Zmizelé orgány měly sloužit k výuce

  • 9
Ostrava - Čtyřiadvacet orgánů, o jejichž osudu nenašla sněmovní komise pro vyšetření činnosti ostravského transplantačního centra doklady, bylo využito k výuce chirurgů. Poslance o tom ujistil přednosta pražské kliniky IKEM profesor Jan Pirk. Předseda vyšetřovací komise Josef Janeček však tvrzení zpochybnil.

Komise: Pirk musí své tvrzení doložit
Poslanecká sněmovna se zabývá závěrečnou zprávou vyšetřovací komise k takzvané transplantační aféře v ostravské fakultní nemocnici. Sněmovní komise pro vyšetření činnosti ale nepotvrdila, že by 24 odebraných orgánů, o jejichž dalším osudu nenašla doklady, bylo využito k výuce chirurgů.

Předseda komise Josef Janeček (KDU-ČSL) uvedl, že pokud přednosta kliniky kardiovaskulární chirurgie Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) profesor Jan Pirk toto své tvrzení nedoloží, zůstává jeho výrok na úrovni spekulací.

CO ŘEKLI O KAUZE:

Bývalý ministr zdravotnictví Ivan David:
"Původcem celé aféry je doktor Lux, který nese odpovědnost za celá léta trvající nekvalitnost dokumentace."
Ministr zdravotnictví Bohumil Fišer:
"Aby se podobné věci neopakovaly, v tom už se, myslí, dost udělalo. Všechna transplantační centra zpřísnila svoji kontrolu. "
Poslanec Vilém Holáň:
"Nikdo není podezřelý z toho, že by obchodoval s lidskými orgány, ale existují případy, které mohou zavdat příčinu k pochybnostem, protože je neúplná dokumentace."
Poslanec Zdeněk Kořistka:
"Pacient dostával lék, který vzhledem ke svému zdravotnímu stavu dostávat neměl, ještě dva dny poté, co byli lékaři na situaci upozorněni."
"Je pro mě velkým překvapením, že pan profesor Pirk ví, že ty orgány skončily při výuce chirurgů. Byl bych velmi rád, kdyby mi řekl data a místa, kde ty orgány byly použity a kde jsou o tom záznamy. Jinak je to na úrovni spekulací," řekl Janeček.

Dodal, že zkušenosti a vyšetřování komise nic takového nepotvrdily. Chce tedy vědět, zda a které lékařské fakulty orgány převzaly, jak s nimi nakládaly a jak orgány poté likvidovaly.

Aféra transplantacím podle lékařů nepomohla
Komise neprokázala ani nevyvrátila, že by se v Ostravě s orgány obchodovalo. Její zpráva uvádí, že u 24 odebraných orgánů není doloženo, co se s nimi stalo. Komise už předeslala, že v kauze podá dvě trestní oznámení. Soudí totiž, že při léčbě dvou pacientů došlo k ublížení na zdraví.

Předseda České transplantační společnosti a přednosta Transplantcentra IKEM Štefan Vítko oznámil, že na transplantaci čeká v ČR asi 1000 lidí, z toho 900 na ledviny a 40 na srdce. "Jejich šance na nalezení dárce je zpochybněním transplantačního programu ohrožena," tvrdí. Zároveň připomněl, že komise šetřila podezření z odběru orgánů žijícím osobám a obchodování s nimi. "Ani jedno obvinění neprokázala, žádný důkaz nebyl podán," řekl.

Pirk se ve svém vystoupení ve sněmovně zmínil i o letadlech, která v době, kdy ještě nebyla druhým angiografickým vyšetřením mozku potvrzena dárcova smrt, čekala na orgány na letišti. "Transplantační medicína je akutní medicína, nelze dlouho čekat. Je riziko týmu, že přiletí na místo odběru před stanovením smrti a v případě jejího nepotvrzení se vrátí bez orgánu," řekl profesor Pirk.

Poslanecká komise potvrdila závěry komisí ministerstva zdravotnictví a lékařské komory, které našly nedostatky v dokumentaci - například chyběly podpisy lékaře na listech o prohlídce zemřelého. Zjistila také nedodržení postupu při stanovení smrti. "Chybou je, že komise nekonstatovala jasným způsobem, že zjištěná pochybení neznamenají automaticky poškození nemocných," upozornil Vítko.

Komise se rozhodla podat dvě trestní oznámení. První souvisí s případem z chirurgické kliniky a transplantací se netýká, druhý nesouvisí s odběrem orgánů a stanovením smrti - jde o ošetření pacienta po transplantaci. "Vyvolává to podezření, že oznámení byla podána jenom proto, aby se opatřil důkaz oprávněnosti komise," řekl Vítko.

Podle něj měla komise spíše podat oznámení na neznámého pachatele, aby se vyšetřilo, kdo dodal poslancům chybějící lékařskou dokumentaci a jak se k ní dostal.

Případ údajné chyby lékařů:

Chirurgové, kteří znají sporný případ ze své kliniky, jej v minulosti popisovali takto: Do nemocnice přišel pacient s bolestmi břicha. Tehdejší přednosta kliniky Anton Pelikán ho operoval a vyjmul mu slezinu, kterou určil jako původce potíží.

Pacient jevil po operaci známky toho, že pokračuje krvácení do dutiny břišní. Lékaři na to profesora Pelikána upozornili a doporučili novou operaci. Šéfchirurg pacienta zkontroloval, ale operaci neuznal za nutnou.

Druhý den byl státání svátek, šéfchirug v práci nebyl a pacient se náhle zhoršil. Jiný lékař se proto rozhodl pro okamžitou operaci. Na stole zjistil, že v dutině břišní je skutečně krev, pacientovi však začaly selhávat životní funkce a resuscitace nebyla úspěšná. Pacient na stole zemřel.

Lékaři byli přesvědčeni, že chybu udělal Pelikán, proto tento případ přidali k desítce dalších, na něž upozornili Českou lékařskou komoru i ministerstvo zdravotnictví. "Pelikán pravděpodobně špatně zastavil krvácení v operačním poli při první operaci," domnívali se tehdy lékaři.

Dnes už se k případu odmítají vyjadřovat. Považují ho za uzavřený, stejně jako policejní vyšetřovatel, který ho vyšetřoval a na základě posudku soudního znalce odložil s odůvodněním, že lékaři žádný trestný čin nespáchali.

Je možné, že policie bude znovu vyšetřovat už jednou vyšetřovaný případ a zjišťovat, zda a kdo konrétně něco zanedbal. Je ale málo pravděpodobné, že by někomu hrozilo odsouzení.

David se hájil tři hodiny
Téměř tři hodiny hájil v úterý večer své postoje v kauze související s pochybnostmi okolo odběru orgánů v ostravském transplantačním centru bývalý ministr zdravotnictví Ivan David (ČSSD).

V téměř prázdné sněmovně ostře kritizoval práci její vyšetřovací komise, která měla činnost centra objasnit. Závěrečnou zprávu komise označil za nepravdivou. Viníkem celé aféry je podle něj bývalý ředitel ostravské nemocnice Jaroslav Lux.

"Původcem celé aféry je doktor Lux, který nese odpovědnost za celá léta trvající nekvalitnost dokumentace a přiznám se, že je pro mě těžko únosné, aby tento hlavní viník vystupoval v médiích jako hrdina," řekl David. Právě on jako ministr zdravotnictví Luxe odvolal kvůli nesrovnalostem v hospodaření nemocnice.

Lux však předtím Davida na machinace v transplantačním centru upozornil. Ministr jeho upozornění považoval za zastírací manévr, kterým se ředitel snažil udržet ve funkci.

Poslanci kritizovali vyšetřovací komisi
Poslanci Milada Emmerová (ČSSD) a Jiří Maštálka (KSČM) kritizovali sněmovní komisi pro vyšetření činnosti regionálního transplantačního centra Fakultní nemocnice Ostrava i její závěrečnou zprávu. Napadli zejména skutečnost, že komise vycházela i ze zdravotnické dokumentace, kterou loni obdržela od anonymního odesilatele. Anonym totiž podle nich mohl mít zájem na její účelové změně.

Ministr zdravotnictví Bohumil Fišer byl však se zprávou komise v podstatě spokojen a novinářům řekl, že by jí za její práci chtěl poděkovat.  "Zprávu vyšetřovací komise hodnotím kladně, i když má slabé i silné stránky. Ty silné však podle mě převažují."

Ministr Fišer: Potřebujeme nový zákon
"Aby se podobné věci neopakovaly, v tom už se, myslí, dost udělalo. Všechna transplantační centra zpřísnila svoji kontrolu. Orgány jsou odebírány až poté, co se sejde konsilium lékařů," řekl pro iDNES ve sněmovně ministr zdravotnictví Bohumil Fišer.

Jak dodal, vláda provedla změny v legislativním plánu, aby mohl být co nejdříve předložen nový transplantační zákon. "Sněmovna by jej měla dostat již v říjnu," tvrdí Fišer.  Kontroly v nemocnicích však podle ministra zákon nezpřísňuje. "To základní si musí každá nemocnice zkontrolovat sama. Kontroly musí provádět lidé, kteří tomu rozumí. Úředníci umí kontrolovat, ale neumějí transplantovat srdce," dodal Fišer.

Personální změny ministerstvo novému řediteli nemocnice doporučovat nebude. "Personální změny už závisí pouze na novém řediteli. Není nám nic platné, když tam budeme mít člověka, který dokáže velmi pečlivě vyplnit všechny protokoly a nebude umět vlastní chirurgickou péči," řekl iDNES Fišer.

Trestní oznámení kvůli smrti pacientů
Sněmovní komise podá v kauze ostravského transplantačního centra trestní oznámení. Soudí, že při léčbě dvou pacientů bylo spácháno ublížení na zdraví. Podle předsedy lidovce Josefa Janečka poslanci neprokázali ani nevyvrátili, že by se v Ostravě s orgány obchodovalo. Závěrečná zpráva rovněž uvádí, že u 24 odebraných orgánů není doloženo, co se s nimi stalo.

Trestní oznámení, která chce komise podat, se týkají úmrtí dvou pacientů. Poslanec Zdeněk Kořistka (US) tvrdí, že v jednom případě lékaři chybně postupovali při léčbě pacienta po transplantaci jater. "Pacient dostával lék, který vzhledem ke svému zdravotnímu stavu dostávat neměl, ještě dva dny poté, co byli lékaři na situaci upozorněni," popisuje Kořistka. "Pacient zemřel na celkové selhání organismu," dodal.

Ve druhém případě zemřel pacient chirurgické kliniky v době, kdy v jejím čele stál přednosta Anton Pelikán. Protože ústřední znalecká komise před časem dala zčásti za pravdu chirurgům, kteří ho kritizovali za chyby v léčbě, ministerstvo dalo bývalému vedení ostravské fakultní nemocnice pokyn, aby na něj podalo trestní oznámení. Soudní znalec však pochybení neprokázal a vyšetřovatel případ odložil. Také sněmovní komise dospěla k názoru, že chyby se mohl dopustit jiný lékař.

S orgány lékaři podle komise neobchodovali
Poté, co dopoledne poslanci ve sněmovně ukončili projednávání písemných interpelací, věnovali se závěrečné zprávě zvláštní vyšetřovací komise, která déle než rok a půl prověřovala činnost Regionálního transplantačního centra v Ostravě.

Poslanci zjistili totéž, co už před rokem Česká lékařská komora: lékaři s lidskými orgány neobchodovali, dárcům orgánů neubližovali, ale dopouštěli se řady chyb například při stanovení smrti mozku a nepřesností ve vedení evidence dárců orgánů i další dokumentace.

"Je absurdní, aby naši daňoví poplatníci financují drahý program a peníze za orgány, odeslané do zahraničí, končily na soukromém kontu soukromého subjektu, jakým je Eurotransplant. Protože nejsou uzavřeny mezinárodní dohody a Česká republika není členem Eurotransplantu, nemáme nárok na manipulační poplatek jako jiné země. To se musí změnit. Je potřeba uzavřít řádné smlouvy a navázat partnerský vztah," řekl poslanec Kořistka.

Komise prověřila dvě stovky transplantací
Komise se zabývala 210 případy dárců, prověřovala jejich chorobopisy, pitevní protokoly, osud odebraných orgánů i způsob finanční úhrady provedených prací.

"Neodhalili jsme obchodování s orgány, ale podstatné je, že jsme do celé záležitosti vnesli jasno, definovali jsme chyby, které se staly a doporučili způsob, jak jim příště předejít," tvrdí jeden ze členů komise, ostravský poslanec Vilém Holáň (KDU-ČSL).

Holáň: Nikdo není podezřelý
"Nikdo není podezřelý z toho, že by obchodoval s lidskými orgány, ale existují případy, které mohou zavdat příčinu k pochybnostem, protože je neúplná dokumentace. U 24 orgánů se například nepodařilo doložit, zda s nimi bylo naloženo v souladu s legislativními pravidly. Je u nich pouze poznámka, že je lékaři použili k experimentálním účelům, ale další údaje chybí," popisuje Holáň. "Dárci si zaslouží účtu a dokumentace musí být vedena s největší důsledností," dodal.

Fakultní nemocnice s poliklinikou v Ostravě se dostala do povědomí veřejnosti už na podzim roku 1998, kdy se tam vyhrotily spory mezi lékaři chirurgické kliniky. Patnáct lékařů včetně tehdejšího šéfa transplantačního centra Rudolfa Michalského se postavilo proti svému nadřízenému, přednostovi kliniky Antonu Pelikánovi. Žádali jeho odvolání z funkce kvůli závažným chybám, kterých se měl šéfchirurg dopouštět při operacích pacientů s rakovinou.

Propuštění lékaři se vrátili do nemocnice
Tehdejší ředitel nemocnice Jaroslav Lux se postavil za Pelikána a část chirurgů potrestal například přeřazením na jinou kliniku nebo finančně. Se třemi lékaři, včetně Michalského, rozvázal pracovní poměr. Ti se proti tomu odvolali a v uplynulých měsících soudní spor vyhráli. Všichni dostali šanci vrátit se do nemocnice zpátky a dva z nich toho využili.

Z kraje roku 1999 ústřední znalecké komise dala stěžujícím si chirurgům zčásti za pravdu a tehdejší ministr zdravotnictví Ivan David odvolal z funkce šéfchirurga Antona Pelikána. V té době vládlo v nemocnici značné napětí. Lékaři se rozdělili na dvě a později až na tři proti sobě stojící tábory. Tehdy zveřejnil ředitel Lux svá podezření, že při transplantacích v jeho nemocnici není vše v pořádku.

Obrátil se na ministra a poté i na regionální média. Veřejně se začalo spekulovat o možných obchodech s lidskými orgány. Nic takového však nepotvrdilo vyšetřování České lékařské komory, které skončilo už před rokem a ani závěrečná zpráva sněmovní komise žádná nová odhalení nepřinesla.

, , ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue