Zeman naposledy bilancoval

  • 23
Miloš Zeman na jedné ze svých posledních tiskových konferencí ve funkci premiéra ohodnotil práci své vlády. Podle něj se kabinetu podařilo vyvézt zemi z krize. Řekl, že republiku přijímal za hlubokého poklesu hrubého domácího produktu a reálných mezd, zatímco nyní roste obojí. Jediným oživením tiskové konference bylo jeho poděkování novinářům.

Premiér a čtyři místopředsedové vlády pouze připustili, že se kabinetu nepodařilo prosadit asi dvacet procent legislativních předloh v parlamentu. Hlavní důvod ale vidí v politice pravicových stran.

Jako další kaz na svém výkonu ministři zmínili nezaměstnanost, která za poslední čtyři roky vzrostla. I tu však vicepremiér Vladimír Špidla přičetl na vrub hospodářské politice předchozích pravicových vlád.

Příští vládu povede Špidla, věří Zeman
Zeman je přesvědčen, že sociálnědemokratická vláda bude pokračovat i po volbách. Podotkl jen, že ji jistě opustí on a vicepremiér Miroslav Grégr.

Špidla, kterého Zeman označil za budoucího premiéra, řekl, že se bude snažit udržet hospodářský růst, zvládnout transformaci severní Moravy a severních Čech, reformovat armádu, transformovat České dráhy, oddělit důchodový systém od rozpočtu a vysvětlit občanům nutnost vstupu ČR do Evropské unie.

Zeman zdůraznil, že vláda předává příštímu kabinetu 130 miliard korun, které utržila při privatizaci. To je podle něj záruka, že bude mít dost peněz na plnění slibů, které dal občanům jeho kabinet.

DÁLE ČTĚTE

Zeman se privatizace ČEZ nevzdává (27.5.)

Evropa Zemanovi odchod z politiky nevěří (24.5.)

Proti korupci bojujeme lépe, tvrdí Zeman
Zeman nesouhlasí s tvrzením opozice, že se vládě protikorupční akce Čisté ruce nezdařila a že korupce naopak roste.

Poukázal na to, že předloni byly za hospodářskou kriminalitu stíhány čtyři tisíce lidí, zatímco v minulém roce jejich počet stoupl na 22,5 tisíce. Není to podle něj doklad růstu korupce v zemi, ale důkazem zesíleného boje proti ní.

Rychetský: V boji proti praní peněz zaostáváme
Vicepremiér Pavel Rychetský připustil, že kabinet ČSSD zůstal v boji s praním špinavých peněz na půli cesty. Mohou za to však pravicoví poslanci, tvrdí. Jejich odpor například znemožnil přijetí povinného bezhotovostního platebního styku.

Vláda neuspěla ani s prosazením majetkových přiznání, která by umožnila lépe evidovat nabývání majetku a omezila dodatečnou legalizaci nepoctivě nabytých financí, ani nezavedla registrační pokladny.

"Jsme nadále zemí, která se musí stydět za to, že u nás lze přinést 100 milionů v kufru a koupit si nemovitost nebo cokoli jiného. Takže lze v České republice prát špinavé peníze, což v jiných evropských zemích nelze," řekl vicepremiér.

Rychetský, který má ve vládě na starosti legislativu, také podotkl, že je téměř zcela harmonizován právní řád s právem Evropské unie a podařilo se přijmout některé kodexy stěžejních zákonů.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video