Menc chce bojovat až do konce

Praha - Český koulař vytáhl do boje, ať bude výsledek jakýkoliv. Miroslav Menc, u něhož namátková dopingová kontrola odhalila zvýšené množství norandrosteronu, metabolitu anabolického steroidu nandrolonu, se rozhodl svůj atletický osud vložit do rukou jiných. Vrhač, jemuž po druhém dopingovém nálezu hrozí doživotní zákaz činnosti, svolal tiskovou konfenrenci, kde prostřednictvím svých zástupců prezentoval svá stanoviska. "Steroidy. Jedná se o nesmírně složitou problematiku, které v Čechách podle mě rozumí pouze dva lidé. Proto se obrátíme na špičkové odborníky," podotkl na úvod doktor Jan Hnízdil, Mencův odborný konzultant.

V zájmu maximální objektivity chce Mencův pověřený zástupce Hnízdil, který se v minulosti nikdy netajil kritikou postupů antidopingových komisí, se specialistou na sportovní právo Stanislavem Sádovským, oslovit Endokrinologickou společnost České lékařské společnosti J. E. Purkyně a vyžádat hodnocení nasbíraných argumentů.

Tým se snaží zpochybnit měřítka, podle nichž se z atleta stává dopingový hříšník. Norandrosteron je anabolický hormon, který je v lidském těle přítomen. Tělo jej samo produkuje zejména při zvýšené fyzické zátěži či stresu. "Testu jsem se podrobil po návratu ze soustředění na Kanárských ostrovech, kde jsem absolvoval tvrdé tréninkové dávky, navíc jsem byl nastydlý," podotkl Menc, jenž se stal během posledního půlroku terčem zájmu dopingových komisařů hned čtyřikrát.

Povolená hranice norandrosteronu v jednom miligramu moči je dva nanogramy. "Stanovený limit vychází ze zkušeností a studií, vypracovaných na vzorku běžné populace, od níž se však vrcholoví sportovci svou anatomií a fyziologií zásadně liší," upozornil Jan Hnízdil.

Od začátku kupil odborné důkazy, mimo jiné, že riziko dopingového nálezu je spojeno i s požitím masa dobytka, v zemích EU běžně vyživovaného směsí anabolických steroidů. Podle Hnízdila z předložených materiálů vyplývá, že limit dvou nanogramů nelze uplatňovat jako univerzální kritérium použitelné u každého jedince.

"Otázka nestojí, o kolik inženýr Menc limit překročil," poznamenal také Hnízdil. Vrhač Dukly Praha hovořil o množství řádově v desetinách. "Čísla ale vlastně nejsou vůbec známa," přiznal Hnízdil.

"Já jsem takovou informaci měl, poté se ukázalo, že s konkrétními ciframi je to těžké. Nejsem odborník a touhle problematikou se zabývat nechci," vysvětloval svůj omyl Menc.

Jan Hnízdil hned v úvodu odtušil, že nehodlá spekulovat o Mencově vině či nevině a že jeho zájem je čistě odborný. Primář rehabilitačního oddělení pražské Všeobecné fakultní nemocnice a v minulosti lékař cyklistických týmů už několik let kritizuje systém řešení problematiky dopingu.

"Stojí na chatrných vědeckých, etických a právních základech," tvrdí Hnízdil, jenž rovněž napadl některá tvrzení šéfa Exekutivy Antidopingového výboru Jana Chlumského, jež podle něj závažně poškodila Mencovo jméno i jeho občanskou čest.                     

"Bude to běh na dlouhou trať," řekl ke kauze ředitel Českého atletického svazu František Fojt. "Pokud by disciplinární komise Mirka Mence omilostnila, stejně bychom museli případ postoupit Mezinárodní atletické federaci (IAAF), Mezinárodnímu olympijskému výboru..." V případě, že by IAAF schválila doživotní trest, obrátil by se Menc nejvyšší arbitrážní soud v Lausanne. "Pak už zbývá jen civilní soud, což už by ale byla krajní mez," pravil Hnízdil.

"Stále věřím, jsem si jistý sám sebou. Pokud se ukáže, že moje tělo zkrátka funguje jinak než ostatní, že mi stále hrozí nebezpečí pozitivního nálezu, s atletikou skončím a řeknu si, že mám smůlu," dodal Miroslav Menc.

Český koulař Miroslav Menc (vpravo) s primářem pražské Všeobecné fakultní nemocnice Janem Hnízdilem, známým kritikem stávajícího systému trestů za doping.


Sport v roce 2024

4. - 26. 5. Cyklistické Giro d´Italia
10. - 26. 5. MS v hokeji, Praha a Ostrava
26. 5. - 8. 6. Tenisové Roland Garros, Paříž