Rozehnalův právník si stěžuje u soudu

  • 93
Praha - Obhájce právníka šéfa Novy Aleše Rozehnala podal ústavní stížnost kvůli stíhání svého klienta. Žádá, aby soud přezkoumal, zda byl vzat do vazby oprávněně. "Pokud by někdo rozhodl, že vazební důvody nejsou, byla by právním důsledkem povinnost vrátit kauci," tvrdí obhájce Josef Monsport. Rozehnal, obviněný z pokusu o poškozování věřitele, byl ve čtvrtek po téměř třech měsících propuštěn z vazby na desetimilionovou kauci.

Monsport má připravenou i žádost o zavedení dohledu nad vyšetřováním kauzy, které podle něj nemá normální průběh. Vrchnímu státnímu zastupitelství ji pošle počátkem týdne.

"Vyšetřovatel Vladimír Machala se v minulosti dopouštěl věcí, které se nám nelíbili a státní zástupce na naše výhrady vpodstatě nereagoval adekvátním způsobem," uvedl Monsport. On i další obhájce Radek Jilg se už dříve obrátili na zastupitelství se stížnostmi na Machalův postup. Většinou byly zamítnuty.

Rozehnala dostalo na svobodu 10 milionů
Aleš Rozehnal, právník šéfa TV Nova Vladimíra Železného, je od čtvrtka opět volný. Téměř po třech měsících opustil vazební věznici na Pankráci, kam odpoledne dorazil z Městského státního zastupitelství v Praze příkaz k propuštění. Rozehnal už podle soudu nemůže ovlivňovat svědky. Zárukou, že neuprchne, je kauce deset milionů korun.

"Přesnou výši kauce vám neřeknu, protože jsem to slíbil. Nechávám její oznámení na státním zástupci," řekl iDNES před Rozehnalovým propuštěním jeho advokát Radek Jilg. Podle něj je rozhodnutí o propuštění konečné. "Teď už půjde maximálně o technické procedury," podotkl Jilg.

Výši složené kauce - deset milionů korun - prozradila náměstkyně městského státního zástupce Marcela Kratochvílová. Miliony mají zaručit, že Rozehnal neuprchne do zahraničí. "Výši určil státní zástupce," upřesnila.

ROZEHNAL VE VAZBĚ
ČETL A HRÁL ŠACHY

Aleš Rozehnal poté, co poskytl novinářům krátký rozhovor, nasedl do roveru a odjel domů. "Jsem hrozně rád, že to skončilo. Myslím, že jsem to zvládal, jak nejlíp se to dá. Nejvíc jsem četl a hrál šachy," prohlásil právník ředitele televize Nova Vladimíra Železného.

Obava z útěku byla zdůvodněna mimo jiné tím, že Rozehnal má údajně v zahraničí uloženo pět milionů korun. "Rozehnal mi opakovaně říkal, že je to lež," prohlásil před časem jeho advokát Josef Monsport, podle něhož je informace o penězích vymyšlená a žádal od policie důkazy o existenci konta.

Ovlivňování svědků už nehrozí
"Státní zástupce konstatoval, že důvod vazby kvůli ovlivňování svědků nadále netrvá," prohlásila Marcela Kratochvílová. U vazebního důvodu ovlivňování svědků mohou strávit obvinění ve vazbě podle novely trestního řádu nejdéle tři měsíce. U Rozehnala by tato lhůta vypršela 4. února.

Rozehnala zadržela policie 4. listopadu, ve vazbě byl od 7. listopadu. Stejně jako Vladimír Železný je obviněn z pokusu o poškozování věřitele v souvislisti s miliardovou transakcí mezi šéfem Novy a lichtenštejnskou Nadací Astrona. U Železného soud loni návrh na uvalení vazby zamítl.

Propuštění přecházely výslechy
Nedávno policie obvinila Železného, Rozehnala a Ondřeje Kuchaře a Editu Panuškovou z Rozehnalovy kanceláře z poškozování věřitele kvůli podezřelým převodům majetku ředitele Novy na několik společností. Právě z řad zástupců statutárních orgánů těchto firem se rekrutovali svědci, které policie v poslední době vyslýchala a kteří byli důvodem koluzní vazby.

Rozehnal byl propuštěn poté, co policejní rada Vladimír Machala skončil s výslechy čtyř lidí. "V tuto chvíli nejsou nové výslechy naplánované," řekl Jilg , podle něhož výslechy stejně nesouvisely s podstatou obvinění. "Skutkové okolnosti, o kterých tam hovořili, se podle mě nevztahovaly ke stíhané věci," uvedl Jilg.

Předchozí vývoj kauzy Rozehnal:

Soud v odvolání kauci nepovolil
Naposledy pražský městský soud v odvolacím řízení dal opět za pravdu stížnosti státního zástupce a zrušil verdikt obvodního soudu, který rozhodl propustit Rozehnala na pětimilionovou kauci. Zastupitelství totiž nesouhlasí s obvodním soudem, že by Rozehnal nemohl ovlivňovat svědky.

Obvodní soud Prahy 1 rozhodl o propuštění Rozehnala z vazby 24. prosince. Podle něj pominulo nebezpečí z ovlivňování svědků, přičemž pět milionů korun považoval za dostatečnou záruku, že Rozehnal neuprchne do zahraničí.

Slib mlčenlivosti právníků
Žádost o Rozehnalovo propuštění z vazby podal Rozehnalův obhájce Josef Monsport už počátkem prosince. Státní zástupce Jiří Křeček jí nevyhověl a postoupil ji soudu. Podle něj totiž z výslechů příbramského právníka Michala Janíka a podnikatelů v plynárenském průmyslu Karla Komárka mladšího a staršího vyplynuli další dva svědci, a to opět z řad právníků.

"Soudce ale uznal, že se na ně vztahuje mlčenlivost a zákaz výslechu, takže nemají koho ovlivňovat," řekl Monsport s odvoláním na zákon o advokacii a trestní řád. Závazkem mlčenlivosti argumentoval podle Monsporta při výslechu i Janík, když nechtěl vyšetřovateli prozradit, pro koho Astronu koupil. Za porušení mlčenlivosti byla totiž mezi Janíkem a veřejnosti neznámým subjektem dohodnuta vysoká pokuta.

Ovlivňování svědků
Podle Monosporta totiž právě z výslechů příbramského právníka Michala Janíka a podnikatele v plynárenském průmyslu Karla Komárka mladšího a staršího vyplynula další dvě jména svědků-právníků, které by mohl Rozehnal na svobodě ovlivňovat. Podle něj ale i obvodní soud uznal, že se na ně vztahuje mlčenlivost a zákaz výslechu.

Monsport v pondělí řekl, že výslechy těchto dvou svědků jsou naplánované na 3. a 4. ledna. Podle něj by pak státní zastupitelství mohlo vzít stížnost k propuštění Rozehnala z vazby zpět. "Pokud státní zastupitelství váže vazbu na výslech těchto dvou svědků," vysvětlil s tím, že možnost kauce za "útěkovou" vazbu se zastupitelstvím předem konzultoval.

Mluvčí Omelka se ale přímé odpovědi na dotaz, zda by zastupitelství souhlasilo s pětimiliónovou kaucí náhradou za obavu z útěku, vyhnul. "Existuje vazební důvod působení na svědky, proto není možno uvažovat o kauci," řekl.

Rozehnal se zbavil jednoho obvinění
Státní zástupce zrušil zhruba v polovině prosince jedno z Rozehnalových obvinění. Týká se neoprávněného držení platební karty. "Obvinění jsem zrušil jako neodůvodněné," řekl tehdy Křeček. Vyšetřovatel právníka mimo jiné obvinil, že mezi věcmi zabavenými při domovních prohlídkách našel platební kartu obvodního soudce Prahy 5 Martina Šalamouna.

Rozehnalovi obhájci proti obvinění okamžitě protestovali s tím, že soudce je Rozehnalův přítel a karta mu v autě právníka vypadla. Telefonicky se pak dohodli na jejím příležitostném vrácení.

Miliardová transakce
Rozehnalovo stíhání souvisí s miliardovou transakcí mezi šéfem Novy a lichtenštejnskou Nadací Astrona. Její jednatel Walter Schlegel je kvůli stejné kauze vyšetřován v Lichtenštejnsku. U jednoho z posledních výslechů ve Vaduzu byl i vyšetřovatel Vladimír Machala, který obvinil Rozehnala, a už v dubnu i Železného.

Machala začátkem listopadu potvrdil, že akce, během níž detektivové provedli i domovní prohlídky, souvisí se Schlegelovou výpovědí. Co konkrétně Švýcar uvedl, však vyšetřovatel odmítl říci.

Soudce Pavel Sedláček, který rozhodl o Rozehnalově vazbě, řekl, že je třeba zjistit, jak to ve skutečnosti je z převody majetku v rámci firem okolo TV Nova. Pak dodal, že se objevili čtyři noví svědci, které by Rozehnal mohl ovlivňovat.

Prohlídky, při nichž policisté zabavili stohy dokumentů, se nevyhnuly bytům lidí kolem Železného ani kancelářím televize. Detektivy musel přijmout i příbramský právník Michal Janík, další Čech spojený s Astronou.

STŘEDA 7. listopadu:
Policisté celou noc z úterý na středu prohledávali pražské sídlo Novy. Martin Chalupský, mluvčí společnosti CET 21, která je držitelem licence na vysílání Novy, řekl, že policie se při prohlídce zaměřila na některé kanceláře. Podle Chalupského se zajímala jen o materiály týkající se RozehnalaVíce čtěte ZDE.

Ředitel Železný byl a nebyl
Zatímco Libuše Šmuclerová, jednatelka licenční společnosti CET 21, podle svědků při noční prohlídce v Nově byla, ředitel Vladimír Železný chyběl. K sehnání nabyl už od neděle, kdy kvapně opustil natáčení silvestrovské show na Barrandově.

Detektivové, kteří ho ten den podle dostupných informací chtěli vyslechnout, pátrání vzdali. Právník Josef Monsport jim v dalších dnech nabídl, že Železného přivede, ale policisté už ztratili zájem.

Mluvčí Martin Chalupský tvrdí, že televizní ředitel normálně pracuje. A mezitím se s železnou pravidelností objevují zprávy, že Železný je ve vazbě. Naposledy ve středu večer - opět to byl planý poplach.

Kolegové šéfa Novy tvrdí, že se ředitel neskrývá. Ale kde je, nedokážou říct. "V Praze," uvedl například v pondělí bez bližšího určení Chalupský. "Policisté vědí, kde je. Ale nyní ho k ničemu nepotřebují," potvrdil člověk, který má o vyšetřování informace.

Mezitím se dostaly ven informace, že se Železný objevil v několika hotelech v okolí Prahy. Naopak pražský byt ve Štupartské ulici v poslední době podle policistů téměř neobývá.

Policisté utajují, co vlastně hledají

Půl roku poté, co vyšetřovatelé dvakrát obvinili ředitele TV Nova Vladimíra Železného a následně nasbírali desítky svědeckých výpovědí v Česku a v Lichtenštejnsku, policisté rozjeli prohlídky v kancelářích a bytech.

Stohy zabavených dokumentů, záznamů a počítačových dat mají prověřit policejní kriminalisté. Co konkrétně budou hledat, policie tají. Podle dostupných informací pátrají po čemkoli, o co by se mohli opřít v další práci na trestních kauzách kolem Novy.

Podklady, vztahující se například k miliardové směnce, kterou měl začátkem roku vystavit Železný Nadaci Astrona, hledali detektivové ekonomické kontrarozvědky u příbramského právníka Michala Janíka stejně jako u advokáta Aleše Rozehnala.
Z jeho kanceláře odnesli i osobní počítač. "Přišli sem a vzali si, co se jim zamanulo.

I věci a spisy, které s případem vůbec nesouvisí," stěžuje si Rozehnalův kolega Ondřej Kuchař. Během více než dvanáctihodinové prohlídky v právní kanceláři skončily podle Kuchaře v policejních rukách údaje o všech klientech Rozehnalovy kanceláře. I těch, kteří z Železným nemají nic společného.

"Vzali si nebo nahráli všechna data," tvrdí Kuchař, který policii nakonec ustoupil a pustil ji i do trezoru. "Bylo to postavené tak, že buď se jim otevře, nebo ho vyvrtají," vysvětluje. Podle Rozehnalových kolegů u prohlídky nebyla ani nezúčastněná osoba, jak žádá zákon, ale nahrazovali ji opět policisté.

"Údajné nezúčastněné osoby používaly policejní vysílačky, oslovovaly se kolego, tykaly si mezi sebou," tvrdí Kuchař. Podle policie však u prohlídek nezávislí svědci byli - v jednom případě šlo o městského strážníka.

Desítky lidí v úterý patnáct hodin prohledávaly i kanceláře ředitele TV Nova a jeho spolupracovníků na pražském Barrandově. Za okny kanceláří ve třetím patře probleskovalo světlo videokamery, na níž si policisté průběh prohlídky natáčeli.

Ochranku televize příjezd detektivů zaskočil, po chvíli zmatků je pustila dál. Zaměstnanci se o akci dozvídali postupně, na práci televize však podle nich neměla žádný vliv.

Vyšetřovatel Vladimír Machala, který trestní vyšetřování vede, novináře před vchodem odbyl, někteří kolegové se jen tu a tam usmáli do fotoaparátu. Ráno vynesli detektivové z budovy několik vaků s dokumenty a kolona zase zmizela.

Aleš Rozehnal, právník šéfa TV Nova Vladimíra Železného, odpovídá po svém propuštění z vazební věznice v Praze na Pankráci novinářům. (31. ledna 2002)

Aleš Rozehnal, právník šéfa TV Nova Vladimíra Železného, opouští s obhájci vazební věznici v Praze na Pankráci novinářům. (31. ledna 2002)

Aleš Rozehnal, právník šéfa TV Nova Vladimíra Železného, odjíždí autem po svém propuštění z vazební věznice v Praze na Pankráci novinářům. (31. ledna 2002)

Aleš Rozehnal, právník šéfa TV Nova Vladimíra Železného, se vítá s obhájci po svém propuštění z vazební věznice v Praze na Pankráci novinářům. (31. ledna 2002)

Vazební věznice Praha-Pankrác

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue