Cenu za kameru dostal Vladimír Smutný

  • 1
Kameraman Vladimír Smutný získal už podruhé cenu Asociace českých kameramanů. Letos za estetickou úroveň obrazu ve Svěrákově filmu Tmavomodrý svět.

Ocenění za celoživotní kameramanské dílo udělila tato výběrová organizace sdružující na 140 členů Stanislavu Milotovi. Uznání Jaroslava Kučery, určené posluchačům filmové a televizní fakulty, získal Martin Matiášek. Ceny byly vyhlášeny v neděli večer v pražském kině Lucerna.

Prezídium AČK ocenilo Stanislava Milotu za výraznou tvůrčí činnost i za nekompromisní občanské postoje. V roce 1977 Milota podepsal Chartu 77 a natočil záznamy z bytového divadla Vlasty Chramostové, které byly odvysílány v zahraničí. V 60. letech se prosadil jako kameraman filmů Anděl blažené smrti, Piknik, Spalovač mrtvol a řady snímků krátkých i televizních.

V srpnu 1968 dokumentoval okupaci Prahy a poté byl z barrandovského studia vyhozen. V roce 1969 stačil ještě vyvézt do zahraničí a darovat UNESCO svůj film o Palachově pohřbu nazvaný Jan 69. Svěrákův Tmavomodrý svět si cenou za kameru připsal další domácí poctu. Byl loni nejúspěšnějším titulem českých kin, kde ho zatím zhlédlo přes 1,1 miliónu diváků a tržby přesáhly 84 miliónů korun.

Režisér převzal cenu české kritiky i ocenění čtenářů časopisu Cinema. Do soutěže o České lvy vstupuje s nominacemi ve 12 kategoriích. Od konce roku se promítá v americké distribuci, do nominací na Oscara se však nedostal. V užší nominaci na tradiční kameramanské ocenění zaujala porotu i práce Marka Diviše na Slámově filmu Divoké včely a Štěpána Kučery, který byl za kamerou snímku Romana Vávry Paralelní světy.

Držiteli prestižního ocenění za celoživotní dílo se v minulosti stali kameramani Josef Hanuš, Josef Illík, Vladimír Novotný, Jan Čuřík, Svatopluk Malý a Josef Vaniš.