Strany primátora až do voleb nevyberou

  • 62
Praha - Jméno kandidáta na nového pražského primátora se obyvatelé nedozvědí dříve než na konci prvního dne parlamentních voleb, tedy 14. června. Dohodli se na tom zástupci pražských organizací ODS a ČSSD, které ovládají radnici. "Naší prioritou, která nás i velmi zaměstnává, jsou nyní volby do sněmovny," shrnul stanovisko obou politických stran šéf klubu pražských zastupitelů za ODS Rudolf Blažek.

Ten je také hlavní kandidátem na obsazení křesla primátora, které minulý týden ve středu uvolnil Jan Kasl. Kromě něj jsou dalšími favority radní Igor Němec a současný zastupující primátor Petr Švec.

Podle koaliční dohody patří post prvního muže města právě ODS. Na prosazení svého kandidáta však potřebuje hlasy ČSSD. "Máme v jedenáctičlenné radě města čtyři místa, nyní budeme chtít pět," řekl Petr Hulínský, šéf klubu pražských zastupitelů za ČSSD. Nový primátor by měl být zvolen do konce června.

ON-LINE ROZHOVOR:

Kasl: Nemohu volit stranu demagogů

Magistrát je stabilizovaný, tvrdí radní
Po abdikaci Jana Kasla zastoupí primátora jeho náměstek Petr Švec. Kaslovy kompetence si mezi sebe rozdělili radní. Nový primátor bude známý snad koncem června. Provoz magistrátu se nemění a žádné otřesy v chodu a fungování města nehrozí, jsou přesvědčení členové městské rady.

Událost, která dosud hýbe pražským veřejným míněním, nenahlodala ani soudržnost koalice ODS a ČSSD ve vedení města. Ta se také včera dohodla, že odstoupivšího primátora bude zatím zastupovat jeho náměstek Petr Švec (ODS).

"Rada města je plně funkční a schopna nadále zcela zabezpečit správu města ve všech oblastech," uvedli pražští radní ve svém včerejším tiskovém prohlášení.

Petr Švec bude podepisovat dokumenty města společně s náměstkem Jiřím Paroubkem (ČSSD). "Ten bude zastupovat primátora v oblasti zahraniční politiky," řekl tiskový mluvčí magistrátu Martin Kupka.

Radní Rudolf Blažek (ODS) bude mít na starosti řízení městské policie a řešení mimořádných událostí, jako jsou například velké havárie či přírodní katastrofy. '

Radní Igor Němec (ODS) bude zodpovídat za ochranu městských památek a Zdeněk Kovářík (ODS) za strategické plánování.

S tímto způsobem zajištění chodu města také předstoupili včera radní před ostatní členy zastupitelstva při jejich veřejném zasedání. Bez problémů ustáli i výzvu Unie svobody, aby všichni odstoupili z funkcí.

"Očekávali jsme, že se nějak postaví ke kritice, kterou vůči nim vznesl Jan Kasl. Neučinili tak. Pouze si rozdělili další kompetence k vládnutí. Tato rada ho ale dlouhodobě není schopná. Měla by proto odstoupit," uvedl šéf klubu Unie svobody Michael Hvížďala.

Nyní je jasné, že volba nového primátora se neuskuteční dříve než na konci měsíce června, tedy po parlamentních volbách. Do dvou týdnů by měla ODS předložit ČSSD své návrhy na obsazení této funkce.

Podle zjištění MF DNES jsou hlavními kandidáty Petr Švec, Igor Němec a Petr Bratský. "Je pravděpodobné, že město dovede do podzimních komunálních voleb nový primátor," řekl včera Jiří Paroubek.

Kasl odchází
z magistrátu i z ODS

Šéf ODS: S Kaslem jsem chyboval

 PŘEDCHOZÍ VÝVOJ: Rezignace primátora
Pražská ODS je rezignací primátora zděšená a označila Jana Kasla za zrádce. Podle koaliční dohody bude Kaslova nástupce jmenovat právě tato strana. Po Jaroslavu Kořánovi a Milanu Kondrovi je Jan Kasl třetím ze čtyř polistopadových pražských primátorů, kteří se nedočkali konce svého volebního období. Přežil ho pouze Jan Koukal, ten však odešel z radnice s ostudou. Kancelář prvního muže města je tak od čtvrtka opět prázdná.

Nejpravděpodobnějším zástupcem primátora se zatím jeví jeho náměstek Petr Švec. "Zatím však nebylo určeno žádné jméno," uvedl iDNES místopředseda pražské ODS Tomáš Kladívko. Vzhledem k tomu, že do komunálních voleb zbývá pouze půl roku, jeví se varianta některého z náměstků jako pravděpodobnější.

Klub pražských zastupitelů ODS během středy jednal o dalších krocích. Radní poté konstatovali, že Kasl zklamal jejich důvěru a zradil. Rezignaci také označili za politické gesto před volbami a zneužití postavení primátora.

Hlavní kandidáti na primátora
MF DNES získala jména tří hlavních kandidátů, kteří by ve funkci primátora mohli dovést město k listopadovým komunálním volbám. Kromě již zmiňovaného Petra Švece jsou jimi radní Igor Němec a člen pražského zastupitelstva a starosta Prahy 13 Petr Bratský.

"O těch jménech jsme slyšeli, oficiální návrh z ODS jsme ale zatím nedostali," potvrdil Petr Hulínský. Odmítl však spekulovat, kdo z nich by byl pro ČSSD přijatelný.
Petr Bratský byl včera úvahami o své možné kandidatuře na obsazení křesla primátora překvapen. "Nikdo se mnou o tom nemluvil. Nicméně, kdyby mělo jít jenom o zimního krále do podzimních voleb a nechtěl město vést nikdo z radních, možná bych post primátora přijal," uvedl.

Radní Igor Němec odmítl svoji případnou kandidaturu komentovat. "O tom musí ODS na radnici především jednat s koaličními sociálními demokraty," upozornil. Obdobným způsobem reagoval i náměstek Petr Švec. "Já a primátor? To jsou opravdu hodně předčasné úvahy," řekl Švec.

Do jednání o novém primátorovi nejsou a nebudou vtaženy zbývající politické strany v zastupitelstvu, tedy Unie svobody, KDU-ČSL a KSČM. Jsou totiž v opozici a bez jejich podpory se koalice obejde. "Myslíme si ale, že by měla odstoupit celá rada, protože radní své zájmy povýšili nad zájmy Pražanů a při řízení města totálně selhali," reagoval vůdce unionistů Michael Hvížďala. "Vzhledem k tomu, že koalice má ve vedení města většinu, si  myslím, že své trafiky nepustí. Do voleb chceme zůstat v opozici," dodal.

Rovněž šéf lidoveckého klubu Marián Hošek nepředpokládá, že by se KDU-ČSL zapojila do jednání o novém primátorovi. "O tom se rozhodne za měsíc, a je jasné, že hlavní slovo budou míst občanští a sociální demokraté," řekl. Šéf zastupitelů za ODS Rudolf Blažek však nevylučuje, že funkci primátora bude až do komunálních voleb bude zastávat jeden z náměstků," vysvětlil.

Největší šance má Švec
Petr ŠvecPo úterní rezignaci primátora Jana Kasla má největší šanci dát si na krk primátorský řetězec jeho dosavadní náměstek Petr Švec. Švece lze označit za veterána pražské politiky, místo v radě města má už za dlouhá léta vysezené. A to přesto, že v poslední radě bylo přinejmenším podivné, jak mohly vedle sebe sedět tak rozdílné osobnosti jako Kasl a Švec.

Zatímco Kaslovi chyběly vazby na vlivné členy ODS, Švec jich měl a má na rozdávání. Kasl vždy mluvil o otevřenosti politiků, včetně jejich příjmů, Švec vždy dělal všechno pro to, aby veřejnost nevěděla, kolik má například on za sezení v různých společnostech. Zatímco Kasl upozorňoval na osobní zájmy mnoha radních, Švec, který restituoval v Libni a Ďáblicích dva domy a ještě užívá velký obecní byt pět plus jedna, se nikdy o o něčem takovém nezmínil.

A zatímco Kasl vždy umně zvládal komunikaci s novináři i s veřejností, Švec se médiím vždy vyhýbal. Jeho "nešikovnost" byla nejpatrnější v listopadu 2000, kdy se on i další lidé z ODS pokusili sesadit Kasla. Švec tehdy nedokázal srozumitelně vysvětlit, co mu na Kaslovi vadí, jakých se dopustil chyb. Přitom by měl rozhodně o čem mluvit

Pro ODS je však Petr Švec velmi cenný. Rozhodně jej lze považovat za velmi zkušeného komunálního politika a navíc zcela oddaného straníka. Pokud bude chtít Švec zažít primátorské pocity, bude si muset však rozhodně počínat obratněji než v listopadových dnech roku 2000. Tehdy se snažil odstranit Kasla mimo jiné tvrzením, že Kasl místo jednání na zastupitelstvu mluví hodinu v rozhlase. Ve skutečnosti byl ovšem primátorův rozhovor předtočený a Kasl byl se starostou Tel Avivu.

ROZHOVOR: Ten tlak se už nedal vydržet, tvrdí primátor
Naprosto zklamán tím, jakým způsobem vládnou pražští radní městu, odchází ze své funkce primátor Jan Kasl. V politice ale chce zůstat. Není přitom vyloučené, že už na podzim při komunálních volbách se objeví na kandidátce některé jiné politické strany.

Proč opouštíte křeslo primátora a ODS dva týdny před parlamentními volbami?
Ten tlak, který k mému rozhodnutí přivedl, trvá už delší dobu. Poslední kapkou byla skutečnost, že se mi nepodařilo na čtvrteční jednání zastupitelstva prosadit žádný z dokumentů, které by vedly k omezení korupčního prostředí na magistrátu. Nechci být už součástí něčeho, na co nemám žádný vliv.

Vy nejste spokojený s tím, co magistrát proti úplatkářství podniká?
Ne. Podle mne to jsou pseudozměny, které k nápravě nevedou. Vedení magistrátu se sice o něco snaží, zůstává v tom ale sám, u většiny radních nemá pro svou aktivitu potřebnou podporu.

Ještě minulý týden jste na předvolebním mítinku podporoval ODS, nyní ji opouštíte? To je radikální změna v názoru...
Není. Hájil jsem ODS a bojoval za ní, protože věřím v její ideály. Vedení pražské ODS, kterému jde hlavně o moc, jsem považoval za víceméně lokální problém. Zjistil jsem ale, že jsou to spojité nádoby, které nelze od sebe dost dobře oddělit.

Říkal jste, že chcete zůstat v komunální politice. Jak? Jako nezávislý?
To bych nyní nerad předjímal. V současné době ale o vstupu do žádné politické strany neuvažuji. Ani do Koalice ne.

A čím se budete živit. Vrátíte se k architektuře?
O tom se budu teprve rozhodovat. Návrat k profesi architekta je ale docela reálný.

Zatím, co se kolem polede nemohly koaliční strany na radnici shodnout na novém složení komise pro prodej První městské banky, primátor Jan Kasl měl projev v nových hotelech francouzské společnosti Accor. (10. dubna 2001)

Pražský primátor Jan Kasl odpovídá na otázky čtenářů iDNES během on-line rozhovoru. (13. listopadu 2001)

V deštivém odpoledni se připomnělo několik desítek Pražanů výročí Květnového povstání, při kterém v Praze několik dní před koncem druhé světové války umírali lidé při bojích s okupanty. Pietního aktu před budovou rozhlasu na Vinohradské třídě se zúčastnili mimo jiné premiér Miloš Zeman a pražský primátor Jan Kasl (5. května 2002).

Jan Kasl po své rezignaci na post pražského primátora sedí na zasedání zastupitelstva, které jedná o tom, kdo ho dočasně v jeho funkci nahradí. (30. května 2002)

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video