Svěrákovi vyplenili archiv

Všech pět dosavadních filmů Jana Svěráka vychází na digitálním disku DVD. Snímky mají nově přepsaný obraz a oživený zvuk, cizojazyčné titulky, české titulky pro neslyšící, historické vysvětlivky a - jak bývá u DVD zvykem - různé bonusy. Některé disky tak nabízejí i komentář tvůrců: například Obecnou školu si lze pustit i s hlasem scenáristy Zdeňka Svěráka, který ukazuje pravou lampu po dědečkovi, syna a režiséra Jana, jenž na dědu vzpomíná jako na domácího morouse, leč v hospodě veselého pána, nebo herce Jana Třísky, který si tu libuje, že měl v Obecné škole jediný kostým.
Pro tenhle nejosobnější ze svěrákovských filmů prý tvůrci vyplenili rodinný archiv. Zveřejňují fotografie dědečka v elektrárně či Zdeňka Svěráka na školním výletě, objeví se i diktáty: kdo je vyřeší na jedničku, bude odměněn pohledem na scenáristovo dávné vysvědčení. A jako bonus je tu režisérův školní film Ropáci.

Snímek Akumulátor 1 je doplněn animovanou pohádkou, kterou hlavní hrdina ve filmu jenom čte, s Jízdou se dá putovat na mapě. "Zvolíte Bechyni a ukáže se, kde a co jsme tam točili," předvádí režisér. Oscarový Kolja přidává záběry z moskevského konkurzu, kde byl vybrán představitel titulní role Andrej Chalimon, či nepoužité scény - třeba situaci, kdy ruský chlapec označuje sochu Lenina za dědečka všech dětí. V nejnovějším Tmavomodrém světě je dodatků asi nejvíc - počínaje ukázkami z výroby triků a konče připomínkou těch tří minut, které tuzemský divák ještě viděl v kině, ale pak byly pro zahraniční distribuci i nové zdejší verze vystřiženy.

K modernímu nosiči, jenž tohle všechno umožňuje, mají tři generace svěrákovského rodu různý vztah. Pro režisérovy děti je běžnou hračkou, jeho otec Zdeněk se prý ptal: Opravdu má to DVD budoucnost? Takže si to taky budu muset koupit? A sám režisér prošel vývojem od nedůvěry k nadšení. "Dnes už si pustím radši horší film na DVD než lepší na videokazetě - jen proto, že to líp hraje," přiznává Jan Svěrák, ač měl před pár lety k DVD výhrady. "Nechci, aby lidi viděli film v jiné podobě, než jsem ho natočil," reagoval tehdy na schopnost DVD měnit třeba pohledy kamery. Nyní říká, že DVD sice umožní dělat z filmu kinoautomat čili podívanou podle divákovy volby - ale měl by být s takovým záměrem už psán.

Každý disk obsahuje celkem tři až čtyři hodiny materiálu. Tmavomodrý svět stojí téměř tisícovku, ostatní osm set, nákup kolekce vyjde asi o šest set korun levněji než jednotlivě. "Je to dost, ale i náklady byly vysoké," říká Pavel Karoch z Centra českého videa. Jan Svěrák je prvním tvůrcem, který zde dostal takový prostor, ne však jediným. Filmy Juraje Jakubiska na DVD vydávají postupně, běžně se na discích objevují novinky. Zpětně je vytipována asi stovka starších děl, s jejichž přepisem na DVD se počítá. "Hodně záleží na tom, jak bohaté archivy se k titulům dochovaly, a na vlastnictví práv. Někdy je složitě vykupujeme od více výrobců," vysvětluje Karoch. Zatím vyšly animované snímky Pojďte, pane, budeme si hrát i Pat a Mat, chystají se klasické komedie.

Souběžně však vycházejí české filmy dál i na kazetách. "Video zanikne, za dva tři roky je DVD vytlačí," věští Jan Svěrák. Karoch oponuje: "Ještě dlouho budou existovat oba nosiče vedle sebe. Přehrávač DVD má v tuzemsku tak padesát tisíc lidí, video přes milion. Nadto na kazety si lidé nahrávají věci z televize, kdežto u disků je výroba soukromých kopií mnohem obtížnější a příslušné zařízení vyžaduje značné investice - aspoň prozatím."

Jan Svěrák při on-line rozhovoru

Jan Svěrák při on-line rozhovoru

Jan Svěrák při on-line rozhovoru

Jan Svěrák při on-line rozhovoru

Český lev 2001: Zklamaný Jan Svěrák.

Český lev 2001: Zklamaní Jan a Zdeněk Svěrákovi.

,