Sambu uštval Keňany, Peterkovou brzdil hlad

Praha - Maratonec Andrew Sambu z Tanzanie nastoupil v ulicích Starého Města a v závěrečných stovkách metrů rázně rozhodl bitvu o vítězství, kterou v Pražském maratonu sváděl s přesilou Keňanů. Za ním doběli Ngetich a Kiplagat, na devátém místě skončil mistr republiky Jan Bláha. Rekord trati stanovila na 2:26:33 hodiny vítězka ženské kategorie Italka Maura Viceconteová, Alena Peterková se statečně prala o čas pod 2:30 hodiny, který by znamenal limit pro světový atletický šampionát, doběhla třetí za 2:37:07 a stejně jako Bláha vyhrála tuzemský šampionát.
Prohlédněte si fotogalerii

"Bylo to hodně těžké," svěřil se v cíli ještě zadýchaný vítěz, který si vytvořil v Praze své maximum a získal prémii 18 000 Eur. Přiznal, že se soustředil na boj s Keňany a do závodu šel s tím, že se jich bude držet co nejdéle. "Tlačili se dopředu, drželi tempo. V závěru jsem už věřil, že mám nejvíc sil, a chtěl jsem si zaběhnout osobní rekord," přiznal bývalý juniorský mistrem světa v krosu, který ukončil pětiletou nadvládu keňských běžců v pražském závodě.¨

Závod se běžel tradičně v režii afrických běžců, s kterými dlouho drželi krok Slovák Róbert Štefko a Portugalec Joao Lopes. Štefko se dokonce na 25. kilometru dostal do čela, když odstoupili keňští 'zajíci' Itok a Mutai. Přišla na slovenského vytrvalce krize, byl dostižen, a pak se začal propadat. Ještě několik klimoterů bojoval a pak odstoupil.

V čele se utvořila šestičlenná skupina s pěticí Keňanů a Sambem, z níž však brzy po třicátém kilometru odpadl obhájce prvenství Chemoiwo a propadl se do druhé desítky. Zanedlouho nestačil tempu ani předloňský vítěz Kering. Zato Sambu hýřil v posledních kilometrech aktivitou a v závěru jeden ze svých nástupů proměnil v rozhodující náskok.

Po krizi na třicátém kilometru se zvedl i Jan Bláha a doběhl na příjemném devátém místě. "Krizi jsem měl, to je ale maraton, s tím se musí počítat. Výsledek mě potěšil," vysvětloval třicetiletý závodník "Půl závodu jsem běžel s Ukrajincem
Antoněnkem, nazpátek jsem běžel úplně sám a za své," dodal.

ženám vládla Italka Viceconteová, která neměla a už v polovině trati vedla s náskokem čtyř minut. "Podmínky byly ideální, chvíli jsem věřila, že bych mohla zaběhnout čas pod 2:25," řekla sebevědomě Italka s osobním rekordem 2:23:47. Za vítězství, překonání rekordu trati a čas lepší než 2:27 obdržela celkovou prémii 21 000 eur.

Peterková byla na půlmaratónu čtvrtá, ale ve druhé části závodu ještě dokázala předběhnout Keňanku Kimayovou. "Od dvacátého kilometru jsem trpěla hlady," řekla v cíli Peterková. "Jsem ráda za třetí místo, protože jsem byla překvapená, že mě žádná ze soupeřek už nepředběhla," přiznala čtyřicetiletá závodnice.

Muži: 1. Sambu (Tanz.) 2:10:14, 2. Ngetich 2:10:19, 3. Kiplagat 2:10:29, 4. Rutto 2:11:06, 5. Kering (všichni Keňa) 2:11:11, 6. Naumov (Ukr.) 2:12:31, 7. Dobrzynski (Pol.) 2:15:06, 8. Nishirimana (Keňa) 2:15:27, 9. Bláha (ČR) 2:15:54, 10. Rotich (Keňa) 2:15:55... 15. Novák 2:17:11, 19. Petr Klimeš 2:21:11, 21. Havelka 2:24:02.

Ženy: 1. Viceconteová (It.) 2:26:33, 2. Jerotichová (Keňa) 2:32:01, 3. Peterková (ČR) 2:37:07, 4. Kimayová (Keňa) 2:40:48, 5. Martincová (ČR) 2:52:39, 6. Sinkoová (Fr.) 2:59:07... 8. Havlová (ČR) 3:05:10.

Jan Bláha se občerstvuje v cíli Pražského maratonu

Alena Peterková se raduje z třetího místo v Pražském maratonu, kde zároveň získala titul mistryně republiky

Italka Viceconteová probíhá vítězně cílem v Pražském maratonu v rekordním čase

Sambu z Tanzánie, první v cíli Pražského maratonu, si kontroluje výsledný čas na hodinkách

Alena Peterková doběhla v Pražském maratonu třetí

Běčci se omývají po doběhu Pražského maratonu

Maratonci se myjí v cíli na Staroměstském náměstí

Dav rekreačních běžců se hrne Prahou při rodinném běhu

Rodinný běh přilákal do ulic Prahy tisíce běžců, kteří si na maratonskou trať netroufli

Zkusit si uběhnout pár kilometrů při rodinném běhu bylo lákavé

Jan Bláha, mistr republiky v maratonu, spokojený v cíli, kterým proběhl jako devátý