Odvoz do blázince byl nezákonný

Brno - Ústavní soud rozhodl, že policisté v Třebíči pochybili, když nutili sedmatřicetiletou Jarmilu Ederovou k transportu na psychiatrické oddělení jihlavské nemocnice. "Představte si tu situaci: u vaší branky zastaví sanitka a zřízenci vás vyzvou, že se jede do psychiatrické léčebny. Vy odmítnete a pak tam budete dopraven proti své vůli, to je přece nepřípustné," řekl soudce Ústavního soudu Pavel Varvařovský.

Odvoz Ederové nařídila vloni 12. července třebíčská lékařka Natálie Sedláčková. K domu, v němž Ederová bydlela, přijela sanitka a zřízenci ji nutili, aby s nimi jela do Jihlavy na psychiatrii. Když odmítla, přijeli na místo třebíčští policisté a ti požadavek zřízenců podpořili. Ederová tedy nakonec svolila, ale vyšetření dopadlo v její prospěch, lékaři nic nezjistili, byla tedy propuštěna. Podala tedy na třebíčské policisty trestní oznámení a poté i stížnost k Ústavnímu soudu.

Ústavní soud zdůraznil, že policisté mohou zasahovat jen v případech, které stanoví zákon. Podle stanoviska Ústavního soudu by dokonce zákrok byl nezákonný i v případě, kdyby se ukázalo, že lékařská diagnóza byla správná.

"Ani správná lékařská diagnóza nestojí nad právem. Lékař může požádat policisty o pomoc, ale ta končí tam, kde začínají práva a svobody jednotlivce," řekl Varvařovský.

Václav Mastný z okresního státního zastupitelství v Třebíči má však odlišný názor: "Policisté nemohli předpokládat, že oznámení příbuzných bude nedůvodné. Mohlo dojít k situaci, kdy dotyčná mohla ohrozit život příbuzných i svůj. Policie neměla časový prostor na to, aby věc více zkoumala," řekl Mastný.

Kdy může zasáhnout policie proti nemocnému

- když jde o osobu, která svým jednáním ohrožuje svůj život, nebo když ohrožuje život nebo zdraví jiných osob či majetek

- když jde o splnění rozhodnutí státního orgánu: například soudem nařízené povinné léčení a transport do léčebny

Jenže podle názoru soudce Ústavního soudu policisté musí brát do úvahy všechny možnosti, tedy i tu, že příbuzní nemusí být vždy vedeni jen obavou o zdraví dotyčného. Mohou mít zájem i o jeho majetek, a tak třeba usilují o zbavení jeho svéprávnosti.

Soudce uvedl, že obdobným případem se soud zabýval poprvé. Stížnosti na nezákonné pokusy dostat někoho do blázince jsou velmi řídké i podle statistik České lékařské komory.

"Na druhé straně je to nebezpečný precedens. Ta aktivita policie mne překvapila," řekl Varvařovský. Policistům však za přílišnou aktivitu žádný postih nehrozí.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video