Tmavomodrý svět se líbí i Slovákům

  • 2
Český kasovní trhák Tmavomodrý svět Jana a Zdeňka Svěrákových se stal vloni nejnavštěvovanějším evropským filmem ve slovenských kinech. Příběh československých válečných letců v Británii přilákal do hledišť 76 tisíc diváků a v celkovém žebříčku návštěvnosti mu patří šesté místo. Úspěšnější byla jen pětice amerických snímků.

Podle údajů bratislavské Unie filmových distributorů si o poznání hůř vedly další české filmy. Brabcova Kytice, kterou vidělo 21 tisíc lidí, se umístila na 38. místě. O tři příčky níže pak skončil Hřebejkův snímek Musíme si pomáhat, na který bylo zvědavo 20 tisíc diváků. Do první stovky se ještě vešly pohádky Z pekla štěstí 2 a Princezna ze mlejna 2 a také komedie Cesta z města.

Nejvíce diváků na Slovensku - skoro 179 tisíc - přišlo na americký válečný film Pearl Harbor. Naopak Slováci byli málo zvědaví na díla vlastní provenience. Film Vadí nevadí režisérky Evy Borušovičové skončil v první čtyřicítce a snímek Hana a její bratři Vlado Adáska až na 124. místě.

Ve slovenských kinech bylo loni uvedeno 160 filmů z devatenácti zemí světa, z nichž 57 procent natočili američtí filmaři. Největšími kasovními trháky by letos měly být především přepis úvodního dílu Tolkienovy knižní trilogie Pán prstenů a také dobrodružství čarodějnického učedníka Harryho Pottera. Bez šancí však není ani česká pohádka Mach a Šebestová.

Tmavomodrý svět - pohlednice 1.

Tmavomodrý svět - pohlednice 2.

Tmavomodrý svět - pohlednice 3.

Kaiser a Vetchý ve filmu Tmavomodrý svět.

Ondřej Vetchý (vpravo) a Kryštof Hádek na letišti.

Britský Spitfire.

Režisér Jan Svěrák a veteráni Bitvy o Anglii - zleva gen. Alois Šiška, gen. František Fajtl, gen. Stanislav Hlučka, gen. František Peřina a proslulý fotograf Ladislav Sitenský.

Noční nálet na leteckou základnu v Británii.