Pohřební vůz

Pohřební vůz - Pohřební vůz vyjíždí z garáže domu v Protivíně na Písecku, kde časně ráno pětačtyřicetiletý muž podezřelý ze znásilnění, zastřelil jednatřicetiletého kriminalistu a další dva policisty vážně zranil, 17. dubna 2001 | foto: David Veis, ČTK

Policisté smrtící útok nečekali

Vyšetřování úterní smrti dvou policistů v Protivíně na Písecku se rozbíhá na plné obrátky. Podle šéfa jihočeské policie plukovníka Bohumila Bezemka se čeká na odborné expertizy. V úterý časně ráno muž podezřelý ze znásilnění zastřelil z úkrytu ve svém domě jedenatřicetiletého kriminalistu z Písku, další dva policisty těžce zranil. Sám se pokusil o sebevraždu. Jeden ze zraněných policistů později zemřel v budějovické nemocnici.

"Šlo o běžné šetření a ohledání místa činu," řekl Bezemek pro Český rozhlas.

Průběh tragédie policisté vyhodnocují. "Myslím si, že policisté nic nezanedbali, protože kroky, které činili k prohlídce objektu, byly takové jaké mají být. Dokonce měli v rukách pistole připravené ke střelbě," řekl dále. Podle Bezemka lze těžko předpokládat, že u člověka, který měl poměrně význammé postavení ve městě, nastane takový zkrat. Kdy bez výzvy opustí úkryt a zahájí palbu. "To těžko mohl někdo předpokládat," dodal.

Pachatel i druhý policista zůstávají ve vážném stavu v nemocnici.

Znásilnil mě bývalý manžel, ohlásila žena policistům
Na protivínskou policejní stanici dorazila v úterý v noci čtyřiačtyřicetiletá místní žena a oznámila, že za ní přijel bývalý manžel a znásilnil ji. Policisté s ní po výslechu vyjeli zpátky domů.

"Dvoučlenná protivínská hlídka si vyžádala pomoc výjezdové skupiny z píseckého policejního ředitelství v obvyklém složení kriminalista, vyšetřovatel a technik. Když kriminalista s protivínskou hlídkou vstoupili do domu kvůli ohledání místa činu, začal po nich skrytý pětačtyřicetiletý pachatel střílet," uvedla jihočeská policejní mluvčí Martina Ondřichová.

"Žena se nejdřív domnívala, že její bývalý manžel už v domě není, protože neviděla venku jeho auto. Poté, co s oběma protivínskými policisty a píseckým kriminalistou vstoupila dovnitř, začal pachatel v příhodné chvíli střílet z úkrytu," uvedla jihočeská policejní mluvčí Martina Ondřichová.

Žena, která policisty do domu přivedla, začala při střelbě křičet a podařilo se jí uprchnout. Po střelbě z legálně drženého revolveru zůstal na místě mrtvý jednatřicetiletý písecký kriminalista a dva těžce zranění protivínští policisté ve věku devětadvacet a jednatřicet let. Poté se střelec pokusil o sebevraždu.

Oba zranění policisté skončili v českobudějovické nemocnici, kde starší z nich krátce po poledni podlehl průstřelu hlavy. Stav mladšího z policistů se odpoledne podařilo lékařům stabilizovat. Zdravotní stav pachatele převezeného do písecké nemocnice je velmi vážný.

Zasahující policisté nebyli žádní nováčci
Podle mluvčího píseckého policejního ředitelství Martina Tomáška nestáli proti zákeřnému střelci žádní nepřipravení nováčci. "Během výkonu policejní služby absolvovali stejně jako všichni policisté pravidelnou tělesnou i střeleckou přípravu, ale také taktiku služebních zákroků," řekl.

Případ by mohli krajským vyšetřovatelům pomoci objasnit hlavně dva očití svědci, kteří nemohou vypovídat kvůli svým zraněním - střelec a třetí policista. "Když žena vedla policisty do domu, domnívala se, že její bývalý manžel už tam není, protože před domem nestálo jeho auto. Dům byl na první pohled opuštěný, ale pak začaly z úkrytu pršet střely," upřesnila mluvčí Ondřichová.

Řekla jsem policistům, že manžel může být ozbrojen, říká žena střelce
Žena, která dorazila na stanici s tím, že se jí pokusil její bývalý manžel znásilnit, totiž tvrdí, že policisty upozornila na to, že je ozbrojen. Podle Marie Jůzové měli policisté  při prohlídce domů v rukou pouze baterky, nikoli pistole, jak tvrdí jejich nadřízení.

"V době, kdy policisté prohlíželi dům, jsem bývalého manžela zahlédla stočeného pod stolem v pracovně. Stěží se tam vešel. Začala jsem šíleně křičet a utíkat z domu. On za mnou vyběhl ven, dvakrát po mně vystřelil, ale nezasáhl mě. Poté jsem slyšela další výstřely," tvrdí žena.

"Policisté střelce pravděpodobně pronásledovali a on zákeřně použil zbraň tak rychle, že už nestihli vystřelit ze služebních pistolí," řekl Štádlík.

Kolář: Policisté byli připraveni střílet
Podle policejního prezidenta Jiřího Koláře je z ohledání místa přestřelky jasné, že dva policisté byli připraveni ke střelbě.

"Na místě činu se nacházely dvě služební zbraně způsobilé ke střelbě," řekl Českému rozhlasu Kolář. "To jinými slovy znamená, že náboj byl v komoře a stačilo pouze stisknout spoušť. Žádná technická závada na zbraních zjištěna nebyla," dodal policejní prezident.

Policisté museli zbraně natáhnout
Sám policejní prezident ovšem před třemi roky vydal kvůli několika samovolným výstřelům nekvalitních služebních pistolí rozkaz, aby policisté nenosili zbraně s nábojem v komoře.

"Museli pistole natahovat, čímž ztratili několik několik drahocenných chvil k obraně, vlastně záchraně života," řekl MF DNES kriminalista Josef Charvát, který jako první dorazil do rodinného domku, v němž se tragédie odehrála.

Starosta zná střelce jako slušného člověka
Starosta Protivína Jan Vojík byl zprávou o tragédii zdrcen. "Oba protivínské policisty znám osobně jako obětavé a čestné chlapy. Když jsem se ráno dozvěděl, co se stalo, musel jsem si vzít na plánovanou cestu do Budějovic řidiče, protože jsem nebyl schopen sám řídit," říká Vojík.

"Je to hrozné neštěstí, i když zatím přesně nevím, jak k němu došlo. I střelce totiž znám jako slušného člověka - proto je třeba, aby se vše řádně vyšetřilo," řekl.

O své otce přišly tři děti
Jedenatřicetiletý písecký kriminalista byl otcem jedenáctileté a půlroční dcery, devětadvacetiletý protivínský policista otcem dvouletého syna.

"Rodinu měl u nás ve Skálách a dojížděl do práce do nedalekého Protivína. Byl to férový člověk," podotkl skalský starosta Václav Viktora.

Policisté často ve službě nasazují životy
Předchozí policejní obětí se stal na jihu Čech předloni v květnu českobudějovický policejní ředitel, který však nepřišel o život ve službě. Při posezení v jednom z budějovických barů ho tehdy po předchozím sporu kvůli policistově společnici zastřelil náhodný návštěvník, který za to byl v rekordně krátké době po sedmi měsících odsouzen k 12,5 letům vězení.

Policisté při výkonu svého povolání často nasazují životy. Od roku 1990 podle údajů tiskového oddělení policejního prezidia zemřelo ve službě 65 policistů.

Sedm z nich zastřelil člověk, proti němuž směřoval zákrok.


Některé případy úmrtí policistů při zásazích:

15. června 1997 - Při policejním zásahu v tramvaji v Praze 4-Nuslích byl smrtelně postřelen šestadvacetiletý podporučík policie Michal Braniš, jeho kolega vyvázl se zraněním. Policisté zasahovali proti hledanému ozbrojenému pachateli, který při přestřelce rovněž zemřel. Zraněni byli i dva cestující v tramvaji.

17. dubna 1998 - Důstojníka cizinecké policie, sedmadvacetiletého Reného Vitáska, zastřelil u Dobroslavic na Opavsku člen zločinecké skupiny zaměřené na poštovní a bankovní loupeže. Policista přistihl skupinu pachatelů při přípravě přepadení jedné z poboček České spořitelny na Opavsku. Za policistovu vraždu a další trestné činy poslal soud v říjnu 2000 na 25 let do vězení šéfa zločinecké skupiny Kamila Barčiše, do vězení šli i zbylí dva členové gangu.

23. dubna 1998 - Při policejní akci v Táboritské ulici v Praze 3 zastřelil jedenadvacetiletý Petr Chromek, jehož se policisté chystali zatknout, třicetiletého kriminalistu Jiřího Linharta a dalšího policistu postřelil. Policie tehdy zasahovala proti pachatelům podezřelým ze závažné trestné činnosti, zejména loupeží, únosů a vydírání. V dubnu 1999 vrchní soud potvrdil Chromkovi za policistovu vraždu 22 let vězení.

13. června 1998 - Třiadvacetiletý policista Jiří Hrubý zahynul při přestřelce u obce Letkov v okrese Plzeň-jih. Druhý člen policejní hlídky byl zraněn na ruce. Policisté pronásledovali mercedes, v němž jel mimo jiné čtyřiačtyřicetiletý Fehim Hanuša a jeho syn Fatmir. Muži předtím v Plzni ohrožovali okolí zbraněmi. U obce Letkov začali po policistech střílet, sami byli při přestřelce také zraněni. Loni v listopadu vrchní soud uložil Fehimu Hanušovi za vraždu pětadvacetiletý trest odnětí svobody, jeho syna poslal do vězení na 14 let. Hanuša vede také s ministerstvem vnitra spor, v němž se domáhá 82 milionů korun za zdravotní újmu, kterou mu způsobila policie při zákroku v Chlustině na Berounsku v roce 1995.

17. dubna 2001 - Jedenatřicetiletého kriminalistu z Písku zastřelil ve svém domě v Protivíně na Písecku pětačtyřicetiletý muž podezřelý ze znásilnění. Další dva policisty vážně zranil, přičemž devětadvacetiletý policista svým zraněním v nemocnici podlehl. Znásilnění oznámila bývalá manželka podezřelého. Střelec se krátce po střetu s policisty pokusil o sebevraždu.

, , ,

Nejlepší videa na Revue