Máme jisté náznaky, říká Grebeníček

  • 50
Praha - Miroslav Grebeníček v druhém ze série rozhovorů MF DNES s politickými lídry říká: "Do vlády s námi nikdo nepůjde, ale náš čas přijde. Mnozí nám dávají jisté náznaky," tvrdí. Předseda KSČM říká, že papež Jan Pavel II. měl pravdu. Mluvil dokonce o třetí cestě.

Vedete KSČM už do třetích voleb, v jejím čele stojíte 9 let. Za tu dobu se na postavení KSČM nic nezměnilo: do vlády s vámi nikdo nepůjde. Myslíte, že jste úspěšný předseda?
To musí posoudit jiní. Naši členové opakovaně měli pocit, že jsem úspěšný. Dokonce někteří z nich začínají sepisovat své paměti a tvrdí, že jsem postavil stranu na nohy a dokázal jsem ji transformovat na moderní stranu, která je schopna se pohybovat nejenom na české politické scéně, ale i v evropských a světových rozměrech.

Z izolace jste se ovšem nedostali.
Tady asi budeme muset rozlišovat. Něco jiného je komunální politika, tam je naše síla. Máme spoustu místostarostů, starostů. A v celostátní politice to vypadá tak, že prakticky celé politické spektrum s námi na půdě parlamentu komunikuje, pokud jde o vyjednávání o jednotlivých zákonech. Mám k Miloši Zemanovi tisíc výhrad, ale musím konstatovat: ať byl v roli předsedy sněmovny anebo v roli premiéra, choval se jako člověk, který ví, co je to parlamentní demokracie, a samozřejmě s námi běžně jednal. Ale to se týká i jiných. Pokud jde o nadcházející volby, mnozí leccos naznačují, dávají určité signály, já jsem trpělivý a trpělivost přináší výsledky.

Kdo vám dává jaké signály?
Já říkám, že mnozí dávají signály. S kým co chtějí dělat proti komu...

Takové signály dávají vám?
Ne. Já jako velmi realistický politik vnímám to, že je tady ODS, ryze pravicová strana, vyprofilovaná, je tady KSČM, levicová radikální strana, a jsou tady subjekty, jako je ČSSD a Koalice, které vlastně lavírují a chytají vítr tak, jako to dělala KDU-ČSL kdysi v rámci Národní fronty, a tak to dělá i po roce 89.

Videozáznam rozhovoru s Miroslavem Grebeníčkem
Rozhovor s Vladimírem Špidlou
Videozáznam rozhovoru s Vladimírem Špidlem

STÁT SE MŮŽE VŠECHNO

Vstup do Evropské unie zcela neodmítáte, ale mluvíte o rovných podmínkách pro české občany, zemědělce, o nedotknutelnosti Benešových dekretů... Nerozumíte vy si v otázkách EU nejlépe s ODS?
Zaznamenal jsem pochopitelně různé analýzy v tomto smyslu. Ale když budete analyzovat hlasování v parlamentu, zjistíte, že nehlasujeme s nějakou stranou, ale vždy o problému. V otázkách EU nebo českých národních zájmů se stává, že dokonce se dopouštíme „hříchu“ a hlasujeme společně s ODS. To byl příklad, kde jsme byli spolu s ODS nejiniciativnější v otázce dekretů prezidenta Beneše. A hlasování ve sněmovně pak ukázalo, že jsme se - obě strany - nemýlili.

Ale do vlády s ODS byste asi nešli...
To je oboustranné. Ale v české politice - jak se zdá - je možné všechno. Koho by napadlo, že po volbách v roce 1998 dojde k tomu, co jsme zaznamenali - mám na mysli opozičněsmluvní vztahy.

Co tím chcete říct?
Je jasné, že procenta pro jednotlivé strany budou teprve rozhodovat, co je vůbec možné dát dohromady a jestli nebude nezbytně nutné opřít se třeba i o názory KSČM. A ukazuje se, že je řada realisticky uvažujících politiků, kteří už si to uvědomili, a dokonce to proklamovali.

Kdo to byl?
Jedna věc je tady jistá: každý, kdo uvažuje programově, si analyzuje program KSČM a ČSSD. A vzpomeňte si na rok a na rok 1998, kdy Miloš Zeman neměl dost hlasů na vládu, kterou si přál, tedy koalici ČSSD - KDU. A je fakt, že KSČM v tu chvíli nemohla nabídnout víc mandátů, než měla. Kdybychom měli o tři víc, možná bychom byli v tu chvíli zajímavější...

Tak znova: kdo vám dává takové náznaky?
Nemám právo vám vnucovat nic jiného než to, co jste se dočetli. Vím, že jste někde o panu Špidlovi napsali, že se kategoricky nepostavil proti žádnému subjektu.

To se vás netýká. Špidla spolupráci s KSČM vylučuje.
Ale já znovu opakuji. Politika je opravdu o kompromisech. Ale ani my bychom do vlády nechtěli, pokud bychom nemohli uplatnit náš program.

Které body jsou pro vás zásadní?
Například otázka práva na práci, na bezplatné vzdělávání, otázka dostupného a bezplatného zdravotnictví. Přitom víme, že zabezpečit sociální jistoty nemůžete, pokud nebudete mít dynamický rozvoj ekonomiky. A tady je další problém: došlo k privatizaci prakticky všeho, ale já jsem přesvědčen, že stát musí mít určité možnosti, určitý zákon o jakési strategické vizi, můžu klidně použít termínu plánování, je třeba mít jakousi střednědobou vizi, odkud kam ta republika vlastně kráčí.

NOVA JE DEMOKRACIE

Jak se s vaším pohledem na svět shoduje to, že jste hlasovali pro automatické prodloužení licencí Nově a Primě? Stát mohl licence prodávat a přilepšit rozpočtu. Takhle je věnoval skoro zadarmo.
My jsme především pro informační demokracii. A přiznám se, že v letošní volební kampani máme pocit, že se informační demokracie přece jenom o něco zlepšila, třeba ve srovnání s rokem 1998.

Myslíte tím, že jste třeba v Sedmičce na Nově častěji než Koalice?
Ne, ne, ne. Já bych to nezužoval. Četl jsem pár takových článků, dokonce že snad KSČM pracuje v žoldu ODS. To musím kategoricky odmítnout, poněvadž to není pravda. Ale znovu opakuji, že jsme inklinovali k tomu, aby se určité principy promítly do zákona, mám na mysli třeba otázku vyváženosti a objektivní informovanosti apod.

A to Nova podle vás splňuje.
Nova prokázala, že se v obecné rovině chová vůči všem parlamentním stranám stejně.

Možná hlavně proto, takže to není tím, že jste jim pomohli prodloužit licenci?
To je vyloučeno.

AŤ SI TO VYŘÍKAJÍ

Jisté je, že se v parlamentní politice umíte pohybovat. Dodáváte důležité hlasy, jako třeba v případě mediálního zákona. Ostatní s vámi vyjednávají. Jenže: třeba předseda poslanců Komunistické strany Čech a Moravy Vojtěch Filip jezdí na večírky pohraničníků vzpomínajících na dráty na hranicích, stranický tisk a ve vzpomínkách na šťastná léta před rokem 1989... Jaká je vaše skutečná tvář?
Podívejte: je tady například Konfederace politických vězňů. Vím, že jsou mezi nimi i lidé, kteří si protrpěli své a byli nespravedlivě odsouzeni. Jenomže: ten spolek je ryze úzce antikomunisticky orientován a já prostě nemůžu brát vážně jako odbojáře bratry Mašíny, kteří velmi chladnokrevně vraždili bezbranné lidi a loupili. Z druhé strany máte třeba pohraničníky, kteří prožili nějakým způsobem svůj život a byli přesvědčeni, že sloužili poctivé věci. Nechť si to někdy vyříkají tyto skupiny mezi sebou, někde u kulatého stolu. Nechť do toho naši generaci nevtahují. Pan Ruml se setkává s politickými vězni, pana kolegu Vojtěcha Filipa asi pozvali pohraničníci.

Takže ho do toho nikdo „nevtáhl“. Jel tam sám zcela dobrovolně.
Já vím, o čem mluvíte, ale jenom opakuji, že když mě pozve třeba někde cimbálová muzika na besedu, tak tam přijedu...

To je trochu odvážné přirovnání...
Počkejte! Já jsem na té besedě u cimbálu byl. Je naší povinností jako ústavních činitelů, abychom jednali s celým politickým spektrem, abychom jednali otevřeně...

PAPEŽ MĚL PRAVDU

Jaký je vlastně model, k němuž by KSČM chtěla zemi vést? Chtěli bychom slyšel jméno nějaké země...
Evidentně se ukazuje, že každý systém musí projít změnami. Myslím, že lidstvu by
mělo jít o záchranu lidského rodu. Mělo by dojít k orientaci na sociálně spravedlivou společnost, jestli chcete socialismus, ale poučeni minulostí, mělo by jít o demokratické aspekty....

Je takovým příkladem třeba Kuba?
Já to dokončím. Chcete-li budovat sociálně spravedlivou společnost, tak musíte mít vhodný ekonomický mechanismus. Ale já cítím, že v naší společnosti ubývá aktivity. Lidé jsou rozčarováni. Já se prostě orientuji na problém, který jsem tady popsal. Ale vy mluvíte o Kubě, mohli byste sem vtáhnout Čínu...

Ne. My se vás ptáme, zda může dát příklad země, která vypadá tak, jak byste si to představovali...
Je to nesmírně obtížné. My jsme třeba pro tržní ekonomiku, ale samozřejmě musí být regulovaná, musí přihlédnout k sociálním a ekologickým aspektům.

Můžete mi dát příklad země, kde to tak funguje?
Neviditelná ruka trhu sama o sobě všechno nevyřeší - to je příklad České republiky.

Dejte nám příklad, kde to funguje...
Jsem přesvědčen, že např. ve Švédsku se to dařilo a líp, než v některých jiných zemích, třeba v Portugalsku. Ale jinak se ukazuje, že měl pravdu i papež Jan Pavel II., když tvrdě kritizoval jak vývoj v socialistických zemích, tak i kapitalismus. Tvrdě, velmi tvrdě kritizoval. Mluvil dokonce o třetí cestě. No, bylo by to zajímavé, kdybychom dokázali uchopit z každého to pozitivní, aby to lidstvo mohlo odstartovat kupředu.

 


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue