Obajdin bojuje se Šmardou.

Obajdin bojuje se Šmardou. - Sparťanský útočník Josef Obajdin bojuje s Michalem Šmardou z Žižkova. | foto: Petra Mášová, ČTK

Kapitán Pikl vstřelil zlatý gól Žižkova

Praha - Fotbalový tým Viktoria Žižkov vyhrál Pohár ČMFS. Rozhodl o tom kapitán Aleš Pikl zlatým gólem v osmé minutě prodloužení. Stracený téměř od půlicí čáry zahrál trestný kop, Pikl byl u míče dřív než sparťanští obránci a hlavou trknul do sítě. Přitom v prodloužení měla dvě šance Sparta, soupeře zatlačila, ale Kolouškovu ránu vyhlavičkoval z prázdné branky Sabou a druhý pokus sparťanského záložníka vyrazila obrana těsně nad branku. Již před zápasem bylo jasné, že Žižkov bude v příští sezoně hrát Pohár UEFA. Vítězové si zopakovali úspěch z roku 1994, kdy ve finále Českého poháru zdolali také Spartu, tehdy však na pokutové kopy.Utkání jsme sledovali on-line

"Završili jsem skvělou sezonu a navíc jsme Spartu porazili během jara už podruhé," radoval se žižkovský kouč Zdeněk Ščasný,  který letenský klub před dvěma lety trénoval.

Na promáčeném trávníku se zprvu víc bojovalo, než hrálo, obě mužstva začala finálový duel sice živě, ale k brankovým šancím se nedostávala. K otevření skóre pomohl žižkovskému celku sparťan Holub: s končící úvodní čtvrthodinou si nechal vypíchnout míč Piklem, do nečekaného úniku se dostal Stracený a zakončil krátké sólo přehozením vyběhnuvšího brankáře Poštulky.

Sparťané okamžitě přidali na důrazu i rychlosti, což jim vyneslo několik slibných situací před žižkovskou brankou. Ve 22. minutě zblokovali obránci bombu Jarošíka na roh, o dvě minuty později poslal Hašek do běhu Obajdina, který zakončoval střelou do gólmana Pižanowského.

Žižkovští se však zcela úplně sevřít nenechali a využívali každé příležitosti k rychlým protiútokům. Jeden z nich vedl k nádherné střele Saboua, ale míč jen zašuměl těsně vedle Poštulkovy svatyně. Vyrovnání se sparťané dočkali ve 32. minutě. Obajdin z hloubi pole skvěle uvolnil Jarošíka, ten postupoval sám na Pižanowského, udělal mu kličku a přízemní střelou skóroval.

Hráči Sparty byli při chuti a tak se do přestávky kolem žižkovské branky ještě zablýskalo. Obajdin se v místě levého křídla zbavil Mikulíka, vypálil levačkou a Pižanowski se musel hodně natahovat, aby míč kryl. Poté se tleskalo dalekonosné dělovce Labanta, která šla jen centimetry nad žižkovské břevno.

"V této fázi hry jsme měli rozhodnout o vítězství, šance jsme si na to vytvořili," prohlásil sparťanský kouč Ivan Hašek, jenž neskrýval zklamání, že poslední zápas ve službách letenského klubu nevyhrál.

Ve druhé půli se stejně jako v úvodu zápasu hodnou chvíli nic nedělo, vzruch přišel až po deseti minutách, když Žižkovští reklamovali penaltu za údajné podtržení Šmardy Mynářem. Sudí Liba to viděl jinak a tak na druhé straně hřiště mohl za chvíli z otočky střílet Obajdin, gólman Pižanowski byl ale opět pozorný.

Hra se přelévala od jedné šestnáctky ke druhé, ofenzíva převažovala nad bráněním, v 60. minutě pálil z dálky žižkovský Mlejnský o kousek mimo. Obrovskou šanci poté propásl Šmarda: v 69. minutě Pospíšilův centr z pravé strany přeletěl celou sparťanskou obranu včetně gólmana Poštulky, ale Šmarda z ideální pozice hlavičkoval vedle.

A opět se ke slovu dostali žižkovští fotbalisté, když v 72. minutě na centr z pravého křídla vyskočil nejvýš Sabou, jenže míč z jeho hlavy zastavil na brankové čáře Koloušek. Obránci Sparty měli v těchto fázích hodně starostí, jejich soupeř jim přímočarou rychlou kombinací dělal problémy. A tak jednou z mála odpovědí favorita byl dálkový pokus Lengyela, který však Pižanowského nemohl ohrozit. A podobně dopadl se svou o poznání tvrdší střelou Holub.

"Nechali jsme se vyvést z tempa soupeřem, který kouskoval hru," povzdechl si Hašek.

S tím nesouhlasil žižkovský kouč. "Chtěli jsme hrát a ve druhém poločase jsme byli lepší. V tom prvním jsme nechávali Spartě hodně volného prostoru a z toho pramenily problémy."

Přestože rozhodčí nastavil tři minuty, gól už nepadl a prodlužovalo se. Hned v úvodu prodloužení měla dvě šance Sparta, ale nedala a stihl ji trest.

Sparta - Viktoria Žižkov 1:2
32. Jarošík - 14. Stracený, 98. Pikl. Rozhodčí: Liba. ŽK: Papoušek - Chihuri, Sabou, Buryán. Poločas: 1:1. Diváků: 4050.
Sparta: Poštulka - Mynář, Jiří Novotný, Lengyel, Labant - Martin Hašek, Jarošík, Koloušek - Obajdin (66. Papoušek), Lazzaro (77. Jun), Holub.
Žižkov: Pižanowski - Buryán, Mlejnský, Hunal, Mikulík - Stracený, Pikl, Sabou, Šmarda - Chihuri (85. Janoušek), Pospíšil.

Fotbalové EURO 2024 se bude hrát od 14. června do 14. července 2024 v deseti neměckých městech. Čtyřiadvacet účastníků bude rozděleno do šesti čtyřčlenných skupin. Čeští fotbalisté se v základní skupině střetnou s Portugalskem, Tureckem a vítězem baráže, který vzejde z čtveřice Řecko, Gruzie, Kazachstán a Lucembursko.