Soud potvrdil verdikt za Mein Kampf

  • 49
Praha - Odnětí svobody na tři roky s podmíněným odkladem na pět let a pokuta dva miliony korun. Takový je trest pro Michala Zítka za vydání české verze Hitlerovy knihy Mein Kampf (Můj boj). V odvolacím řízení o tom rozhodl Obvodní soud pro Prahu 7. Zítkovi tak vyměřil stejný trest jako loni v prosinci a uznal jej vinným z podpory a propagace hnutí směřujících k potlačení práv a svobod občanů.

Michal Zítko se proti verdiktu na místě odvolal k městskému soudu. Učinil tak prostřednictvím svého obhájce Tomáše Sokola.

Pro případ, že by rozsudek nabyl právní moci, ale obžalovaný by stanovenou sumu přesto nezaplatil, uložil mu soud náhradní trest odnětí svobody v délce jednoho roku. Zítko se také podle verdiktu musí dvakrát do roka přihlásit probační úřednici obvodního soudu a osvědčit, že vede řádný život.

Po vynesení rozsudku novinářům řekl, že kauza bezpochyby skončí u mezinárodního soudu pro lidská práva ve Štrasburku. Podle něj se soud konalna základě společneské objednávky. Řekl, že je to součást snahy ministra vnitra

Je správné, že soud potrestal vydavatele Michala Zítka za vydání Hitlerovy knihy Mein Kampf? Hlasujte ZDE
Stanislava Grosse, kterému se nedaří stíhat neonacisty. "Daleko snadnější je stíhat vydavatele, daleko snadnější je stíhat ty, kteří o věcech přemýšlejí, protože ti se nebudou bránit s baseballovou pálkou v ruce," řekl Zítko.

KAUZY O HLÁSÁNÍ RASISMU

22. září 1994 - Šéfredaktora týdeníku Politika Josefa Tomáše Obvodní soud pro Prahu 1 odsoudil za hanobení národa, rasy, přesvědčení a podněcování k národnostní a rasové nesnášenlivosti. Uložil mu podmíněný trest vězení na sedm měsíců s dvouletou zkušební dobou a zákaz publikační činnosti na dva roky. V týdeníku Politika Tomáš publikoval do konce roku 1992 řadu antisemitských článků.

27. srpna 1998 - Za podíl na vydávání antisemitského a rasistického časopisu Nový národ byl odsouzen na tři měsíce podmíněně devětadvacetiletý Radek P. z Brna. Městský soud v Brně jej uznal vinným z podněcování k národnostní a rasové nesnášenlivosti.

23. června 1999 - Obvodní soud pro Prahu 7 odsoudil místopředsedu Republikánské mládeže a redaktora týdeníku Republika Tomáše Kebzu za podporu a propagaci hnutí směřujících k potlačení práv a svobod občanů. Uložil mu tři roky podmíněně a desetiletý zákaz publikační činnosti. Kebza byl stíhán za dva protižidovsky zaměřené články v časopise Republika nejprve za hanobení národa, rasy a přesvědčení.

Červen 2000 - Městský soud v Brně udělil redaktorovi časopisu Nový dnešek Františku Kašpárkovi trestním příkazem pokutu šest tisíc korun za články podněcující národnostní nesnášenlivost.

Červenec 2000 - Vyšetřovatel obvinil z podpory a propagace hnutí směřujících k potlačení práv a svobod občanů, pomluvy a šíření poplašné zprávy vydavatele internetových novin Pochodeň Davida Pěchu, který opěvoval komunismus a volal po návratu starých pořádků i za pomoci ozbrojeného boje. Před měsícem Okresní soud v Šumperku vrátil případ třiadvacetiletého komunistického aktivisty Pěchy žalobcům.

Předseda senátu Rudolf Šídlo řekl, že obsah knihy Main Kampf, která vyšla v lednu 2000 nákladem více než sto tisíc výtisků, jednoznačně hlásá národnostní a rasovou zášť. Z hlediska zákona podle něj přitom není rozhodné, zda kniha v tomto směru určitou skupinu lidí ovlivnila, ale že ji ovlivnit mohla.

Poznamenal, že kdyby společnost respektive zákonodárci jednání obžalovaného schvalovali, nemusel by příslušný paragraf vůbec existovat. Soudce také řekl, že právnička specializující se na občanské právo, s níž se Zítko před vydáním spisu radil, mu doporučila konzultaci s odborníkem na právo trestní. Zítko tedy podle soudu věděl, že by svým jednáním mohl překračovat zákon.

Obhajoba ale zastává názor, že Zítko trestný čin nespáchal a advokát Sokol navrhoval, aby soud jeho klienta obžaloby zprostil. Sokol ve své závěrečné řeči mimo jiné uvedl, že i podle dnes slyšené svědkyně-historičky by obsah knihy Mein Kampf hypoteticky mohl ovlivnit jen "ostrůvky duševně bezprizorních" osob.

Podle advokáta ale tato okrajová skupina lidí nevytváří ani politiku, ani veřejné mínění a nebylo by správné, aby se právě ona podílela na případné regulaci práva na přístup a šíření informací. Advokát dnes také upozornil na to, že v některých státech Evropské unie Mein Kampf bez problémů vyšel. Jeho klient si podle obhájce tedy nebyl vědom toho, že by vydáním Hitlerovy knihy v České republice spáchal trestný čin.

Městský soud nesouhlasil se čtením svědeckých výpovědí
Městský soud už jednou nařídil nové projednání kauzy - obvodnímu soudu pro Prahu 7. Vytkl mu řadu pochybení, například čtení výpovědí některých svědků místo jejich osobního výslechu.

Obvodní soud proto při minulém jednání vyslechl mimo jiné dva historiky, kteří se vyjadřovali k povaze českého překladu. Odborníci míní, že nejde o historický dokument; vyčítají tomuto vydání špatný překlad, množství chyb a postrádají vysvětlující poznámky.

Vadí jim také, že kniha nemá obsáhlejší předmluvu, která by obsah dala do příslušných dějinných souvislostí.

Obhajoba naopak zastává názor, že Zítkovo vydání i bez obsáhlého vědeckého komentáře lidem umožňuje Mein Kampf si přečíst a udělat si na něj svůj názor.

Hitler v programovém spise nacismu hlásal antisemitismus, rasismus a představy o nadřazenosti Germánů. Pražský městský soud v srpnu vyměřil peněžitý trest 60 tisíc korun Vítu Vařákovi, který českou verzi této knihy prodával prostřednictvím internetu.

Vydavatel české verze Hitlerovy knihy Mein Kampf Michal Zítko hovoří se svým právním zástupcem Tomášem Sokolem během soudního přelíčení, které bylo zahájeno u Obvodního soudu v Praze (11. prosince 2000).

Michal Zítko vydal českou verzi Hitlerovy knihy Mein Kampf a jeho nakladatelství Adonai obdrželo anticenu Skřipec.

Michal Zítko, vydavatel české verze Hitlerovy knihy Mein Kampf, se svým právním zástupcem Tomášem Sokolem během soudního přelíčení, které bylo zahájeno u Obvodního soudu v Praze (11. prosince 2000).

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue