Štrougal má od soudů definitivně pokoj

  • 76
Praha - Bývalý komunistický premiér a ministr vnitra Lubomír Štrougal si může vydechnout. Soudy už se nebudou zajímat, zda kryl skupinu agentů StB, kteří byli viněni ze tří vražd. "Nejvyšší státní zástupce se rozhodl, že nepodá k případu dovolání," řekl iDNES mluvčí Nejvyššího státního zastupitelství Pavel Macur.

Nejvyšší státní zastupitelství bylo poslední instancí, která mohla zvrátit rozhodnutí dvou soudů, které konstatovaly, že Štrougal je nevinný.

"Nejvyšší státní zastupitelství soudí, že soudy rozhodly ve Štrougalově kauze správně," dodal pro iDNES Macur.

Pokud by zastupitelství rozhodlo jinak, musel by se kauzou zabývat Nejvyšší soud. "Mohli bychom také zaslat stížnost ministru spravedlnosti na rozhodnutí soudů, nic takového se nestalo," doplnil mluvčí.

PŘEDCHOZÍ VÝVOJ:
Soudy: Štrougal je nevinen

Štrougal byl žalován za to, že v roce 1965 jako ministr vnitra zabránil potrestání příslušníků StB, kteří byli podezřelí z vražd a mučení. Celý případ měl příznačný název - Tři vraždy.

Štrougalova role podle obžaloby spočívala v tom, že na malý lístek napsal: "Neprovádět žádná opatření, ponechat věc v klidu." Po tomto jeho zásahu vyšetřování případu usnulo a bylo obnoveno až v roce 1968.

Bývalému premiérovi hrozily až tři roky vězení. Na konci července odmítla obžalobu na Štrougala už druhá instance. "Soud dospěl k názoru, že se tvrzený skutek nestal, což je rozhodnutí pro obžalovaného nejpříznivější," řekla předsedkyně odvolacího senátu Eva Burianová.

"Je to složitý případ. Stal se před čtyřiapadesáti lety. Před sedmatřiceti lety se šetřil. Řada dokumentů se ztratila, svědci nežijí. Myslím, že obvodní i odvolací soudy vykonaly perfektní práci," netajil spokojenost s verdiktem Lubomír Štrougal, když po vyhlášení rozsudku vycházel ze soudní síně.

Perfektní, perfektní, opakoval osvobozený

Lubomír Štrougal si v krátkém rozhovoru, který poskytl novinářům po osvobozujícím verdiktu, pochvaloval opakovaně jak rozsudek, tak celý průběh líčení. Nejčastěji užil slova perfektní. "Kdo se tím jako právník zabýval, musí ocenit tu perfektní přípravu tohoto soudního případu," řekl například. Přívlastkem perfektní označil i výsledek.

Věřil jste, že soud rozhodne příznivě, nebo jste měl občas pochybnosti?
Já jsem při tom vyšetřování, které trvá už tři roky, nikdy nelhal. Poměrně přesně jsem si celý ten případ pamatoval. Narazil jsem tam na ty bariéry - na starý policejní fígl, se kterým se tam pracovalo. To znamená: vinen je ten, kdo loupil, ale nebyl vzat v potaz ten, kdo ho k tomu navedl, kdo o tom věděl, kdo tomu napomáhal. To byl přece velký případ, kdy se staly ty vraždy. Dva byli tajní policisté, jeden byl dlouholetý agent Státní bezpečnosti. Tak to nemohlo zůstat utajené, to museli ministři, náměstci, náčelníci vědět.

Mrzí vás, že nebyli tito lidé potrestáni? Například tehdejší generální prokurátor, který už nežije?
Nebudu mluvit o konkrétních jménech. Ale on se bez ohledu na stranickou směrnici - nic nevyšetřovat - rozhodl, že to šetřit budeme. Ale já jako ministr vnitra neuspěl v tom, vyšetřování prosadit. Každý, kdo se dopustil nezákonnosti, potrestán být měl.

Nebylo to tak, že jste začali vyšetřovat, a když se pak ukázalo, že politbyro vydalo směrnici nic nešetřit, zalekli jste se a věc usnula?
To mohu popřít. O směrnici politbyra jsem věděl. Ta směrnice se v šedesátých letech nerespektovala.

Jak se cítíte po letech když na vás míří opět kamery?
Normálně, jako penzista.
(san)

Štrougal se tvářil jako vítěz
Svým způsobem vítězem byl - odvolací soud rozhodl, že je zcela nevinen - lepší rozhodnutí už si Štrougal nemohl přát. Unikl nejen tříletému vězení, ale zachoval si - alespoň z hlediska práva - i čistý štít.

"Musím říct, že paní předsedkyně odvolacího soudu to zhodnotila perfektně," netajil spokojenost bývalý premiér. Spolu s ním proces sledovali i jeho nejbližší příbuzní, manželka a dcera.

"Další kroky zvážíme až poté, co dostaneme písemné vyhotovení rozsudku," řekl městský státní zástupce Martin Omelka. Tento žalobce  původně požadoval, aby soud Štrougala odsoudil za zneužití pravomocí veřejného činitele.

Soud však Omelkovy argumenty odmítl. Potvrdil osvobozující rozsudek obvodního soudu, který se za Štrougala postavil už letos v únoru. "Obvodní soud provedl celé dokazování a dospěl k závěru, že se skutek nestal," řekla předsedkyně senátu Eva Burianová.

Úřadu pro dokumentaci a vyšetřování zločinů komunismu se netají s tím, že je s výsledkem verdiktů nespokojen.
"Stejně jako jsme se neztotožnili s rozsudkem soudu prvního stupně, neztotožňujeme se ani s tímto. Ale asi už nebude dost prostředků, aby se ho podařilo zvrátit. Všechny důkazy už byly provedeny," řekl mluvčí úřadu Jan Srb.

Není dost důkazů, konstatoval obvodní soud
Obvodní soud pro Prahu 7 zprostil v plném rozsahu Štrougala obžaloby už v únoru. Konstatoval, že skutek, který mu obžaloba kladla za vinu, není trestným činem.

Státní zastupitelství podle obvodního soudu navíc nepředložilo dost důkazů, že se expremiér tohoto jednání skutečně dopustil. Státní zástupkyně se proti verdiktu odvolala.

StB zabíjela kvůli podezření ze špionáže
Štrougal podle obžaloby zmařil vyšetření vraždy ústředního tajemníka národněsociální mládeže Petra Konečného, pracovníka ministerstva vnitra Františka Novotného a bývalého zpravodajského důstojníka exilové vlády v Londýně Bedřicha Weisnera.

Pracovníci StB je zatkli kvůli podezření ze špionáže a usmrtili. Sedmasedmdesátiletý Štrougal trvá na tom, že se ničeho nezákonného nedopustil.

Štrougal zastával v letech 1961 až 1965 funkci ministra vnitra a od ledna 1970 do října 1988 byl předsedou československé vlády. Od roku 1988, kdy ho v čele vlády vystřídal Ladislav Adamec, je v důchodu.

Soud brzdila Štrougalova nemoc
Bývalý komunistický premiér a ministr vnitra předlistopadového Československa se před měsícem uzdravil po operaci očí. Poté sám požádal soud, aby se odvolací řízení v jeho kauze uskutečnilo co nejdřív.

Proces musel být kvůli Štrougalově nemoci o měsíc odročen. Bývalý komunistický premiér se podrobil zákroku několikrát.

"Chirurgický zákrok lékaři opakovali třikrát, neboť se poprvé nezdařil," řekl důvěryhodný zdroj, který si nepřál být jmenován.

Po doléčení v domácím prostředí požádal Štrougal svého advokáta Josefa Lžičaře, aby o uzdravení informoval pražský městský soud. "Expremiér chce, aby se odvolácí řízení uskutečnilo v nejbližším možném termínu," řekl Lžičař.

Štrougalův obhájce odmítl dříve uvést jakékoli bližší podrobnosti o zdravotních potížích svého klienta. "Odročení nebyl úhybný manévr, to v žádném případě ne," zdůraznil Lžičař, podle něhož má bývalý premiér zájem, aby jeho případ soud co nejdříve projednal a uzavřel.

Ani odvolací soud neshledal bývalého předsedu vlády komunistického premiéra ČSSR Lubomíra Štrougala vinným ze zneužití pravomoci. (25. července 2002)

Ani odvolací soud neshledal bývalého předsedu vlády komunistického premiéra ČSSR Lubomíra Štrougala vinným ze zneužití pravomoci. (25. července 2002)

Ani odvolací soud neshledal bývalého předsedu vlády komunistického premiéra ČSSR Lubomíra Štrougala vinným ze zneužití pravomoci. (25. července 2002)

Ani odvolací soud neshledal bývalého předsedu vlády komunistického premiéra ČSSR Lubomíra Štrougala vinným ze zneužití pravomoci. (25. července 2002)

Ani odvolací soud neshledal bývalého předsedu vlády komunistického premiéra ČSSR Lubomíra Štrougala vinným ze zneužití pravomoci. (25. července 2002)

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue