Tmavomodrý svět patří do říše šesti nul

Tvůrci snímku Tmavomodrý svět včera odměnili miliontého tuzemského diváka, kterého válečný velkofilm otce a syna Svěrákových našel 31. října. Půlmiliontý návštěvník přišel již v šestém týdnu promítání a úctyhodných čísel film dosahuje i na tržbách. Od premiéry 16. května vydělal na vstupném v tuzemských kinech přes osmdesát milionů korun a brzy se mu otevřou i zahraniční trhy. Ve Spojených státech má premiéru 28. prosince. "V půli ledna nás čeká další turné po amerických městech," dodává Jan Svěrák, který se právě vrátil z jedné zámořské cesty.

"Těch osmdesát milionů ovšem znamená hrubé tržby," upozorňuje distributor filmu Jan Jíra. Asi polovina peněz ze vstupného zůstává v kinech, z druhé půlky dostává určitý podíl distribuční firma a teprve zbytek připadne producentům, respektive tvůrcům. Vzhledem k tomu, že náklady na výrobu Tmavomodrého světa činily přes dvě stě milionů korun, je zřejmé, že ani tak mimořádně úspěšný hit se nezaplatí jen z českých kin, přestože vstupné stále roste.

P ro srovnání: v roce 1993 se milionu diváků přiblížil Konec básníků v Čechách, utržil však jen 21 milionů korun. Loňskému hitu roku, pohádce Princezna ze mlejna 2, už stačilo ke stejným tržbám jen půl milionu diváků. A Pelíšky, předposlední český

Další články o Tmavomodrém světu

Tmavomodrý svět už chystá velkou ofenzivu
Vyslancem na Oscara bude Tmavomodrý svět
Na Svěráky si můžete vsadit
Tmavomodrý svět plný otázek a díků
Exportní Tmavomodrý svět vyžaduje úpravy
Tmavomodrý svět vidělo půl milionu lidí
Linda Rybová: Je to hrůza, když se vidím
Tara Fitzgerald: Nevěřte na gentlemany!
Ondřej Vetchý: Moc bych si přál být lepší člověk
Češi potřebovali trochu pomoci, říká producent
Na premiéru Tmavomodrého světa přišel i Havel
Jan Svěrák - slušný hoch s Oscarem
Vetchý: Jsem v tom nějak víc namočený
Letec hledal ve filmu ženy
Česká kina čekají na Svěrákův film
Tara Fitzgeraldová: Svěrák je chytrý
Havel Svěrákův film ocenil
Jan Svěrák: Piloti jsou jedním z mála důvodů, že si jako Čech nepřipadám hloupě
To jsou ale triky!
Točením filmů se v Česku nezbohatne
"milionář", měly za rok 1999 na kontě 55 milionů korun ještě krátce před tím, než milionovou hranici diváků překročily.

Hlavní investoři Tmavomodrého světa jsou z Německa, kde slavil velký úspěch už Kolja; o to bedlivěji budou očekávat 12. února vyhlášení oscarových nominací. Kdyby snímek uspěl, měli by v ruce trumf - od 14. února vstupuje Tmavomodrý svět do německých a rakouských kin. Dosud byl zakoupen do tří desítek zemí, od Mexika a Brazílie přes Skandinávii po Střední a Dálný východ či Austrálii a Nový Zéland; hlavně však pro britský a severoamerický trh. Jak vypadají jeho šance na klíčové předoscarové půdě?

Tmavomodrý svět je navržený mezi zahraničními filmy, navíc splní i podmínku pro možnou nominaci v hlavních, tedy anglofonních kategoriích. "Je docela zajímavé, že Američanům nepřipadal jako cizojazyčný film," usuzuje Svěrák z prvních reakcí. "Snad je to i tím, že se v něm mluví anglicky, německy a česky, ale tvářili se, že by na to lidé v Americe mohli chodit. Už nás nebrali jako chudé příbuzné."

Ani na tematicky podobný hollywoodský velkofilm Pearl Harbor se prý Svěráka nikdo neptal: "Jenom dva novináři řekli, že takhle měl Pearl Harbor vypadat, právě Tmavomodrým světem že měl být. Ale nechci to komentovat." Režisér byl překvapen hlavně otázkami, které se od těch v Anglii hodně lišily. "Američané jako by byli dospělejší, spíše než na bojové scény a milostnou zápletku se ptali hlavně na historická fakta: kolik československých letců bojovalo za války v Anglii, kolik jich skončilo ve vězení, kolik jich ještě žije... To bylo nečekané a příjemné," vypráví Svěrák.

Nicméně zdá se, že ani tentokrát jej Hollywood nezláká. Během dvou týdnů ve Státech prý přečetli s producentem Erikem Abrahamem dvanáct nabízených scénářů a líbil se jim jediný - anglický.

Kaiser a Vetchý ve filmu Tmavomodrý svět.

Ondřej Vetchý (vpravo) a Kryštof Hádek na letišti.

Britský Spitfire.

Režisér Jan Svěrák a veteráni Bitvy o Anglii - zleva gen. Alois Šiška, gen. František Fajtl, gen. Stanislav Hlučka, gen. František Peřina a proslulý fotograf Ladislav Sitenský.

Noční nálet na leteckou základnu v Británii.

Jan Svěrák na premiéře svého filmu Tmavomodrý svět.

Zdeněk Svěrák na premiéře filmu Tmavomodrý svět.