Ředitel Dvořák nastupuje do ND

  • 2
Národní divadlo má od soboty 1. září dva ředitele. Vedle Jiřího Srstky, který povede divadlo až do příštího července, do ředitelského křesla usedl architekt a scénograf Daniel Dvořák. Dvořák tedy nyní bude sedět na dvou židlích - do konce nastávající sezony zůstává i v čele Státní opery Praha. Ministra kultury Pavla Dostála před prázdninami oslovila Dvořákova koncepce, jež slibuje přeměnit Národní divadlo na pružnou a schopnou instituci, která se zařadí po bok významných evropských divadelních domů a nebude se vyhýbat experimentům.

V řadách zaměstnanců Národního divadla Dvořákovy plány zatím vyvolávají nejeden otazník, v některých případech i zděšení. "Nejhorší je, že s námi nikdo o ničem nemluvil, po divadle kolunejrůznější historky a všichni se bojí, co bude," říká Srstkova tajemnice Marie Hradecká. Podle ní se zaměstnanci neobávají pouze hromadných výpovědí, ale prý se dokonce strachují i o osud Národního divadla jako takového.

Obavy mají vesměs jeden zdroj: totiž proměnu, jíž prošla Státní opera právě pod Dvořákovým vedením. "Operu úplně zničil, zve tam podprůměrné pěvce a dirigenty, které tady vydává za zahraniční hvězdy. Umělecká úroveň šla prudce dolů a tenhle sestup teď čeká Národní divadlo," myslí si spolupracovník bývalé ředitelky Státní opery Evy Randové, který si nepřál být jmenován, neboť pro charakteristiku Dvořáka neváhá užít i slova mafián a obává se možných odvet ze strany nového šéfa ND.

Největší změny ohlásil Daniel Dvořák v baletu. Více než deset let stál v čele baletního souboru ND Vlastimil Harapes; vystřídá jej mladý choreograf a tanečník Petr Zuska. "Rozhodli o nás bez nás," neskrývá Harapes rozčarování. Nevadí mu ani tak střídání stráží, ale forma, jíž k němu dochází. "Pár dnů předtím, než jsem se z televize dozvěděl o svém odvolání, přišla mi od ministra kultury Dostála gratulace s poděkováním za celoživotní práci pro český balet," konstatuje s trpkostí v hlase Harapes.

V Dvořákově plánu se zatím objevují dvě premiéry a jeden komorní projekt, vše z oblasti moderního tance. Absence klasického repertoáru v projektu, s nímž Dvořák v konkursu zvítězil, nahání hrůzu Vlastimilu Harapesovi i souboru.

"Nejsme králíci, na kterých si Zuska bude zkoušet své moderní choreografie! Obdivuji jeho schopnosti a píli, s jakou se dokázal vypracovat, ale ke klasickému tanci nemůže mít žádný vztah. Nikdy jej nestudoval," tvrdí sólista Stanislav Fečo.

"Pokud se splní naše nejčernější obavy a klasika z Národního zmizí, znamená to konec tohoto umění u nás," dodává Fečo. Tiskový mluvčí baletu Saša Hrbotický mluví s obdobnými obavami: "Proslýchá se, že se bude soubor redukovat a umělci specializovaní na klasiku přijdou o práci. Souboru poplašné zprávy na náladě moc nepřidávají. Vzniká panika."

Vlastimil Harapes apeluje i na ekonomickou stránku věci. "Diváci Národního divadla experimenty nechtějí. Moderní tanec má své místo třeba v nově otevřeném Ponci nebo v Divadle Archa a chodí na něj odlišné publikum.

Divadelní budovu s tisícovkou míst však dokáže vyprodat pouze klasický velký balet," říká Harapes a argumentuje trvale dobrým ohlasem Labutího jezera či nedávným úspěchem Raymondy od Alexandra Glazunova.

Činoherní soubor působí o poznání klidněji než balet. "Soustředíme se na práci. Připadá mi zbytečné zabývat se teď úvahami o tom, co bude či nebude. Víme, co budeme hrát tuhle sezonu. Na ostatní si musíme počkat," konstatuje herec Josef Vinklář.

K relativnímu klidu v činohře ND přispívá i fakt, že Dvořák ve funkci jejího šéfa potvrdil Michala Dočekala, který byl na tento post jmenován již před Dvořákovým nástupem; nadto Dočekal před soubor již předstoupil. "Tady panuje dobrá nálada. Spíš než na intriky se soustředíme na zkoušení," tvrdí herečka Ljuba Skořepová, která se připravuje na roli Báby v Jiráskově Lucerně.

Náladu v opeře charakterizuje šéf umělecké správy Zdeněk Harvánek jako napjaté očekávání. "Situace v opeře je trochu jiná než v ostatních souborech, neboť tu působí nejen stálí zaměstnanci, ale řada hostů. Nikdo samozřejmě neví, s kým bude nové vedení spolupracovat, ale nervozita zde není tak velká jako u tanečníků," míní Harvánek.

Operní soubor navíc zahájil sezonu o týden dříve, minulý pátek. "Pan Srstka a Průdek předstoupili před soubor a vysvětlili situaci s tím, že letos se ještě nic měnit nebude," líčí operní rozjezd sezony Harvánek.

Nedostatek informací tedy považují zaměstnanci první divadelní scény v zemi za nejvíce znejisťující a stresující. To by se však mohlo změnit právě dnes, kdy baletnímu souboru své vize představí oba ředitelé Národního divadla, Jiří Srstka a Daniel Dvořák, a nový umělecký šéf baletu Petr Zuska.

Daniel Dvořák všechny obavy zaměstnanců razantně odmítá jako naprosté fámy, kterým je leda tak možné se od srdce zasmát.

Nový ředitel Národního divadla Praha Daniel Dvořák.

Nový ředitel Národního divadla Praha Daniel Dvořák (vlevo) a ministr kultury Pavel Dostál.

Nový ředitel Národního divadla Praha Daniel Dvořák (vlevo) a ministr kultury Pavel Dostál.

Nový ředitel Národního divadla Praha Daniel Dvořák.

,