101 hlasu.

Vláda ČSSD, Koalice a ODS. Nejsilnější vládní varianta, při níž by však jedinou parlamentní opozicí zůstali komunisté. Měla by podporu 159 poslanců.

Vláda ČSSD a ODS. Kvůli postojům šéfů obou stran nejméně pravděpodobná varianta, která by však měla ústavní většinu 128 hlasů.

Prezident Václav Havel na zhruba dvacetiminutové tiskové konferenci komentoval výsledky voleb.

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue