Rockový cirkus AC/DC omámil Strahov

  • 81
Zvěsti nelhaly: AC/DC vstoupili v úterý na Strahov jako rocková Godzilla. Po půl deváté dosud mrtvá projekční plátna ožila a zjevil se na nich obří animovaný kytarista Angus Young, hlavní bavič australských veteránů. Kráčel ulicemi New Yorku a bořil domy, divoce mávaje svým nástrojem. Pak prořízly vzduch jedovaté riffy jeho skutečné kytary a publikum uvidělo Younga běžícího po rampě za zvuků písně Stiff Upper Lip.

Za chvíli se k němu přidal zpěvák Brian Johnson, který rozezpíval publikum hned v následujícím hitu You Shook Me All Night Long. Oba muže na "výběhové" rampě snímala kamera putující po laně mezi pódiem a zvukařskou věží. To už se rock'n'rollová mašina rozjela naplno.

A jako by ani to nestačilo, za zády kapely se vztyčila patnáctimetrová socha kytaristy Younga, která občas zablýskala očima a pouštěla z nosu dým. Publikum si to všechno náležitě užívalo, tančilo a zpívalo refrény.

Asi pětadvacet tisíc lidí - z nichž někteří se utábořili pod pódiem už v patnáct hodin - zaplnilo obě vyhrazené tribuny i rohový prostor před mohutnou konstrukcí. Při jedné písni si Angus Young dramaticky svlékal svou fialovou školní uniformu, nakonec za zvuku dunící rytmiky spustil dolů i karťasy a ukázal publiku zadek, respektive dlouhé bílé trenýrky s českou vlajkou.

Pak přišel na řadu zpěvák Johnson, který strhujícím způsobem odzpíval skladbu Hells Bells, zatímco nad hlavami kapely se houpal dunící zvon. AC/DC chrlili jeden hit za druhým - samozřejmě včetně Highway To Hell. Celý tenhle rockový cirkus před jedenáctou uzavřely výstřely z děla.

To německá šestka Rammstein, která dostala roli hlavní předkapely, nabídla muziku jiného ražení. Bylo to spojení robotického marše s rockovými kytarovými riffy a chladnými plochami syntezátorů, které občas nahánělo hrůzu stejně jako masové písně totalitních režimů. Tmavě odění členové kapely působili jako anonymní postavy, které obsluhují jakýsi mohutný stroj - Rammstein.

Strašidelné chorály vzpínající se do masivních oblouků provázel přiškrcený hlas zpěváka Tilla Lindemanna, chrlícího texty z führerovskou zlobou. Nezbytnou součástí byly pyrotechnické efekty včetně ohňů a plamenometu.

Poslední srovnatelně velký koncert se na Strahově konal před čtyřmi lety, kdy tu vystoupila irská kapela U2 v rámci svého světového turné PopMart. Jedenáctiletá hudební kapitola stadionu nad Prahou, při níž tu zněly podstatně jiné věci než někdejší skladby pro spartakiádní cvičence, však zřejmě končí. Jásající fanoušky mají časem vystřídat fotbalisté Sparty, kteří si tu zřídí tréninkové centrum.

Pětadvacet tisíc diváků se na Strahově spíš ztratilo
Návštěvnost nepřekonala nadšení z poloviny devadesátých let, kdy země bažila po světových kapelách Pink Floyd či Rolling Stones; ty na bývalém spartakiádním stadionu odehrály památné koncerty pro stotisícový dav.

Rozměry dnešních koncertů jsou střízlivější. Pětadvacetitisícová návštěvnost zajistila úternímu koncertu AC/DC pozici největšího koncertu roku 2001 na území České republiky. Další hvězdy, které by přitáhly tolik fanoušků, hlavně Madonna či U2, vystupují v sousedních zemích.

Koncertní areál byl v den koncertu otevřen už od 15 hodin; pódium o rozměrech 1500 metrů čtverečních stálo v rohovém výseku strahovské plochy. Základy pódia, které se vešly do devíti kamionů, začali technici stavět už v pátek. V pondělí byla dokončena stavba vrchní konstrukce, proběhla instalace světel, zvukové aparatury a velkoplošných obrazovek - to vše přivezlo dalších třiadvacet kamionů. Specialitou AC/DC byla rampa vysunutá pětatřicet metrů do davu, po které pobíhal zběsilý kytarista AC/DC Angus Young. Obě kapely nešetřily pyrotechnickými efekty. Zatímco AC/DC si občas vystřelí z malého děla, Rammstein zase rádi hoří.

Bez efektů se musela obejít maďarská rocková skupina Fresh Fabrik, která vydala tři alba a má doma solidní posluchačskou základnu. Na Fresh Fabrik padla role rozehřívačů, kteří v půl šesté otevřeli koncert asi třicetiminutovým blokem.

Strahov prý působí na australské AC/DC téměř magicky. Skupina si pražský koncert nafilmovala a zamýšlí jej později vydat na DVD.

Místo spartakiád rock

18. srpna roku 1990 zahájila skupina The Rolling Stones novodobou historii strahovského stadionu, který byl dostavěn na začátku třicátých let. S rozlohou větší než šest hektarů a tribunami pro 200 tisíc diváků se jako největší stadion světa dostal i do Guinnessovy knihy rekordů. Původně sloužil všesokolským sletům, které pak v období let 1955 až 1985 nahradily spartakiády.

Rolling Stones přivítalo stotisícové publikum, asi 30 tisíc příznivců přilákala v květnu 1992 americká skupina Guns N'Roses, která s sebou přivezla Soundgarden a Faith No More. Skupiny Bon Jovi a zpěvák Billy Idol na tom byli v září 1993 ještě hůře. Na stadion přišlo asi 20 tisíc lidí. Zato 6. září 1994 byl Strahov opět téměř plný a zhruba 120 tisíc diváků bylo svědkem vystoupení Pink Floyd. V srpnu 1995 zavítali podruhé do Prahy Rolling Stones, které uvedla česká skupina Lucie a Andrew Strong - opět dorazilo asi 100 tisíc diváků. Českými rekordmany Strahova se stali bratři Jan a František Nedvědovi, kteří sem 21. června 1996 přilákali 70 tisíc lidí. Zatím posledními hudebními veličinami byli 14. srpna 1997 irští U2, jimž aplaudovalo více než 70 tisíc fanoušků.

Strahov posloužil také sjezdu náboženské společnosti svědkové Jehovovi a před šesti lety zde měl bohoslužbu papež Jan Pavel II.

AC/DC
předkapely: Rammstein (Německo), Fresh Fabrik (Maďarsko)

12. 6. 2001 17:00, Stadion Strahov, Praha
pořádá Interkoncerts

vstupné:  790.-  k stání 
                1350.-  k sezení

 

AC/DC

AC/DC

AC/DC

AC/DC

Australské rockové monstrum AC/DC hraje na strahovském stadionu v Praze, 12. června 2001

Australské rockové monstrum AC/DC hraje na strahovském stadionu v Praze, 12. června 2001

Australské rockové monstrum AC/DC hraje na strahovském stadionu v Praze, 12. června 2001

Australské rockové monstrum AC/DC hraje na strahovském stadionu v Praze, 12. června 2001

,