Co český politik, to vyznavač Tolkiena

Vypuklo to přesně o středeční půlnoci. Zatímco návštěvníci večerní uzavřené předpremiéry jen pro zvané opouštěli sál, do dvou pražských kin a jednoho brněnského vtrhli první nedočkaví fanoušci Pána prstenů. Půlnoční představení hlásila: Vyprodáno! Ale i mezi takzvanými celebritami na předpremiéře se našli milovníci vybájené říše britského profesora Tolkiena.
Jiří Bartoška prohlásil, že "na pustý ostrov si přece člověk bere Tolkiena, Bulgakova - a možná ještě Čuka a Geka". Přišel s manželkou, ačkoli se traduje, že smyšlené světy fantazie jsou spíše hájemstvím mužů. "Možná mají kluci své světy do modra a holky do růžova, ale hlavně že si je vymýšlejí. Je mi líto každého, kdo si neumí vysnít svůj svět," dodal herec.

Otec-zakladatel nejen ODA
Pozvání dostali i Miloš Zeman, Václav Klaus, Pavel Dostál, který litoval, že to nestíhá. "Vláda zasedá do noci," vysvětlil ministr kultury, který přitom není skalní tolkienovec - prostě se těšil na film jako takový.

Naopak mezi pozvanými chyběl Pavel Bratinka: "Nemají asi tušení, jak jsem se zasloužil o Tolkiena," smál se, "ale nevadí. Ráno jsem dal synovi pětistovku, ať koupí vstupenky na pátek." Jen hrstka otců-zakladatelů ODA totiž ví, že Bratinka "zavlekl" tolkienovský kult mezi své přátele a pak i do této strany. "Poprvé mi o Tolkienovi vyprávěl někdy v roce 1974 jistý matematik, ale na čaroděje a trpaslíky mě nenalákal. Teprve poté, co vyšel česky Hobit, jsem si sehnal Pána prstenů v angličtině a přečetl jsem všechny tři díly za čtyřiadvacet hodin. Pak jsem o tom vykládal, pomáhal šířit samizdatové vydání, nutil k četbě děti ještě nezralé a v ODA, kde se sešli lidé podobného myšlení, jsme Tolkiena přímo vzývali. Dokonce jsme podle postav Pána prstenů pojmenovali různé politiky," vzpomíná Bratinka. Ale prozradil jedinou přezdívku: Ivan Mašek prý byl trpaslík Gimli.

"Mnozí jsou ještě politicky činní, chápete snad, že bych se jen nerad dostal do střetu s mocnostmi zla," žertuje Bratinka. Silný kult Tolkiena v původní ODA zažil tehdy i zpěvák Michal Prokop: "Žasl jsem, jak tím ti pánové žili! Jsem typ střízlivější, jakékoli uctívání včetně Rychlých šípů je mi spíš k smíchu."

S trochou fantazie by mytický Prsten mohl vyvolat novou politickou bitvu. Co když fanoušci Tolkiena začnou volit ODA, byť v ní už Bratinka a další tolkienovci nejsou? Bratinka to neočekává, nicméně Dostál coby ministr, z jehož stolu vzešel nový autorský zákon, vzkazuje: "Pozor na přisvojování Tolkiena, ať ODA dbá autorských práv!!!"

Ke hře se připojil také Ivan Langer z ODS: "Vzhledem k rozdílu věku neupřu panu Bratinkovi, že on byl u Pána prstenů dřív, ale přivlastňovat si ho ODA nebude! Já mám tu knížku taky rád, mezi přáteli z ní citujeme celé pasáže." Na otázku, jak by dopadly volby, kdyby si každá strana dala do štítu některý hit, Pána prstenů či Harryho Pottera, Langer reagoval: "To by mě moc zajímalo, kdo by si vzal Pokémony." Má prý svůj tajný tip...

Na síti to jede
Tolkienovské hrátky politiků však nejsou ničím ve srovnání s fankluby. Jen k Pánovi prstenů nabízí internet na dvě stě tuzemských odkazů! Členové diskutují, posílají si elektronické pohlednice, listují slovníky, někteří dokonce přijali jména oblíbených postav: na Vysočině najdete třeba čaroděje Gandalfa z Kamenice nad Lipou. Webová stránka Tolkienovy společnosti pořádá oslavu Zničení prstenu, spojenou s desetiletím existence tohoto klubu, ohlašuje Festival fantazie Elfcon a rozebírá nejčastější otázky. Které to jsou? Například zda byli hobiti podskupinou lidí, jestli měli elfové špičaté uši a trpaslice vousy...

Hry se smyšlenými světy od knih až po Hvězdné války jsou i tady doménou pánů. Muži stvořili "od stolu" říše podobné Tolkienově Středozemi: Lewis Carroll Alenku v říši divů a za zrcadlem, Jonathan Swift Gulliverovy cesty, Nikolaj Nosov Neználka. Ba i Werich s Voskovcem během válečného exilu v Americe pomáhali Adolfu Hoffmeistrovi při vymýšlení mapy neexistujících zemí, hor, řek, národů, dokonce i nerostů - a když se jednou na mapu vyhoupla jedovatá tarantule, lovili pavouka tak dlouho, až prý "obyvatele" ohrožených oblastí zachránili a šli to zapít...

"Traduje se, že ženy mají více smyslu pro konkrétno, kdežto muži se sejdou a řeknou si: Kam si dnes zalétneme," uvažuje Bratinka. "Nicméně Pán prstenů spojuje fantazii s konkrétními situacemi a reálnými emocemi, není tedy důvod, proč by neoslovil i ženy." Podobně vpouští dámy do Tolkienovy říše i Langer, prý skrytý feminista. "Nicméně mohu potvrdit, že každý mužský je až do své smrti klukem," dodává.

Premiéra filmu Pán prstenů - Společenstvo prstenu v pražském multikině Slovanský dům. Provozovatelé kin hlásí: Takový zájem nepamatujeme.

Premiéra filmu Pán prstenů - Společenstvo prstenu v pražském multikině Slovanský dům. Provozovatelé kin hlásí: Takový zájem nepamatujeme.

,