Češi potřebovali trochu pomoci, říká producent

Pět let trvala cesta od nápadu k pražské premiéře Tmavomodrého světa, očekávané události tuzemské sezony. Téměř dva a půl tisíce prvních diváků si ve středu večer vychutná příběh o přátelství novodobých rytířů, jak slibuje distribuční slogan. Filmovou poctu českým letcům bojujícím v Anglii, kteří pak putovali do komunistických lágrů, a navíc projekt mimořádně drahý i trikově náročný - to vše pod značkou firmy Svěrák & Svěrák.

"Otázka peněz není zas tak důležitá. Tmavomodrý svět má epický rozměr, Češi potřebovali trochu vypomoci," říká Eric Abraham, britský producent snímku za 230 milionů korun, jejž ze čtyř pětin platili zahraniční partneři, především Němci. "Rozpočet byl asi šestkrát až osmkrát vyšší než u průměrného českého filmu, ale to jen dokazuje, jak silné postavení má Jan Svěrák na mezinárodní scéně. A pořád jsou to pouhá čtyři procenta rozpočtu na americký válečný velkofilm Pearl Harbour," zdůrazňuje. V kritických okamžicích, třeba když jednu z nejdražších scén v laboratořích "utopili" a musela se točit znovu, prý Abraham rozbíjel talíře, ale zpětně tvrdí, že projektu naprosto pevně věřil: "Těch talířů jsem si pro jistotu koupil rovnou stovku, tak co s nimi..."

Tmavomodrý svět
ČR, 2001

Režie Jan Svěrák
Scénář Zdeněk Svěrák
Kamera Vladimír Smutný
Hudba Ondřej Soukup
Střih Alois Fišárek
Zvuk Zbyněk Mikulík
Architekt Jan Vlasák
Produkce Roman Bartoníček
Producenti Eric Abraham a Jan Svěrák
Hrají Ondřej Vetchý, Kryštof Hádek, Oldřich Kaiser, Tara Fitzgerald, Hans Assmann, Charles Dance, Miroslav Táborský ad.
Délka 115 minut

Před první klapkou ještě režisér Jan Svěrák chvíli váhal nad otázkou, zda je pacifista. "Dnes mohu čestně prohlásit: Nejsem! Když nás napadnou, musíme se bránit," říká rozhodně. Jeho otec a scenárista Zdeněk Svěrák zase přiznal, že se nad Tmavomodrým světem stále dojímá. "Ve svém věku mám na to ostatně právo, jsem dojat permanentně. Ale nejvíc tajím dech při scéně, kdy jeden hrdina prosí druhého o odpuštění. Ondřej Vetchý a Kryštof Hádek to hrají tak, že mě to vždycky znovu sebere," říká. Vzhledově křehký debutant Hádek mu přitom zpočátku neseděl: "Když vstane, věřili byste, že takhle vypadá stíhač? Ale teď se mu omlouvám."

Výjimečně náročná realizace se ještě protahovala. "Bylo to horší, než jsme si uměli představit. Třeba při natáčení scény, kdy mě máčeli v moři, jsem byl už natolik vyčerpaný, že jsem si tu situaci nepřipouštěl, nevnímal," vypráví představitel hlavní role Ondřej Vetchý. "Já když byl naštvaný, šel jsem si zaběhat, to mě nažhavilo," přidává se Hádek. Režisér se bál, že po dlouhé profesní pauze pracovní rytmus nezvládne, ale prý "dostal kondičku" po třech týdnech; pak už stačilo vydržet.

Zvláštní kapitolu Tmavomodrého světa představují bojové scény. "Nevím, jestli je divák rozezná, ale film obsahuje na dvě stě trikových záběrů," říká Vít Komrzý z firmy UPP, která vyrábí počítačové triky i pro zahraniční produkce, třeba Talentovaného pana Ripleyho. Ale i "Svěráci" mohou její vizitku vyvézt ven.

Do Cannes sice Tmavomodrý svět nepřijali, tvůrci však doufají, že vyjde zářijový festival v Benátkách. V Německu, kde už slavil úspěch Kolja, bude Svěrákových novinku distribuovat Disney, v Itálii společnost Medusa a ta největší příležitost pro světový distribuční trh by se měla objevit v nejbližších dnech. "Záměrně jsme Tmavomodrý svět drželi pod pokličkou, zatím jsme ho moc neukazovali, ale věříme, že najde stejně silného distributora jako Kolja. Chce to ovšem i kousek štěstí," dodává Abraham.

Po kinech v Česku se zítra rozjede pětadvacet kopií Tmavomodrého světa; současně vycházejí stejnojmenná kniha a soundtrack, otevírají se výstavy, k mání jsou trička, výhry v soutěžích, při ČSOB se rozbíhá nadační fond na podporu pilotů-veteránů.

Nemá Jan Svěrák chuť natočit si teď jen tak pro radost něco malého, nezávislého jako kdysi Jízdu? "Chuť sice mám, po maratonu s obřím štábem i rozpočtem bych rád utekl k něčemu svobodnějšímu. Ale slíbil jsem Eriku Abrahamovi, že natočím film v angličtině, pokud to s námi vydrží i napotřetí. Leda by táta dřív přišel s nápadem v češtině - ale to Erikovi nepřekládejte!"

Kaiser a Vetchý ve filmu Tmavomodrý svět.

Ondřej Vetchý (vpravo) a Kryštof Hádek na letišti.

Britský Spitfire.

Režisér Jan Svěrák a veteráni Bitvy o Anglii - zleva gen. Alois Šiška, gen. František Fajtl, gen. Stanislav Hlučka, gen. František Peřina a proslulý fotograf Ladislav Sitenský.

Noční nálet na leteckou základnu v Británii.