V Česku se objevilo podezření na BSE

  • 20
V České republice se objevilo podezření na nemoc šílených krav (BSE). Případ veterináři zjistili u šestileté krávy v masokombinátě Kostelecké uzeniny u Jihlavy. Výsledky dalších testů, které určí, zda jde stoprocentně o nemoc BSE, budou známy v pátek. "Zatím jde o podezření, které se musí ještě prověřit. Když se to potvrdí, přijmeme další opatření," řekl iDNES mluvčí Státní veterinární správy Josef Duben.

Kvůli objektivitě a úplné jistotě proběhne ještě kontrolní vyšetření v nezávislé laboratoři v Německu.

Kostelecké uzeniny posílaly vzorky testů na přítomnost BSE v pondělí. "Výsledek nám byl Státním veterinárním ústavem oznámen o den později," uvedla mluvčí Kosteleckých uzenin Vladka Pivoňková.

Pokud by se nemoc potvrdila, byl by chov utracen
Pokud by se podezření potvrdilo, muselo by být každé zvíře z chovu utraceno a poté zvlášť vyšetřeno. V chovu bylo 371 dojnic a 18 jalovic.


Na Zlinsku se šílených krav neobávají

Hrozba BSE zatím ceny nezmění

Lidé z dušejovské farmy věří, že veterinární test nepotvrdí přítomnost BSE.

"Odkud a z jakého chovu zvíře pochází, vám neřeknu. Ani to nevím, a jsem tomu rád, protože by to majiteli zapříčinilo veliké problémy." 

Reportérům TVD se podařilo zjistit, že kráva, u níž se nemoc projevila, pochází z chovu družstevní farmy v Dušejově na Jihlavsku. "Družstevníci nebudou přijímat žádná opatření, dokud nebude nemoc prokázána dalšími testy," hlásí z místa zpravodaj MF DNES.

Když v pátek přijdou pozitivní výsledky, přistoupila by podle Dubna veterinární správa s největší pravděpodobností k vyšetřování všech krav starších 30 měsíců. Vyšetření by přišlo až na 280 milionů korun, míní Duben.

Na výsledky testů čeká i Polsko
I polské úřady chtějí počkat na to, zda se podezření na BSE potvrdí. Pokud by se tak stalo, uzavře Varšava hranice s Českou republikou. Hranice by byly podle veterinářů uzavřeny, tak jako v případě jiných států, pro transport hovězího masa, dobytek a masné výrobky.

Veterinární správa se také snaží zjistit, kam přesně směřovaly kamiony s masem, které do země z České republiky přijely v posledních deseti dnech.

Kde se také objevila BSE

Velká Británie

V zemi je registrováno 181.008 nakažených krav. První případy na světě byly objeveny v roce 1985 v britském hrabství Kent. Vědci nemoc popsali o rok později.

Irsko

Země s druhým nejvyšším výskytem nemoci šílených krav.

Portugalsko

Loni bylo v zemi registrováno 150 případů.

Švýcarsko

Loni bylo zjištěno 33 případů, to je o 17 méně než v roce 1999.

Omán

BSE se vyskytla u 2 dovezených kusů v roce 1989.

Španělsko

Od loňského listopadu bylo zjištěno 45 případů.

S nemocí se potýkají i v zahraničí
S nemocí šílených krav bojuje kromě Velké Británie, kde se nemoc poprvé objevila, také Německo, kde je podle Dubna 67 případů. V Belgii bylo zjištěno 15 případů, v Itálii a Dánsku po jednom případu.

"U nás se zatím podobný případ neobjevil, proto jsme z toho všichni smutní," dodal Duben. Výsledky testů budou známy v pátek odpoledne.

Nikdy jsem neříkali, že to u nás nehrozí
Ministr zemědělství Jan Fencl tvrdil, že v České republice je riziko výskytu BSE minimální. "Argumenty se proto snášely, především co se týká masokostní moučky," řekl Duben.

Evropská unie přesto na začátku dubna zařadila Českou republiku mezi země, kde riziko smrtící nemoci BSE existuje. Česká diplomacie proti tomu tehdy hlasitě protestovala.

"Je však možné, že se jeden dva případy objeví. Je to hlavně tím, jak situace s nemocí vypadá v Evropě," konstatoval mluvčí veterinární správy.

Testy na BSE provádějí nepřetržitě jen v Kostelci
Případů BSE může být ovšem v České republice i více. O nich se ovšem lidé vůbec nemusejí dovědět. Testy na přítomnost BSE totiž provádějí nepřetržitě jen v Kosteleckých uzeninách.

"Kostelecké uzeniny dělají testy samozřejmě především z obchodních důvodů a je vidět, že se to vyplatilo. Ovšem pravděpodobnost, že by existovaly ještě další případy, je velmi malá," řekl Duben.


Co to je BSE?
Pod touto zkratkou se skrývá bovinní spongiformní encefalopatie, mozkové onemocnění hovězího dobytka. BSE způsobuje rozklad centrálního nervového systému zvířete a vždy končí smrtí. Poprvé byla popsána v roce 1986 v Anglii.

Co způsobuje BSE?
Podle většiny vědců způsobují tuto nemoc infekční bílkoviny - priony. Priony jsou běžně přítomny v organismu, ale tzv. špatný prion zvenčí zapříčiní, že v nich dojde ke změnám, a způsobí vznik nemoci. Objevují se však i názory, že špatné priony vznikají následkem genetické vady.

Jak se BSE šíří?
Vzhledem k tomu, že největší koncentrace špatných prionů je v centrálním nervovém systému (mozek, páteř atd.), jsou kontaminovány produkty, do nichž jsou takové části zvířat přidány. Nejhůře je na tom masová moučka - právě tou byla následně krmena další zvířata - proto jsou BSE nakaženy i ovce, ale v poslední době se objevila i tvrzení, podle nichž se mohou infikovat třeba i králíci nebo ryby. Je však nutné je vědecky prokázat, což se zatím nestalo.

Je BSE přenosná na člověka?
Podezření, že by tomu tak mohlo být, poprvé vyslovili britští vědci v roce 1996. V současnosti se považuje možnost přenosu BSE na člověka za téměř jistě prokázanou, ale definitivní důkaz ještě chybí.
Pravděpodobná lidská forma BSE je novou variantou Creutzfeldt-Jacobovy nemoci. Ta je neurologickým onemocněním, které má jinak buď genetické příčiny, nebo se přenáší při transplantacích orgánů.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video