Gang nájemných vrahů trestu neunikl

  • 95
Praha - Ještě nikdy se něco takového v České republice nestalo. Bývalý prokurátor, později významný městský policista a donedávna soukromý detektiv, řídil gang nájemných vrahů. Tuto skutečnost ve středu definitivně potvrdil Vrchní soud v Praze, který poslal na 22 let do vězení exprokurátora Raula Kohnera.

O vině osmičlenného gangu rozhodl už na konci dubna pražský městský soud. Někteří obžalovaní se však odvolali.

"Městský soud rozhodně neuložil tvrdé tresty. Naopak si myslíme, že dvaadvacetiletý trest pro Kohnera je mírný. Má na svědomí něco, co u nás dosud nebylo zaznamenáno," odůvodnil mimo jiné svůj středeční verdikt vrchní soud.

Kohner s ostatními obžalovanými čelili podezření, že měli na svědomí vraždu pražského podnikatele Ladislava Zimmermanna, dříve proslulého týráním svých nájemníků. Dále měli zorganizovat vraždu osvětlovače Národního divadla Jindřicha Vítka, napadnout britského podnikatele a vydírat jednatele První družstevní záložny.

Vrchní soud potvrdil, že všech těchto činů se členové gangu dopustili. Stejně tak potvrdil většinu trestů. Zimmermannova manželka, která si jeho vraždu objednala, stráví ve vězení dvanáct let. Kohnerův komplic Tomáš Vajner půjde za mříže na 13 let a sedm měsíců a Viktor Oswald na čtyři a půl roku.

ZLOČINY A TRESTY GANGU

*Raul Kohner - 22 let vězení
- bývalý vojenský prokurátor, šéf útvaru městské policie a majitel detektivní kanceláře byl odsouzen za zorganizování vražd podnikatele Zimmermanna a osvětlovače Vítka. Podle soudu také organizoval vydíraní a ublížení na zdraví Brita Kirkea. "Nemohu se doznat k tomu, co jsem nespáchal," řekl soudu šestatřicetiletý Kohner.

*Tomáš Vajner - 13 let a 7 měsíců vězení (původně jen 13)
- policii pomohl rozplést zločiny a odhalit jejich aktéry. Později svou výpověď odvolal s tím, že její znění ho naučili kriminalisté. Soud mu trest vyměřil za vraždu, za pokus o vraždu Brita Kirkeho a vydírání jednatele První družstevní obchodní.

*Martina Šimánková - 12 let
- odsouzena za návod k vraždě. Podle soudu u Kohnera objednala likvidaci svého manžela Zimmermanna, aby mohla nakládat s jeho majetkem. "Neměla jsem z manželovy smrti žádný prospěch a můj syn i já z toho máme jen morální škodu," řekla.

*Viktor Oswald - 4,5 roku
- za pokus vraždy Brita Kirkeho a vydírání jednatele První družstevní obchodní. Tomáš Vajner před soudem uvedl, že cizince kopal a Oswald ho pobodal. Oswald ale tvrdí, že s případem nemá nic společného.

*Jaroslav Rudolf - podmínka
(původně 2,5 roku nepodmíněně)
- za pokus vraždy Brita Nicolase Milese Kirkeho.

*Petr Válek - podmínka
(2 roky s odkladem na 5 let)
- odsouzen za vydírání jednatele První družstevní obchodní.

*František Malec - podmínka
(2 roky s odkladem na 4 roky)
- soud mu prokázal vinu na vydírání jednatele První družstevní obchodní.

*Jiří Homolka - zproštěn obžaloby
(původně dostal 20 měsíců s odkladem na 2 roky)
- Městský soud ho shledal zodpovědným z účasti na Zimmermannově vraždě. Jeho zbraní byl podnikatel zastřelen. Na místě vraždy se našly jeho pachové stopy. Homolkova manželka však tvrdí, že v den vraždy spolu byli v Plzni. Vrchní soud ho obžaloby zprostil.

Dobrou zprávou byl definitivní rozsudek pro další obžalované. Jednomu změnil soud původní více než dvouletý trest na podmínku, druhého odsouzeného podmíněně zcela zprostil viny. Dvěma zbývajícím pachatelům, kteří ve zločinech nehráli velkou roli, podmínka zůstala.

Proti odsouzení Kohnera protestují už mnoho měsíců jeho blízcí. Jsou přesvědčeni, že o exprokurátorově vině neexistují důkazy, a on se tak stal obětí policie a justice.

"Důkazy jsou jasné a je jich dostatek," konstatoval soud.

Odsouzení se nyní mohou bránit už jen dovoláním k Nejvyššímu soudu. Takový postup však obvykle v podobných kauzách nebývá úspěšný.

Kohnerův obhájce Rudolf Vokoun po jednání řekl, že dovolání určitě podá. Zvažuje také další možnosti českého právního řádu, jako je ústavní stížnost a podnět ministru spravedlnosti k podání stížnosti pro porušení zákona.

Městský soud sáhl po výjimečném trestu
O výjimečném trestu rozhodl pražský městský soud 26. dubna.

"Vraždy byly popravami," prohlásil předseda senátu Luboš Vlasák s tím, že měly být důkazem moci, co vše umí Kohner zařídit. Muž se proti verdiktu odvolal.

"Z odposlechů telefonních hovorů víme o další vraždě, kterou měla detektivní kancelář připravit," šokoval Vlasák. Podle něj obžalovaní disponovali dvěma či třemi samopaly a měli vlastního "zbrojíře".

Státní zastupitelství kladlo Kohnerovi za vinu, že si na vraždu Zimmermanna najal Penio Mateva Mangarova, vězněného nyní v bulharském Plovdivu. U Kohnera si podle obžaloby objednala Zimmermannovu vraždu jeho manželka. Kdo stál za smrtí Vítka a měl zájem na vraždě Brita, se zjistit nepodařilo.

Ze spáchání obou vražd byl proto dlouho podezříván právě Penio Matev Mangarov. Při zastřelení Zimmermanna byl však podle primáře plovdivské nemocnici hospitalizován. Sám Mangarov se k obžalovaným nezná. 

ČTVRTEK 25. DUBNA:
Přiznání k vraždám nepřišlo
Slova pokání a lítosti, ale také zdůrazňování vlastní neviny provázelo ve čtvrtek předposlední dějství procesu s osmičlennou skupinou podezřelou z nájemných vražd a vydírání. Žádný z těch, kteří jsou souzeni kvůli vraždám podnikatele a osvětlovače, u soudu nevyužil poslední možnosti k přiznání.

"Dovedu reálně zhodnotit svoje vyhlídky a obávám se, že soud ve mně chce vidět šéfa gangu, který chtěl připravil o život tři lidi. Nemohu se ale doznat k tomu, co jsem nespáchal," řekl soudu šestatřicetiletý Raul Kohner. Tento bývalý vojenský prokurátor a šéf útvaru městské policie podle obžaloby jako majitel detektivní kanceláře nájemné vraždy organizoval. "Zvažte, prosím, zda nemáte ani stín pochybností o mé vině," vyzval soud Kohner, pro něhož státní zástupkyně žádá výjimečný trest vězení.

Obdobně hovořila i pětatřicetiletá Martina Šimánková, která si podle obžaloby u Kohnera objednala likvidaci svého manžela Zimmermanna, aby mohla nakládat s jeho majetkem. Kohner i Šimánková trvají na tom, že byl najat kvůli ochraně domu manželů Zimmermannových. "Neměla jsem z manželovy smrti žádný prospěch a můj syn i já z toho máme jen morální škodu," uvedla žena.

Kohner, Šimánková i jejich obhájci ostře napadají výpověď Jiřího Homolky. Čelí obžalobě z účasti na vraždě Zimmermanna, který byl zastřelen jeho zbraní v pražské restauraci McDonald's, kde pak zůstala Homolkova pachová stopa. Homolka se brání tím, že pistoli půjčil Kohnerovi, dobrému příteli, jenž mu svědčil na svatbě. V den vraždy byl prý Homolka v Plzni.

Podle obžaloby dal Kohner Homolkovu pistoli Bulharu Penio Matevu Mangarovovi, který Zimmermanna zastřelil 27. prosince 1998, stejně jako v dubnu 1999 Vítka, tentokrát ale za účasti obžalovaného Tomáše Vajnera. Právě on pomohl policii zločiny rozplést a odkrýt hlavní aktéry. U soudu výpověď odvolal s tím, že její znění ho naučili kriminalisté.

"U soudu jsem mluvil vždy pravdu. Mrzí mě, že jsem se tehdy nechal k výpovědi přemluvit," řekl ve čtvrtek. Obžaloba se o jeho výpověď opírá, všichni obhájci ji maximálně zpochybňují. Zvláště poté, co z Bulharska přišla zpráva, že Mangarov obžalované nezná a v den vraždy Zimmermanna byl hospitalizován.

STŘEDA 24. DUBNA:
Žalobkyně chce pro Kohnera výjimečný trest
Výjimečný trest, tedy 16 až 25 let odnětí svobody ve věznici se zvýšenou ostrahou, žádá státní zástupkyně pro Raula Kohnera, který podle ní organizoval nájemné vraždy. Obhájce šestatřicetiletého muže naopak soudu navrhl, aby jeho klienta kvůli nedostatku důkazů zcela zprostil obžaloby.

"Společenská nebezpečnost všech obžalovaných je značně vysoká," prohlásila žalobkyně. Pětatřicetiletá Martina Šimánková si podle ní u Kohnera objednala likvidaci manžela, podnikatele Ladislava Zimmermanna, aby mohla nakládat s jeho majetkem. Kohner i Šimánková ale tvrdí, že byl najat kvůli ochraně domu, který manželé Zimmermannovi vlastnili a kvůli kterému vedli spory.

Mangarov nikoho z gangu nezná
Očekávaná bulharská zpráva o výslechu vězně Mangarova případ nájemných vražd a vydírání příliš neobjasnila. Mangarov při výslechu v Sofii a po zhlédnutí fotografií obžalovaných prohlásil, že nezná nikoho z osmičlenné skupiny obžalovaných.

"Potvrzujeme, že Mangarov byl u nás hospitalizován od 21. prosince 1998 do 21. ledna 1999," stojí v lékařské zprávě primáře neurologického oddělení okresní nemocnice v Plovdivu. Podle ní trpí Mangarov panickou poruchou vědomí. Zpráva obsahuje i informace o stavu pacienta v osudný prosincový den.

"Mohu uvést pět svědků, na to, že jsem byl 27. prosince 1998 na území Bulharska," řekl Mangarov policii. Svědci při výslechu skutečně potvrdili, že byl v Bulharsku. Mangarov odmítl i podezření, že v dubnu 1999 zastřelil Vítka. "Jde o pochybení, konspirace a pomluvy orgánů činných v trestním řízení," citoval ho předseda senátu Luboš Vlasák.

Mangarov zdůraznil, že po vyhoštění v říjnu 1998 se do Česka už nevrátil. Mangarov nehodlá vyhovět žádosti, aby se v České republice podrobil konfrontaci s obžalovanými. "V případech obou vražd je jako vrah použita třetí osoba, což se moc hodí," uvedl Mangarov, který pro zločiny zkonstruoval vlastní hypotézy. Obě přitom předpokládají, že vrahem je obžalovaný majitel detektivní kanceláře Raul Kohner. "Nadále se nehodlám k případu vyjadřovat, jedině za peníze," uzavřel sedmadvacetiletý cizinec, který je v Bulharsku vězněn kvůli znásilnění a vyhrožování zabitím.

ÚTERÝ 23. DUBNA:
Pachové stopy z místa vraždy nelze srovnat
Jako velká bublina splaskly naděje, že porovnání pachových stop podpoří verzi obžaloby, která považuje za vraha Zimmermanna Bulhara Penia Mateva Mangarova. Pachovou stopu, kterou policie zajistila 27. prosince 1998 v restauraci McDonald's ve Vodičkově ulici, totiž nelze k porovnání s pachem bulharského vězně Mangarova použít.

"Stopy z McDonald's byly již srovnávány s pachovou stopou obžalovaného Jiřího Homolky a odvětraly," citoval předseda senátu pražského městského soudu Luboš Vlasák zprávu policejních kynologů. Homolka je stíhán kvůli účasti na Zimmermannově vraždě.

PONDĚLÍ 22. DUBNA:
Soud má Mangarovovu výpověď
Po tříměsíční pauze začal pražský městský soud opět projednávat kauzu nájemných vražd. Podle předsedy senátu Luboše Vlasáka soud obdržel čtyřstránkový protokol o svědectví Penia Mateva Mangarova, který je za jiný trestný čin v bulharském vězení. Bulhar je podezřelý, že zastřelil podnikatele Ladislava Zimmermanna a osvětlovače Jindřicha Vítka. Ve vězení zřejmě ke kauze nájemných vražd a vydírání vypovídal. Podle soudce v pátek dorazil do Prahy protokol spolu se vzorkem Mangarovova pachu.

"Zapečetěné věci z Bulharska byly doručeny letecky diplomatickou poštou. V pátek odpoledne je na ruzyňském letišti převzal místopředseda pražského městského soudu Bohuslav Horký za doprovodu justiční stráže," uvedl Vlasák.

VIDEO:
Reportáž z předchozích jednání soudu
Už v pátek podle Vlasáka převzali Mangarovovu pachovou konzervu policejní kynologové. Dnes ji mají srovnat s pachovou stopou nalezenou 27. prosince 1998 v restauraci McDonald's ve Vodičkově ulici, kde byl Zimmermann za bílého dne zastřelen. "Tedy pokud kynologové zjistí, že se dají poměřit," poznamenal Vlasák. V různých zemích se totiž pachové stopy odebírají různými způsoby.

Gang se dále zodpovídá z pokusu o vraždu britského občana v listopadu 1999 a z vydírání jednatele První družstevní obchodní v únoru 2000. Podrobnosti o dosavadním průběhu kauzy čtěte ZDE.

V budově Městského soudu usedl na lavici obžalovaných devítičlenný gang nájemných vrahů, 2. ledna 2002.

V budově Městského soudu usedl na lavici obžalovaných devítičlenný gang nájemných vrahů, 2. ledna 2002.

V budově Městského soudu usedl na lavici obžalovaných devítičlenný gang nájemných vrahů, 2. ledna 2002.

Martina Šimánková, dříve Zimmermannová, je obžalovaná z návodu k vraždě. Podle žalobkyně si objednala likvidaci svého manžela. (2. ledna 2002)

Tomáš Vajner policii pomohl rozplést zločiny a odhalit jejich aktéry. Později svou výpověď odvolal s tím, že její znění ho naučili kriminalisté. Soud mu vyměřil 13 let za vraždu, za pokus o vraždu Brita Kirkeho a vydírání jednatele První družstevní obchodní. (26. dubna 2002)

Gang, který se podle soudu podílel na zastřelení podnikatele Ladislava Zimmermanna, osvětlovače Národního divadla Jindřicha Vítka a za ublížení na zdraví v případě Brita Nicolase Milese Kirkeho. První zleva stojí šéf skupiny Raul Kohner, vedle něj je Tomáš Vajner a Viktor Oswald. Zcela vpravo stojí Martina Šimánková, která si podle soudu objednala likvidaci svého manžela Zimmermanna, aby mohla nakládat s jeho majetkem. (26. dubna 2002)

Bývalý vojenský prokurátor Raul Kohner (vlevo) půjde do vězení na 22 let. O výjimečném trestu rozhodl pražský městský soud za to, že vedl osmičlenný gang nájemných vrahů. Tomáš Vajner policii pomohl rozplést zločiny a odhalit jejich aktéry. (26. dubna 2002)

Bývalý vojenský prokurátor Raul Kohner stál v dubnu 2002 před Městským soudem v Praze za to, že vedl osmičlenný gang nájemných vrahů.

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue