Jágrův bekhendový pokus proti Salovi

Jágrův bekhendový pokus proti Salovi - Český kapitán Jaromír Jágr se snaží překonat Tommyho Sala ve švédské brance. | foto: Gary Cameron, Reuters

Recept na švédského gólmana našel jen Dopita

• 261
Salt Lake City - (Od zvláštního zpravodaje iDNES) - Porážkou 1:2 se Švédskem přišli čeští hokejisté o šanci vyhrát skupinu C a v olympijském čtvrtfinále nastoupit proti outsiderovi z Běloruska. O druhé místo se o půlnoci středoevropského času utkají s Kanadou a stačí jim remíza. Čeští hokejisté odehráli před zraky švédské královské rodiny dobrý zápas, soupeře přestříleli poměrem 38:22, ale na vítězství to nestačilo. Jediný gól zaznamenal ve 31. minutě Dopita. Utkání jsme sledovali v on-line reportáži Nemáme se za co stydět, myslí si Sýkora Jágrovi je jedno, zda potká Finy nebo Rusy Eliáš měl od dopingové kontroly konečně klidPoslechněte si audio

První švédský úder přišel hned v 5. minutě. Na trestné lavici seděl Havlát a na konci přesilovkové kombinace byla přesná Johnssonova střela od modré čáry. Čeští hráči se po inkasovaném gólu brzy oklepali, šance měli Hamrlík a Ručinský, ale pak začal opět sílit švédský tlak. V 11. minutě ještě Sundin po Ragnarssonově nahození od levého mantinelu Haškovu branku minul, o minutu později při Paterově vyloučení už jeho střela od modré skončila za gólmanovými zády. Naštěstí pro české hokejisty rozhodčí gól neuznal pro postavení Holmstroma v brankovišti.

Druhá třetina nabídla divákům ještě více vzrušující hru a útočnější hokej. Ve 22. minutě se předvedl Hašek, když Johnssonovu střelu v pádu vyrazil betonem vedle. O dvě minuty později mohl vyrovnat Jágr, jeho ránu však zastavila tyčka Salovy klece. Ve 26. minutě přišla velká Sundinova chvíle. Z levé strany si najel před Haška a trefil se přesně mezi betony.

video (čeští fanoušci v Salt Lake)fotografie z utkání

To českého kapitána Jágra, v těch chvílích obzlášť aktivního, se držela smůla. Ve 26. minutě trefil opět tyčku a poskakující puk chytil Salo do lapačky. Na švédského gólmana vyzrál až Dopita. Probil se se do útočného pásma, jeho první střelu ještě Salo vyrazil, ale dorážka si našla cestu pod horní tyčku. Český tým pak opět dostal Švédy pod tlak, ale ani jedna ze spršky střel už přesná nebyla.

I poslední třetinu začali Češi ve snaze o vyrovnání aktivněji, ale v 50. minutě to byl Hašek, kdo měl při Naslundově střele štěstí, když švédský útočník nastřelil jen tyčku. Vzápětí měl Havlát před sebou odkrytou branku, jeho rána však šla vedle.

V 53. minutě narazil Havlát na mantinel Nylandera a byl vyloučen na 5 minut a do konce utkání. Po minutě švédské přesilovky dotíral Škoula za Salovou brankou, Sundinovi ujely nervy a byl vyloučen. Ve čtyřech se hrálo vlastně jen v soupeřově třetině, ale gól čeští hokejisté nevstřelili. Stačilo jen 38 vteřin po Sundinově návratu a švédský kapitán šel znovu pykat, tentokrát za faul na Jágra.

V 58. minutě Jágr od zadního mantinelu přihrál Dopitovi, ten však podruhé Sala z velké šance nepřekonal. Nezdarem skončil i závěrečný tlak českého týmu.

Česko - Švédsko 1:2 (0:1, 1:1, 0:0)
Branky a nahrávky:
31. Dopita - 5. Johnsson (Lidström, Sundström), 26. Sundin (Dahlén, Alfredsson). Rozhodčí: Walkom - Schachte (oba USA), Hämäläinen (FIN). Vyloučení: 5:5. Využití: 0:1. Diváci: 8 599.

Česko: Hašek - Škoula, Hamrlík, Šmehlík, Kaberle, Kubina, Špaček, Michal Sýkora - Jágr, Lang, Hrdina - Dvořák, Reichel, Ručinský - Petr Sýkora, Dopita, Eliáš - Hejduk, Patera, Havlát
Švédsko: Salo - Olausson, Lidström, Johnsson, Norström, K. Jönsson, Ragnarsson, Öhlund - Alfredsson, Sundin, Dahlén - Nylander, Sundström, Näslund - Renberg, J. Jönsson, Zetterberg - Arvedson, Mathias Johansson, Axelsson - Holmström.

Olympijské hry Paříž 2024

Letní olympijské hry v roce 2024 se uskuteční v Paříži od pátku 2. srpna do neděle 18. srpna 2024. Francouzská metropole už OH hostila v letech 1900 a 1924. Poprvé se zde bude soutěžit o olympijské medaile v breakdance, naopak z programu byly vyřazeny karate, baseball a softbal.