Volejbalisty čeká boj o evropský bronz

• 6
Ostrava - Čeští volejbalisté prohráli v semifinále mistrovství Evropy v Ostravě s Itálií 0:3 a v neděli odpoledne nastoupí k boji o bronzové medaile proti Rusku, které podlehlo ve druhém semifinále Jugoslávii rovněž 0:3. Domácí reprezentanti podlehli obhájcům evropského titulu v úvodním setu 22:25, v druhé sadě pak prohráli až po dramatické koncovce 27:29. V třetím dějství doplatilo české mužstvo na chybné postavení hráčů, odlišné od zápisu; jeho získané body byly za stavu 7:9 anulovány a velký náskok (0::11)již Italové nepustili z rukou - zvítězili 25:9. Odborníci se přou o chybě českých trenérů

Semifinále přineslo souboj dvou nejlépe podávajících týmů na šampionátu. I když Češi nepodávali špatně, Italové měli příjem stoprocentní. Prezentovali se rovněž vynikající obranou, v níž soupeře předčili. Domácí tým začal s přílišným respektem, a tak v první sadě za stavu 11:15 vystřídala Zapletala s Jakubem Novotným dvojice Černoušek, Polák.

Černoušek hru zrychlil, takže útočníci postupně přece jen nalézali skulinky v italské obraně. Dvoubodová ztráta z úvodu setu (5:7) se ale s domácími táhla až do konce. I druhé dějství bylo vyrovnané, po esu střídajícího blokaře Javůrka Češi získali tříbodový náskok 16:13. Síla mistrů světa se však projevila v tom, že i těžké míče z pole si dokázali nahrát tak, aby je položili na zem (zejména Papi).

V koncovce druhé sady se odehrálo drama. Tři setboly Italů odvrátil nekompromisní Lébl, další však soupeři naservíroval zkaženým podáním. Teprve pátou šanci Italové proměnili, Polák totiž smečoval do anténky.

I průběh třetí sady naznačoval vyrovnanou bitvu do chvíle, než Italové získali obrovský a nedostižný náskok.

Ve druhém semifinále  Jugoslávci otupili hned od začátku ruský útok perfektním
servisem. Rusové s nimi dokázali držet krok jen ve třetím setu. Byť v něm prohrávali už 0:7, postupně se ale párkrát probili přes jugoslávskou obranu a srovnali na 23:23. Dokázali ještě odvrátit čtyři mečboly, pátý proměnil esem Vujevič s pomocí pásky.

Česko - Itálie 3:0 (22, 27, 9)

Rozhodčí: Salonen (Fin.), Ermihan (Tur.). Čas: 75 minut. Diváci: 8100.
ČR: Zapletal, Novák, Lébl, J. Novotný, Dubš, Kubala, libero Smolka - Černoušek, Polák, Javůrek, M. Novotný, Pešl.
Itálie: Vermiglio, Papi, Bovolenta, Sartoretti, Bernardi, Fei, libero Corsano - Tencati.

Jugoslávie - Rusko 3:0 (20, 17, 27)