Šéf ČT strávil pět hodin u výslechu

  • 87
Na Kavčích horách se konala demonstrace odborářů České televize. Sešli se kvůli obvinění generálního ředitele veřejnoprávního média Jiřího Balvína, kterého vyzvali, aby dočasně rezignoval. Rada ČT čeká, zda Balvín, kterého pět hodin vyslýchala policie, předloží všechny materiály o koupi přenosového vozu, kvůli němuž je stíhán ze dvou trestných činů. Vyšetřování čeká i samotnou policii kvůli úniku informací.

Na Kavčích horách se sešlo asi dvě stě lidí včetně šéfa televizní odborů Antonína Dekoje a místopředsedy Karla Duba. Balvína vyzvali, ať zváží své působení ve funkci, dokud nebudou jeho obvinění vysvětlena.

"Zvažte, zda až do vyřešení případu nepředáte řízení televize někomu jinému," vyzývá otevřený dopis Balvína. Účastníci demonstrace na Kavčích horách před jejím začátkem avizovali, že rezignaci ředitele České televize Jiřího Balvína požadovat nebudou.

"Scházíme se, protože bylo poškozeno dobré jméno České televize a důvěra veřejnosti v ní oslabena," uvedl Adam Komers, jeden z vůdců televizní revolty na přelomu let 2000 a 2001. - více o poslední televizní revoltě

Odbory ctí presumpci neviny
Odboráři zdůrazňují, že nežádají rezignaci a ctí presumpci neviny. Ve světě je podle nich běžné, že je-li takto vysoce postavený funkcionář v podezření z trestného činu kvůli práci, dobrovolně odchází mimo službu a vyčká až do uzavření případu policií a soudem.

"Tím nepřiznává vinu, jen deklaruje odpovědnost a dobrou vůli dát věci do pořádku," napsali odboráři Balvínovi. Shromáždění zaměstnanci reagovali na přečtený dopis klidně, zazněl jen krátký potlesk na konci jejich asi desetiminutového setkání.

Na přetřes přišel na shromáždění také vztah politiky a České televize, která by se neměla stát předmětem předvolebního boje. "Bohužel některé výroky politiků a členů Rady České televize nasvědčují pravému opaku," řekl během demonstrace Komers, který poté nechtěl vysvětlit, o které politiky a členy rady konkrétně jde.

Ředitel se nechystá rezignovat
Jiří Balvín se k dočasné rezignaci nechystá. "Oni mi to dříve navrhovali už ústně, ale rozhodně se k tomu nechystám," řekl generální ředitel.

Na středečním zasedání Rady České televize její člen Petr Kučera navrhoval, aby až do vyřešení případu všechny smlouvy s Balvínem spolupodepisoval další zaměstnanec televize, kterého by rada vybrala. Pro návrh ale žádný další radní ruku nezvedl.

Balvín se ve čtvrtek chystá předložit Radě ČT všechny materiály související se zakázkou na nákup přenosového vozu. Radní se usnesli, že ctí presumpci neviny a mají důvěru jak v orgány činné v trestním řízení, tak v Balvína.

Policie obvinila ředitele kvůli loňské koupi přenosového vozu. Podle smlouvy s prodávající Českou nezávislou televizní společností (ČNTS) má televize zaplatit penále 2,5 milionu korun. - více o kauze Balvín

Balvín byl na policii pět hodin
Jiří Balvín strávil ve čtvrtek několik hodin na policii, která se zajímala převážně o organizační záležitosti v České televizi. Výslech trval od 9 do 14 hodin.

"Z postupu vyšetřovatele jsem nabyl přesvědčení, že se policie nechystá obvinit ředitele z dalšího trestného činu a zřejmě neuvažuje ani o překvalifikaci obvinění," řekl Balvínův advokát Tomáš Sokol.

Ke konci úvah o možné Balvínově korupci by podle Sokola přispělo zveřejnění kompletního znění svědeckých výpovědí. "Mluví totiž spíše ve prospěch mého klienta," říká advokát.

Tři klíčoví svědci policii potvrdili, že Balvín při zadání zakázky žádal pětiprocentní provizi. Nejzávažnější svědectví poskytl jednatel ČNTS Milan Cimirot. "Na základě svých osobních domněnek si dal do souvislosti dvě různé události. Nemá pro své tvrzení žádné podklady," tvrdí Sokol.

Antl bude řešit policejní únik informací
Náměstek policejního prezidenta Miroslav Antl se hodlá zabývat tím, kdo poskytl tisku podrobné informace o probíhajících výsleších. "Je to únik informací, ale já v tuto chvíli nemohu říct, zda to opravdu šlo z policejních zdrojů," uvedl Antl.

Balvín na internetu zveřejnil plné znění sděleného obvinění. Zvažuje také uveřejnění plného textu výpovědi. "Jde jen o to, zda by se tak nezveřejnily interní záležitosti televize," uvedl Tomáš Sokol, který si zatím na únik informací stěžovat nebude. "Jediné, co mohu svému klientovi v tuto chvíli poradit je, aby poskytl co největší množství informací sám."

DEMONSTRACE KVŮLI ČESKÉ TELEVIZI PO ROCE 1989

16. 8. - 18. 8. 1991 - Sdružení pro republiku - Republikánské strany Československa demonstrovalo před budovou ČT na Kavčích horách za to, aby se televize skutečně stala veřejným sdělovacím prostředkem přístupným pro všechny politické strany a celou veřejnost, a za odstoupení ústředního ředitele televize Jiřího Kantůrka.
19. 12. 2000 - Před ČT demonstrovalo zhruba 300 lidí proti postupu rady ČT. Mezi demonstranty byli jak zaměstnanci, tak zástupci profesních sdružení či občanských iniciativ. Rada měla začít tento den vybírat nového ředitele televize. Rada ČT se setkala se zástupci části odborné veřejnosti nespokojené s postupem radních při odvolání Chmelíčka a vybíráním jeho nástupce. Po setkání začali odpůrci rady podepisovat výzvu "Ať Rada ČT nevolí a odstoupí".
21. 12. 2000 - Přibližně tři stovky lidí přišly k soše svatého Václava na Václavském náměstí v Praze na demonstraci proti způsobu zvolení nového ředitele České televize Jiřího Hodače.
26. a 27. 12. 2000 - Lidé vyjadřující solidaritu se zaměstnanci ČT se scházeli před budovami ČT v Praze, Brně i Ostravě opakovaně před hlavní zpravodajskou relací. Na Kavčích horách se 26. 12. sešly asi dvě tisícovky lidí, o den později před budovou ČT opět demonstrovalo zhruba pět tisíc lidí.
2. 1. 2001 - Přes 7000 lidí přišlo podpořit před budovu zpravodajství České televize stávkující zaměstnance.
3. 1. 2001 - Svou podporu požadavkům krizového výboru zaměstnanců České televize a její Nezávislé odborové organizace po poledni vyjádřilo před hlavním vchodem do budovy ČT na Kavčích horách několik stovek zaměstnanců tohoto média. Podobné mítinky proběhly i v Ostravě, Zlíně a jinde.
3. 1. 2001 - Na Václavském náměstí v Praze přišlo odhadem až 100 tisíc lidí vyjádřit solidaritu se zaměstnanci, kteří již několik týdnů protestují proti novému vedení televize. Největší demonstrace od sametové revoluce v roce 1989. Podobná shromáždění byla v Brně a Ostravě.
7. 1. 2001 - Koncert na Kavčích horách pro stávkující ČT sledovalo několik tisíc lidí.
11. 1. 2001 - V mnoha městech České republiky (v Liberci, Ostravě, Olomouci, Plzni, Pardubicích, Hradci Králové, Brně, Ústí nad Labem, Zlíně a Českých Budějovicích) přišli lidé vyjádřit solidaritu se stávkujícími zaměstnanci České televize. Nejvíce se jich stejně jako před osmi dny sešlo na pražském Václavském náměstí, které zaplnilo asi 60 tisíc lidí. Manifestaci svolala iniciativa ČT - věc veřejná a televizní odbory. Naopak proti obsazení budovy zpravodajství ČT vzbouřenými redaktory protestovalo na Kavčích horách asi 150 lidí.
10. 2. 2001 - Zaměstnanci televize ukončili stávku.
11. 2. 2001 - Stovky lidí přišly na pražské Kavčí hory před budovu zpravodajství České televize, kde jim zaměstnanci poděkovali za podporu při protestu proti bývalému vedení ČT v čele s Jiřím Hodačem.
,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue