Nepoctiví taxikáři mají skončit

  • 6
Praha - Pražský magistrát začne okrádajícím řidičům taxislužby zabavovat průkazy, které je opravňují k podnikání ve městě. Taxikáři tvrdí, že na to nemá právo. "Chceme jim začít odebírat průkazy, které řidiče k provozování taxislužby v Praze opravňují. S právníky to dolaďujeme, ale je pravděpodobné, že to spustíme," uvedl ředitel magistrátu Zdeněk Zajíček.

Průkazy získávají taxikáři po složení zkoušky z místopisu a ze znalosti různých předpisů. Zavazují se při ní i dodržovat magistrátem určenou maximální výši jízdného.

"Zabavování průkazů by bylo zcela novým postihem nepoctivých taxikářů," upozornil tiskový mluvčí magistrátu Martin Kupka.

Po nedávném prosazení novely zákona o cenách, která opravňuje úředníky udělovat až milionové pokuty za předražení, a po premiérovém zveřejnění jmen okrádajících taxikářů na internetu v minulém týdnu, by to byla další tvrdá sankce.

Magistrát tím chce mimo jiné nahradit současnou právní nelogičnost, která taxikáři, jemuž některý z pražských živnostenských úřadů odebere licenci, umožňuje, aby ji obratem získal v jiném městě. S ní pak do metropole může opět přijet podnikat.

"Já si ale myslím, že k odebírání průkazů nemá magistrát právo," reagoval Pavel Pavlát, předseda Cechu taxi Praha. Tvrdí, že průkaz získávají v Praze taxikáři pouze na základě ohlášení.  "Pokud zkoušku absolvují úspěšně, magistrát jim musí průkaz vydat. Odebrat ho může jenom v případě, že taxikář například přijde o licenci. Jenom kvůli předraženému jízdnému ale ne," řekl Pavlát, jenž očekává, že postup magistrátu vyvolá soudní spory.

"Nic to nevyřeší. Dokud nebude platit, že za jedno předražení se taxikář rok nebude moci živit jako řidič, při druhém předražení dva roky a při třetím do konce života, nic se nezmění," reagoval zaměstnanec pražského radiodispečinku Hrot - taxi.

Právník Daniel Šimánek z Advokátní kanceláře Pejchal a spol. si myslí, že k zabavování průkazů mají úředníci právo a diví se, proč ho dosud nevyužili. "Z obecného hlediska je to povolení zvláštní způsobilosti k provozování živnosti. Pokud taxikář nedodržuje podmínky jeho udělení, může mu ho úřad odebrat," míní Šimánek.

Pavlát uvedl, že magistrát stále řeší jen důsledky něčeho, co do značné míry sám způsobuje. "Za problémy v taxislužbě může nefungující hospodářská soutěž. Jízdné by se nemělo regulovat," uvedl.

Taxikářům hrozí milionová pokuta
Až milionovou pokutu budou moci dostat taxikáři za předražení jízdného. Zřejmě již od srpna by to měla umožnit metropolí prosazovaná novela zákona o cenách, kterou schválila Poslanecká sněmovna. Magistrát si od ní slibuje hodně. Úředníci věří, že to problém častého předražování jízdného pomůže podstatně omezit. Obávají se pouze, aby stejně jako v případě udělování pokut taxikářům za porušení živnostenského nebo silničního zákona je v odvolacím řízení ministerstvo výrazně nesnížilo.

"Například ministerstvo dopravy námi udělené pokuty snižovalo s odůvodněním, že jsou příliš velké. Věříme však, že se situace změnila a ministerstvo financí v případě pokut za předražování jízdného bude na naší straně," uvedl tiskový mluvčí magistrátu Martin Kupka.

Magistrátní úředníci mají nyní při trestání taxikářů za okrádání cestujících značně svázané ruce.

"Můžeme jim dávat pokuty pouze ve výši prokázaného majetkového prospěchu. Pokud si tedy některý z nich vyúčtuje za jízdu v ceně sto padesát korun tisíc sto padesát korun, dostane maximálně tisícovku pokutu," upozornil pražský radní Rudolf Blažek s tím, že výchovný vliv takto nízkého postihu potom chybí.

Novela počítá s tím, že pokuty za předražení se budou pohybovat od 1500 korun výše, při opakovaném předražení však mohou dosáhnout 200 tisíc až jednoho milionu korun.

Musí ji však ještě schválit Senát a poté podepsat prezident. Vzhledem k tom, jak špatné jméno dělají České republice někteří pražští taxikáři při bezostyšném okrádání zejména zahraničních turistů, se očekává, že změnu zákona rovněž podpoří.

Jen loni za devět měsíců si na předraženou taxislužbu oprávněně stěžovalo 64 lidí. Pokuty byly v rozmezí od 27 do 2285 korun. Taxikáři je bez problémů zaplatili. Po zvýšeném tlaku novinářů  a veřejného mínění na řešení problému zintenzivnili úředníci magistrátu od dubna kontroly a okrádání cestujících prokázali v 17 případech.

V Praze tak předražuje každý druhý taxikář. "Novela zákona nám umožní mnohem tvrdší postihy.  Věříme, že to povede ke zlepšení situace," tvrdí tiskový mluvčí magistrátu Martin Kupka.

Podle Pavla Pavláta, předsedy Cechu taxi Praha, mohl magistrát postupovat tvrdě proti nepoctivým taxikářům i nyní.

"Musel by ale lépe spolupracovat s obchodní inspekcí, která může podle jiných zákonů dávat statisícové pokuty za předražené jízdné," říká s tím, že ve třech případech to letos už udělala. "Na mě to dělá spíše dojem, že návrhem na zvýšení pokut chce magistrát zajistit další příjem peněz do městské pokladny,"  uvedl Pavlát.

To však Kupka odmítá. "Záběr činnosti obchodní inspekce příliš velký na to, než aby mohla dělat takové množství kontrolních jízd v taxislužbě, jako dělá magistrát. Bereme problém za svůj, ale na jeho řešení potřebuje mít dostatek zákonných prostředků. Udělování velkých pokut je jedním z nejúčinnějších," míní.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue