Akce Bota v Praze skončila

  • 10
Praha - Strážníci skončili masivní akci s názvem Bota. Rozpočet magistrátu je po desetidenní akci bohatší přesně o 899 tisíc 200 korun. Tolik vybrali strážníci od řidičů, kteří svá auta v nesprávně zaparkovali. Centrem města křižovalo od 6. do 15. února patnáct aut s botičkami a strážníci je dnem i nocí nasazovali na jedno auto za druhým.

Radnice Prahy 1, která akci zorganizovala. "Botičky nasazujeme hlavně v rezidenčních zónách přes den. A pak je tu novinka, ze které mám velkou radost - nasazujeme botičky i do vytipovaných lokalit, kam jezdí řidiči na večeři. Na ty jsme se soustředili večer," řekl starosta Jan Bürgermeister (ODS).

Z celkových 3069 nasazených botiček jich strážníci 2900 nasadili v modrých zónách. Osm řidičů doplatilo na to, že stáli na místech pro invalidy. "Tento systém, pokud je nastaven, je potřeba vynucovat. Víme všichni dobře, že ta respektovanost, tedy parkovací kázeň řidičů, je žalostná," postěžoval si šéf strážníků Radim Chyba.

Od 11. února k botičkám přibylo i odtahování aut z parkovacích zón. Kolik jich bylo, to ještě úředníci nespočítali. Každého řidiče odtažení stálo 1500 korun. Z nich město nedostalo ani korunu, vše zůstalo odtahovým firmám. "Nám nejde o peníze. Nám jde o to, aby městská vyhláška byla respektovaná," dodal Bürgermeister.

Odtahy na Malé Straně

Radnice Prahy 1 nechá odtahovat automobily, které na Malé Straně parkují bez oprávnění na místech určených pro místní obyvatele. "Bude se tak dít od 6. do 22. března," řekl zástupce starosty Pavel Vlach (KDU-ČSL).

V malostranské části Prahy 1 musejí mít obyvatelé vozidlo označené kartou, kterou vydává radnice. Vlach upozornil, že by si lidé měli nový doklad včas obstarat, protože loňské karty platí do konce února.

Satarosta pražské jedničky chce, aby se v podobných akcích pokračovalo. Systém parkování v centru podle něj začne fungovat až v okamžiku, kdy vyhlášky bude respektovat aspoň 60 procent řidičů.

PŘÍPRAVY PŘED AKCÍ
Akce policie: odtahy i botičky
Jestliže mnozí řidiči doufali, že se jim podaří vyváznout ze špatného parkování v centru bez problémů, může být tato jejich víra řádně narušena. Dvojnásobný útok na špatně parkující řidiče v centru města zahájila v minulém týdnu již podruhé radnice Prahy 1 a Technická správa komunikací. Strážníci opět spustili akci Boty, kdy ulicemi centra jezdilo patnáct dodávek s botičkami.

Jen pro představu - od středy do pátku během předchozí akce doplatilo na jejich "pilnost" kolem tisícovky řidičů.

Kromě toho radnice Prahy 1 s Technickou správou komunikací vyslali do ulic odtahová vozidla, která se rovněž zaměřila na špatně postavená auta. Řidičům přitom připravili past, která spočívá v mnoha přenosných značkách se zákazem stání. Tyto značky umožní odtažení vozidel, aniž by radnice potřebovala souhlas a přítomnost policisty. Stačí rozhodnutí úředníka. 

"Značky tam musí být nejméně sedm dní před začátkem akce. To jsme splnili," tvrdí vedoucí odboru dopravy a životního prostředí Prahy 1 Karel Žrout.

Někteří odborníci však namítají, že tento způsob odtahování není legální. Vedoucí Žrout však nesouhlasí. "Zákon o pozemních komunikacích nám to zcela jasně umožňuje," prohlašuje a advokát Daniel Šimánek mu dává za pravdu.

Auto bude na jednom z těchto parkovišť:
- Jarov, ul. Českobrodská, Praha 3, pod prodejnou Auto Jarov
- Lhotka, ul. Čechtická, Praha 4
- Kotlářka, ul. Plzeňská, Praha 5, u benzinové čerpací stanice Petra směrem do centra
- Pobřežní, Rohanský ostrov, Praha 8
- Mitas, ul. Švehlova, Praha 10

Masivní akci podporuje i vedení Prahy. Radní Rudolf Blažek prohlásil, že bude na strážnících, aby rozhodli, co se špatně parkujícím autem. "Budeme se snažit, aby všude asistovali strážníci, i když to není u odtahů nutné," řekl radní.

"Prioritu bude mít odtahování vozidel, které budeme provádět v některých vybraných ulicích centra, tam, kde auta budou překážet v provozu a stát na místech pro vozíčkáře. Botičky budeme nasazovat v celém obvodě Prahy 1," dodal Blažek.

Po odtažení auta je nejlepší ihned volat policii Většina řidičů platí za botičky až po několika upomínkách

Jestliže má řidič podezření, že mu odtahové vozidlo odvezlo auto, je nejlepší ihned volal policii. Všechna auta, která jsou odtažena, totiž hlásí dispečeři odtahových parkovišť policii, která je dá do databáze.

"Policisté řidiči oznámí, aby nedělal paniku, že auto mu nebylo ukradeno, ale odtaženo. A má si pro ně zajet na konkrétní odtahové parkoviště," říká mluvčí Technické správy komunikací Libor Sosnovec. (viz tabulka)

Pokud se řidič vozu domnívá, že má auto odtaženo neoprávněně, může si stěžovat na odboru dopravně správních agend magistrátu anebo podat žalobu k soudu.

Advokát Daniel Šimánek však tvrdí, že je vždy rozumnější pro majitele vozu zaplatit pokutu na místě, a teprve pak si stěžovat. "Jinak odtahová firma může využít zadržovacího práva a auto si ponechat," míní.

V současné době stojí dotažení vozidla 1300 Kč, první parkovací den stojí 150 Kč, za každý další den počínaje od půlnoci se platí 200 korun.

Mluvčí TSK Sosnovec řekl, že peníze za odtažení může vlastník dostat zpátky tehdy, když prokáže, že auto nemohl z vážných důvodů odvézt sám. "To může být v případě, kdy majitel onemocněl a byl v nemocnici nebo třeba vycestoval do ciziny. Pak mu pokutu vrátí ten, na jehož žádost se auto odtáhlo."

Loni bylo v Praze odtaženo celkem 28 270 vozidel. Z příkazu techniků TSK jich bylo 9728, policisté nařídili odtažení v 18 542 případech.

Při minulých odtazích si někteří řidiči stěžovali na odtahové firmy, které pracují pro město, že jim při odvozu poškodily vozidlo. Mluvčí TSK Libor Sosnovec tvrdí, že technik správy komunikací, který je u každého odtahu, natočí před naložením odvážené auto ze všech stran na videokameru, zda není rozbité.

"Tyto videozáznamy archivujeme. Ale z téměř dvou set stížností v minulém roce na poškození auta jsme pouze jednu uznali jako oprávněnou," řekl Sosnovec.

Jestliže strážník nasadí na špatně stojící vůz botičku, nemusí jeho řidič platit pokutu hned na místě. 

"Když třeba u sebe nemá peníze, tak mu strážník dá složenku a měl by ji zaplatit poštou," řekla mluvčí městské policie Radka Waitová.

Pokud i tak řidič nezaplatí a je přesvědčen, že mu bylo ukřivděno, bude jeho případ řešen jako přestupek ve správním řízení. Ten projednává odbor dopravně správních agend magistrátu.

Advokát Martin Michl však řidiče varuje: "Na místě může dát strážník pokutu nejvýše tisíc korun, kdežto ve správním řízení se tato částka může zvýšit až na pět tisíc."

Podle Waitové si řidiči mohou na strážníky "botičkáře" stěžovat i na odboru stížností městské policie.

Radní Rudolf Blažek tvrdí, že mnozí řidiči dělají všechno pro to, aby pokutu nezaplatili. "Měsíčně rozdají strážníci pětadvacet až třicet tisíc složenek, ale jenom patnáct procent řidičů zaplatí bez dalších upomínek," sdělil.

"S vymáháním pokut je to složité. Například za šest měsíců minulého roku strážníci zaznamenali přes 240 000  přestupků nepovoleného parkování, ale pokutu zaplatilo jen zhruba 66 000 lidí," dodává Blažek.

Se strážníky se snažil diskutovat na konci minulého týdne například i zpěvák Michal David, který se svou alfou romeo parkoval na chodníku před pasáží Broadway. "My tady v divadle vykládáme dost často věci a nemáme kde zaparkovat. Chápu botičkářství, když člověk brání provozu, ale to není případ, kdy tady stojím na chodníku. Myslím si, že je to v tomto případě nezákonné," stěžoval si David.

Strážníci městské policie neměli minulý týden s řidiči slitování. V centru města rozdali několik stovek botiček a tento týden lze čekat, že budou v tomto trendu pokračovat. (8. února 2002)

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue