Bulovka zaplatí lékaře penězi od pojišťoven

  • 1
Bulovka - Ředitel Fakultní nemocnice Bulovka Jaroslav Štrof chce získat víc peněz od zdravotních pojišťoven, aby zaplatil další anesteziology. Minulý týden nemocnice na tři hodiny přerušila operační program, protože si lékaři anesteziologicko-resuscitačního oddělení naráz vybrali tři hodiny náhradního volna.

Chtěli tak upozornit na to, že vyčerpali limit 416 hodin přesčasů a situaci je třeba řešit. Když pak ředitel odvolal primáře, dali kolektivní výpověď. Rozbouřenou situaci pomohlo řešit ministerstvo zdravotnictví.

"Není pravda, že se dosud nic neřešilo: 16. listopadu vyšel ve Zdravotnických novinách inzerát, že hledáme anesteziology. Už se jich také několik ozvalo," řekl v pátek Štrof.

Další rezervu vidí v anesteziolozích, kteří pracují v ambulanci léčby bolesti. Dosud nesloužili a také by mohli nastoupit do služeb.

Doufali, že jim ředitel výpověď nepodepíše

Pětadvacet anesteziologů z Fakultní nemocnice Na Bulovce stáhlo své výpovědi, které podali na protest proti odvolání primáře anesteziologicko-resuscitačního oddělení. Ten se jich zastal, když si všichni najednou vybrali dvě hodiny náhradního volna. Chtěli tak docílit komunikace s ředitelem kvůli omezenému počtu přesčasových hodin. "Nechci si pouze stěžovat. Mám tu práci rád," říká lékař Pavel Majer, jeden ze vzbouřených anesteziologů.

Opravdu jste mysleli kolektivní výpověď vážně?
Kdyby ji vedení přijalo, nezbývalo by nám, než odejít. V koutku duše jsme ale doufali a věděli, že to ředitel nemůže udělat. Do konce února by totiž těžko sehnal náhradu za anesteziology, kteří chybí téměř všude. Kdyby nebyli, zhroutil by se chod nemocnice, protože by bez nás nikdo nic neodoperoval.

Výpověď jste podali všichni. To jste tak jednotní?
Každý máme na všechno trochu jiný názor. Ale když ředitel odvolal primáře, postavili jsme se za něj takto všichni. Protože on se zastal nás všech. Byla to od ředitele ošklivá msta.

Ale neexistoval jiný způsob řešení než společné dvouhodinové volno?
Ne. O problému s přesčasovými hodinami jsme diskutovali již rok. Ředitel však s námi nekomunikoval. Věděli jsme, že plánované operace se během dne dohoní. Já byl ten den, kdy jsme udělali přestávku, například na ortopedickém sále. Tam se operace stihly ještě ten samý den. Pacienty pauza nijak neohrozila.

Opravdu?
Kdyby nastal akutní případ, seděli jsme všichni tady. Čekali jsme, zda se ředitel přijde s námi domluvit. Kdyby přišel, pokračovali bychom v práci hned. Prý tady nebyl, ale má snad také nějakého zástupce, ne?

Nemyslíte si, že jste pořádně vystrašili pacienty?
Píchli jsme jim všem ráno hypnotikum na uklidnění. To děláme běžně, třeba když má pacient přijít na řadu odpoledne, aby nebyl nervózní. Operace se občas odloží také na jindy kvůli jiným příčinám.

A chirurgové na vás nebyli naštvaní? Nebo třeba i někteří jiní lékaři?
Mezi čtyřma očima nám říkali, že za námi stojí. Oficiálně nemohli, protože místo chirurga by v Praze nesehnali. Ale vedoucí oddělení napsali řediteli, že za vše můžeme my. To byla asi nějaká tajná domluva.

Ředitel vám slíbil, že situaci na ARO zlepší také přijetím dalších pěti anesteziologů a díky většímu příjmu peněz od pojišťoven. Je to možné?
Jsem skeptický a netuším, jak by toho mohl dosáhnout. Anesteziologové nejsou, skoro nikdo to nechce dělat. Nechápu také, jak by chtěl přes ministerstvo zajistit větší peníze od pojišťoven. Ty ministerstvu nepodléhají a všichni víme, že neplatí. Nevím, proč by teď měly začít zrovna platit Bulovce.

Říkali jste, že kdyby jste nedělali přesčasy, neuživili byste se. Jak tedy vypadá váš pracovní týden?
Můj základní plat je čtrnáct a půl tisíce. Po třiceti letech praxe. Na pětadvacet hrubého se mi to vyšplhá jen díky službám a dalším pohyblivým složkám. Třeba rizikovému příplatku. Ten dostáváme za dýchání uspávacích plynů, protože na sálech většinou není odsávání. Sloužit musím jednou týdně a pak jednou za měsíc celý víkend. Klasická služba je podle nového zákoníku od sedmi od rána do druhého dne do devíti ráno. Ale často tady jsme déle.

Problém s přesčasy mají ve všech nemocnicích. Existuje vůbec nějaké řešení?
Samozřejmě, řešení neexistuje. Je to o spolupráci a o dohodě s vedením nemocnice. U nás vše došlo tak daleko, protože na rozdíl od jiných nemocnic nebylo vedení schopno dojednat dřív dohodu.

"Je to mravenčí práce, máme pevný rozpočet a určitě se v dohledné době nedostaneme k platbě za výkony, jako to má Fakultní nemocnice Motol. Máme ale pohledávky u pojišťoven za léčbu pacientů v AIDS centru, některé léky neproplácejí v plné výši," naznačil ředitel zdroj peněz.

Rovněž předpokládá, že se podaří v příštím roce navýšit příjmy za péči o osm procent. Ředitel zdůraznil, že osobně podporuje spravedlivé odměňování zdravotníků. "Je potřeba určité doby a určité vůle zaměstnanců k zavedení racionálních opatření, která umožní lépe ohodnotit jejich práci při zachování úrovně péče o pacienty," řekl.

Demonstrativní akce lékařů z minulého týdne odsoudil. "Nemohu souhlasit s prosazováním zájmů úzké skupiny na úkor jiných a odmítám jako statutární zástupce nemocnice snahy brát si pacienta jako rukojmí," dodal.

Vzpouru lékařů zklidnil slib
Řediteli Fakultní nemocnice Na Bulovce Jaroslavu Štrofovi se po celodenním jednání s náměstkem ministra zdravotnictví Michalem Pohankou podařilo zažehnat vzpouru lékařů. Ti již od června upozorňovali vedení nemocnice, že je třeba řešit problém s přesčasovými hodinami. Jejich limit předepsaný zákoníkem práce totiž lékaři překročí již dlouho před koncem roku.

Když vedení nic neřešilo, vybrali si lékaři minulý týden na protest dvě hodiny náhradního volna. S ředitelem se pak dohodli, že zajistí provoz v dosavadním rozsahu a za přesčasy dostanou odměny. Následně však byl bez udání důvodu odvolán primář oddělení. V úterý proto všech pětadvacet lékařů podalo kolektivní výpověď.

Podle Pohanky se všichni dohodli, že není nutno situaci řešit takto konfliktně. "Žádná senzace se nekoná. Pracovníci stáhnou své výpovědi a my zajistíme, že nebudou provedeny personální změny," řekl. Štrof dodal, že udělá nábor, aby mohl přijmout pět chybějících anesteziologů.

Sami lékaři však pochybují, že je možné tyto specialisty sehnat. "Anesteziologové chybějí všude. V Ostravě by jich dokonce potřebovali jedenadvacet. Nikdo to nechce dělat, protože je to profese extrémně psychicky náročná. Navíc si nikdo z nás nemůže nikdy založit privátní praxi," uvedl lékař anesteziolog Alan Konopásek.

Lékaři odsoudili také prostředí, ve kterém musí pracovat. "Vše se nám tady rozpadá. Nejhorší ale je, že i všechny přístroje jsou třicet let staré. Už na ně nejsou ani náhradní díly," řekl lékař oddělení Pavel Majer.

Pohanka připomněl, že problém v řešení přesčasů je především v nedostatku financí. "Bulovka dostává málo peněz a v některých oborech má nedostatek lékařů. Konsolidační program, který pro nemocnici připravil ředitel, by měl přinést nemocnici více prostředků od zdravotních pojišťoven, a tím i více peněz pro lékaře a sestry.

I ředitelé dalších pražských nemocnic připouštějí, že přesčasy jsou věčný problém, se kterým se potýkají. Konkrétní východisko však neprozradil nikdo z nich.

Podle náměstka ředitele Fakultní Thomayerovy nemocnice Petra Macha museli přijmout spoustu pro lékaře nepohodlných opatření. "Máme pracovní dobu s nerovnoměrným režimem, takže lékaři už neslouží přesčasy. Kritické je třeba ARO, kde si musí brát lékaři hodně náhradního volna, ale pak zas nemohou mít dovolenou. Je to pak takový kolotoč. My ale ještě něco vymyslíme," řekl Mach.

Ředitel Všeobecné fakultní nemocnice Martin Holcát připustil také desítku nepopulárních opatření. "Řešení je problém. Je ale určitě třeba navýšit lékařům peníze," řekl. V motolské a vinohradské nemocnici ředitelé jako řešení uvedli podepsání dodatku ke smlouvám s tím, že je nutná oboustranná dohoda. Každý ředitel připustil, že i oni mohou počítat se vzpourou.

Lékaři Fakultní nemocnice Na Bulovce se dohodli s ředitelem, že zajistí provoz v dosavadním rozsahu a za přesčasy dostanou odměny. (11. prosince 2001)

Lékaři Fakultní nemocnice Na Bulovce se dohodli s ředitelem, že zajistí provoz v dosavadním rozsahu a za přesčasy dostanou odměny. (11. prosince 2001)

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue