Železný je na svobodě

  • 427
Vladimír Železný je volný. Ředitel televize Nova opustil v 18:45 v doprovodu svých právníků pražskou policejní budovu v Kongresové ulici. Na svobodě se ocitl poté, co soud zamítl návrh na jeho vzetí do vazby. Nesdílí totiž obavy státního zástupce, že by mohl ovlivňovat svědky. Propuštění předcházel několikahodinový výslech v cele předběžného zadržení.

Prvního muže TV Nova vyslýchala od půl druhé odpoledne soudkyně Edita Beranová.

Železný, který je obviněn z pokusu o poškozování věřitele, novinářům po propuštění řekl, že děkuje spravedlnosti a svým právníkům. Zároveň odmítl spekulace, že se ve středu zhroutil.

Advokáti věřili v Železného propuštění
"Mohl by být propuštěn," řekl novinářům obhájce Josef Monsport při příchodu na policii v Kongresové ulici v Praze 4.

Monsport a další advokát Radek Jilg dorazili na policii krátce před začátkem výslechu. "Ne," odpověděl Monsport novinářům na dotaz, zda má k dispozici nové důkazy, které by soudkyni přesvědčily, aby ředitele televize pustila z cely.

Státní zástupce už dopoledne vyhověl vyšetřovateli a požádal Obvodní soud v Praze 1 o uvalení vazby. Soudce tedy rozhodl dříve než mu ukládá zákon. Na rozhodnutí má celých 24 hodin.

Hrozba vazby začala na Železného padat ve středu, kdy o ni požádal vyšetřovatel Vladimír Machala. Orgány činné v trestním řízení chtěly odříznutím šéfa Novy od světa zabránit ovlivňování důležitých svědků či jeho pokračování v trestné činnosti.

Pokud má být vazebním důvodem ovlivňování svědků, nelze vazbu nahradit slibem obviněného ani kaucí.

Volejte řediteli bude
Několik hodin před Železného propuštěním Nova oznámila, že nezruší sobotní pořad Volejte řediteli.

"Volejte řediteli se bude vysílat v sobotu, bude se vysílat v normálním čase a bude se vysílat živě," uvedl mluvčí televize Martinem Chalupský.

Po úterním zadržení Železného převzala řízení televize jeho blízká spolupracovnice, programová ředitelka Novy Libuše Šmuclerová. O ekonomické záležitosti se podle Chalupského stará předseda představenstva servisní organizace Novy České produkční 2000 Jiří Šmejc.

Vladimír Železný je obviněn z pokusu o poškozování věřitele. Šéf Novy je podezřelý, že poškodil CME, která se dříve podílela na chodu Novy. CME měl způsobit škodu za zhruba 900 milionů korun.

Železný strávil noc v cele
Železný strávil po úterním šestihodinovém výslechu noc v cele předběžného zadržení v pražské Kongresové ulici. Vyšetřovatel v úterý dopoledne zmírnil jeho dubnové obvinění z poškozování věřitele na pokus o spáchání tohoto trestného činu.

"Šéf Novy byl vyslýchán, obviněn a zadržen," potvrdil v úterý šéf úřadu vyšetřování Miroslav Antl. Podle Českého rozhlasu mu hrozí až osm let vězení.

Kvůli stejnému obvinění je ve vazbě i právník Novy a Železného blízký spolupracovník Aleš Rozehnal.

Šéf Novy je podezřelý, že poškodil CME
Železný je podezřelý, že firmě CME, která se dříve podílela na chodu Novy, způsobil škodu za zhruba 900 milionů korun.

Železný přijel k výslechu na úřad vyšetřování v pražské Dlážděné ulici 12. listopadu v 10 hodin. Mluvčí úřadu vyšetřování Soňa Jindráková dopoledne nedokázala upřesnit, jak dlouho bude trvat. Šéfa Novy nakonec převezl policejní vůz do cely předběžného zadržení až v 16 hodin.

Železného vyšetřovatel už od dubna stíhal kvůli poškozování věřitele a celnímu úniku. "Může se stát, že bude znovu obviněn. Záleží na tom, jak se k těm věcem pan Železný vyjádří," potvrdil šéf úřadu vyšetřování Miroslav Antl před pondělním výslechem šéfa Novy.

V úvahu připadaly věci, na kterých policie už dlouho pracuje: falešné smlouvy o spolupráci Železného a americké firmy CME nebo daňové úniky spojené s fungováním Novy.

Kde spal Vladimír Železný

Podlouhá cela asi 2,5 krát čtyři metry s neustále rozsvíceným tlumeným světlem. Je v ní jen postel, umyvadlo, stolek a "turecký" záchod. Zadržený se před pobytem v cele musí převléknout do tepláků. Železný musel vyměnit víno za čaj - více čtěte ZDE

Antl podpořil vyšetřovatele
Ředitel úřadu vyšetřování Antl se v pondělí jednoznačně postavil za "své" lidi, kteří minulý týden zatkli a obvinili Železného právníka Aleše Rozehnala.

"Postup vyšetřovatelů jsem nechal prověřit a musím říci, že byl naprosto v pořádku. Nenašel jsem jediné pochybení," řekl Antl. Rozehnalovi obhájci proti policejní akci a následné právníkově vazbě protestovali. Napadali především to, že při prohlídce v Rozehnalově advokátní kanceláři nebyli přítomni lidé z Advokátní komory.

Policie navíc podle nich zabavila i spisy, které s Rozehnalovým případem nijak nesouvisí. Advokát Radek Jilg proto podal na postup vyšetřovatele stížnost. Policisté, kteří obvinili oba klíčové muže v pozadí TV Nova, strávili velkou část pondělka zkoumáním dokumentů, které policie zabavila týden před tím při domovních prohlídkách.

Kontrole materiálů vedle Rozehnala, který dorazil z vazby, přihlížel i Miloš Jodas z Advokátní komory. "Začalo to v devět ráno a skončilo před chvílí. Probíhalo to v klidu," potvrdil v pondělí večer. Advokátní komora se bude Rozehnalovým případem zabývat i v jiné souvislosti.

Rozehnal zřejmě stál na obou stranách
MF DNES upozornila, že advokát v případu nadace Astrona, kvůli němuž je obviněn, jednal za svého partnera Vladimíra Železného a zároveň za druhou stranu - nadaci. Ta přitom od Železného chce pokutu miliardu korun. Dvojí roli Rozehnala popsal ve výpovědi správce Astrony, Švýcar Walter Schlegel.

"Kontrolní rada Advokátní komory se Rozehnalovým případem bude zabývat. Chceme si sehnat příslušné podklady," uvedl v pondělí tajemník Jiří Klouza. Podle něho však není jasné, jak dlouho se šetření potáhne. "Potřebujeme i vyjádření dotyčného advokáta, což je nyní problematické."

Současné zastupování dvou stran s protichůdnými zájmy je v Česku nepřípustné. Policisté proto prověřují skutečné majitele lichtenštejnské nadace Astrona. Ve hře je také varianta, že je mezi nimi i Železný. "V současné době se prošetřují daně všech zainteresovaných, převody majetku, vše, co se jen vzdáleně dotýká nadace Astrona. V rámci domovních prohlídek byly zajištěny cenné papíry docela značné hodnoty, důležité písemnosti a počítače," řekl pracovník ekonomické kontrarozvědky, která na případu Železný pracuje.

Rozsáhlé prohlídky se nevyhnuly ani kancelářím televize Nova v Praze na Barrandově a několika soukromým bytům.

Přehled firem kolem TV Nova

AQS - pro televizi zajišťuje nákup práv na vysílání pořadů. Nakupuje filmy a seriály a jednotlivé pořady dodává televizi. Zajišťuje i většinu pořadů pro televizi Prima.  AQS založili v březnu 1998 zaměstnanci Novy Petr Zempliner, Vladimír Lederer a Petr Sládeček. Zempliner jako jediný figuruje v orgánech společnosti dodnes. AQS byla pověřena nákupem pořadů pro Novu místo ČNTS.
 
Astrona Foundation - nadace registrovaná v Lichtenštejnsku. Majitelem je od roku 1997 příbramský právník Michal Janík. Jméno nadace se objevilo poprvé letos v březnu v souvislosti s miliardovou směnkou, kterou jí zaplatil Vladimír Železný.
 
Central European Media Enterprises (CME) - v Nizozemsku registrovaná společnost. Jejím hlavním akcionářem je americký finančník Ronald Lauder. Mateřská firma CME sídlí na Bermudách. Vedle české Novy vybudovala CME televizní stanice i ve Slovinsku, na Slovensku, v Rumunsku a na Ukrajině, česká investice byla nejvýnosnější.
 
CET 21 - držitel licence na vysílání TV Nova. Vladimír Železný v současnosti vlastní téměř 12 procent společnosti. Letos v červenci soud rozhodl, že se tento podíl použije na úhradu Železného dluhu vůči finančnímu úřadu. Hlavními majiteli CET 21 jsou firmy MEF Media a Edikon (mají necelých 50 procent), v orgánech Edikonu jsou Železného spolupracovníci Aleš Rozehnal a Libuše Šmuclerová.
 
Česká nezávislá televizní společnost (ČNTS) - do srpna 1999 servisní organizace Novy. Založily ji společně firmy CEDC-CME (pozdější CME), CET 21 a Česká spořitelna. Podle obchodního rejstříku nyní vlastní CME téměř 90 procent společnosti.  V čele ČNTS stál až do dubna 1999 Vladimír Železný. Po rozchodu CET 21 s ČNTS začala zajišťovat vysílání Novy společnost Česká produkční 2000.
 
Česká produkční 2000 - servisní organizace Novy. Společnost nahradila v srpnu 1999 ČNTS, zhruba miliardový úvěr na vybudování nového zázemí televize získala od IPB. Společnost je stoprocentní dceřinnou společností firmy MEF Holding, která je hlavním článkem řetězce firem kolem podnikatele Jiřího Šmejce. Skupina MEF má čtvrtinový  podíl v CET 21, patří jí i brněnský obchodník s cennými papíry BBG Finance. Šmejc prostřednictvím společnosti Middle Europe Finance vlastní podíl i v podniku Motorpal.
 
Česká produkční invest - Dceřinná společnost České produkční 2000. Letos v září podepsala smlouvu o koupi sedmdesátiprocentního podílu ve slovenské společnosti MAC TV, která je držitelem licence na vysílání televizní sítě Global. V budoucnu hodlá na Slovensku investovat 350 milionů korun.
 
Mag Media 99 - Společnost, která nakupuje reklamní prostor v Nově a v jejím klubovém časopisu ANO, vznikla v srpnu 1999. Podle časopisu Marketing a Media má od příštího roku převzít i část nákupu reklamního prostoru v deníku Super. 

Nova Consulting - společnost do roku 1997 vlastnil Vladimír Železný a měla zhruba pětiprocentní podíl v ČNTS. Její prodej je jádrem sporu mezi CME a Železným. Arbitrážní soud letos v únoru rozhodl, že CME vrátí Železnému akcie Nova Consultingu a ten vyplatí firmě zpět zhruba miliardu korun, kterou za akcie získal.  Po rozchodu CET 21 s ČNTS v roce 1999 však ztratily akcie cenu.

O vstup do Novy projevil zájem plynárenský magnát Karel Komárek mladší. Od tohoto muže vedou podnikatelské vazby až k ruskému plynárenskému gigantu Gazprom. Více ZDE

Mluvčí vyšetřovatelů Soňa Jindráková informuje novináře, že vyšetřovatel připravil podnět státnímu zástupci k uvalení vazby na Vladimíra Železného. (13. listopadu 2001)

Vyšetřovatel od deseti hodin vyslýchá ředitele televize Nova Vladimíra Železného. Výsledkem výslechu může být i překvalifikování jeho obvinění z poškozování věřitele na pokus o tento trestný čin. (13. listopadu 2001)

Vyšetřovatel od deseti hodin vyslýchá ředitele televize Nova Vladimíra Železného. Výsledkem výslechu může být i překvalifikování jeho obvinění z poškozování věřitele na pokus o tento trestný čin. (13. listopadu 2001)

Vyšetřovatel od deseti hodin vyslýchá ředitele televize Nova Vladimíra Železného. Výsledkem výslechu může být i překvalifikování jeho obvinění z poškozování věřitele na pokus o tento trestný čin. (13. listopadu 2001)

Policejní octavie odváží Vladimíra Železného do cely předběžného zadržení (13. listopadu 2001).

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video