Ostraha hřbitovů je nedostatečná

Praha - Rezignace. Slovo vystihující pocity většiny pozůstalých, kteří v těchto dnech zdobí rodinné hroby před pátečními Dušičkami. Dražší věnce, svíčky či kytice se totiž velmi rychle ztrácejí. "Zoufale jsem přemýšlela, co proti zlodějům zmůžu," vypráví důchodkyně Milada Šindlerová. "A dostala jsem nápad - věneček vždy pevně připoutám k nějaké trvalce, to poberty na čas odradí."

Dva strážci se psem vůbec nestačí
Vedení Olšanských hřbitovů, které jsou s šestapadesáti hektary největšími ve střední Evropě, o tomto problému ví. Stejně dobře však ví, že krádežím nemůže zabránit. "Máme strážce, kteří se pohybují po celém hřbitově, ale do všech uliček se stejně nedostanou. Pro zloděje je velmi jednoduché počkat si, až přejdou, a teprve pak krást," vysvětluje smířeně zástupkyně vedoucího Olšan Jana Míčková.

Mnozí lidé jsou situací na hřbitovech znechucení i proto, že za pronájem hrobu platí citelné částky - v průměru dva tisíce korun na deset let. "Za ty peníze bychom si nějakou ochranu zasloužili," myslí si například Jana Nováková, z jejíhož rodinného hrobu zmizela kytice naposledy o Velikonocích. Od té doby raději vyrábí věnce sama.

V úterý 30. října mezi desátou a dvanáctou hodinou nebyl mezi olšanskými hroby jediný policista ani strážník. Hlídkoval tu pouze člen ochranky Miloslav Janata. "Jsme na ten obrovský hřbitov jen dva, občas sem přijdou příslušníci z řad městské policie," shrnuje.

Případné zloděje může odradit nanejvýš jeho cvičený pes. "Je to sedmdesátikilový bullmastif, hodně ostrej pes," varuje Janata. Přistihnout zloděje se povede málokdy, přesto už strážník vypozoroval, že se jedná o velmi chudé lidi. "Anebo jsou vyčuraní a chtějí prodat kytičky před vchodem na hřbitov."

Převážně se však na Olšanech okrádají majitelé hrobů sami mezi sebou - cizí výzdobu přenesou třeba jen o několik desítek metrů dál. Vandalové navštěvují i velké hrobky. Na jedné z nich se dokonce nedávno objevila cedulka: "Tato hrobka byla již třikrát vandalsky zneuctěna! Nechte klid a pokoj zesnulým!"

Před několika měsíci se do některých kobek snažili nastěhovat bezdomovci, ale tento problém strážci vyřešili. "Do těch otevřených každý den nakoukneme," tvrdí strážce Janata.

O Dušičkách budou policejní posily
Od pátku do neděle se na Olšany chystají desetitisíce návštěvníků. "Rozhodně posílíme hlídky," upozorňuje Dušan Machoň, ředitel městské policie v Praze 3.

Čtyřčlenné skupinky strážníků budou na hřbitově permanentně po celou otevírací dobu. K tomuto opatření městská policie sáhla už během minulého víkendu a nezaznamenala jediný případ vandalství.

Na policii se podle některých deníků nechce spoléhat asi dvacetičlenná skupinka důchodců, která se rozhodla mezi hroby hlídkovat. "Oficiálně o té domobraně nevíme nic, ale rozhodně se tomu nebráníme," tvrdí zástupkyně vedoucího Jana Míčková.

V těchto dnech je podle ní na hřbitově mnohem více práce, než je sledování lapků. "Například velké množství převážně starších lidí bohužel nemůže nalézt hroby svých příbuzných. Těm musíme pomoci."

Olšanský vedoucí Vladimír Slavík tvrdí, že se na hřbitovech kradlo odjakživa. "Můžu vám ukázat stížnosti už z dob první republiky. V nich si choť přednosty železniční stanice stěžuje, že jí z hrobu manžela někdo ukradl sto rudých růží. Od těch dob zlodějů ještě přibylo," upozorňuje.

I přes obavy z krádeží se květinářům v těchto dnech daří. Jeden z padesáti stánkařů před hlavním vchodem František Barták tvrdí, že největší zájem je o věnce z větviček tújí a borovic. "Jasně, že se mi to skvěle vyplatí, jinak bych tu nebyl," říká Barták. Ceny jsou různé - květináč s několika maceškami stojí čtyřicet korun, velký smrkový věnec se sušenými kvítky více než dvě stě.

Před Dušičkami se na hřbitovech nedaří jenom zlodějům, ale i květinářům. Největší zájem je i u hlavní brány Olšanských hřbitovů o věnce z větviček tújí a borovic. (31. října 2001)

Olšanské hřbitovy jsou plné - hlavně starší lidé míří v těchto dnech na hřbitovy, aby před Dušičkami vyzdobili hroby svých blízkých. Většinou už počítají s tím, že hezké kytice či věnce brzy odnesou zloději. (31. října 2001)

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue