Sparta bez potíží přehrála Baník

P r a h a - Pohodové tempo stačilo fotbalistům Sparty k vítězství 3:1 nad Baníkem Ostrava ve čtvrtfinále Poháru Českomoravského fotbalového svazu. Aniž měli propocené dresy, po pár minutách domácí vedli góly Obajdina a Kolouška 2:0, čímž se vyhnuli potížím. Ostrava tak nezopakovala svůj pohárový triumf z roku 1997, kdy na Letné vyhrála 1:0. Sparťané doplnili už známé semifinalisty Viktorii Žižkov, Slavii a Blšany. "Pohár chceme vyhrát," prohlásil sparťanský kouč Ivan Hašek. O tom, kdo se s kým bude hrát o finále rozhodne páteční los, o němž budeme po poledni informovat. On-line reportáž utkání najdete zde

Dortmundský trenér Matthias Sammer, jenž se přijel podívat na ostravského útočníka Baroše, viděl z tribuny zápas bez atmosféry. Hráči se k bojovným výkonům nevypjali, skoro se nefaulovalo. Obrany pracovaly ležérně, snad proto se útočníci lehce dostávali do šancí, které však neproměňovali.

"Je to škoda, bez důrazu v koncovce nemůžeme dát gól," posteskl si ostravský trenér Jaroslav Gürtler. "Přijeli jsme hrát otevřený fotbal, protože na to máme vhodné typy hráčů, ale vydrželo nám to jen třicet minut. Po prvním gólu jsme vyklidili střed pole a hrálo už jen jedno mužstvo."

Sparta měla nadvládu ve středu pole, odkud vyrážela v přesile na hostující obranu. Kombinovala na jeden dotek, jednou si sparťané vyměnili míč pětkrát, aniž by ho zastavili.

Na straně hostů se zpočátku líbil čiperný Baroš, který táhl většinu útoků. Ale když třikrát spadnul a rozhodčí mu faul nezapískal, nechal se otrávit a vytratil se. Dvakrát se blýskl bývalý sparťan Proházska. Poprvé se prodral do pokutového území, ale Červenka z jeho přihrávky vystřelil slabě. Podruhé oklamal Mynáře a nadějně vypálil, leč nad branku.

Když deset minut po přestávce zvýšil Labant, domácí proměnili zápas v exhibici. Obajdin utančil Bolfa s Dvorníkem a ideálně uvolnil slovenského reprezentanta, který vyslal na Suska nechytatelnou křižnou ránu.

Z pohody domácí na chvíli probral Žůrek, jenž se prodral po levém křídle kolem Mynáře, naběhl si až před Poštulku a ranou ke vzálenější tyči snížil. Sparťanský postup to neohrozilo. "Tohle polevení mě však mrzí, jinak jsem s výsledkem spokojen," řekl sparťanský kouč Ivan Hašek.

Branky: 29. Obajdin, 32. Koloušek, 56. Labant - 77. Žůrek. Rozhodčí: Hábl - Krátký, Pustka. ŽK: Hašek, Obajdin - Veselý. Diváků: 1248.
Sparta Praha: Poštulka - Mynář, J. Novotný, Abanda, Labant - Hašek, Jarošík, Koloušek (65. Papoušek) - Holub, Lazzaro (61. Jun), Obajdin.
Baník Ostrava: Susko - Bolf (57. Kiša), Dvorník, P. Besta - Veselý, Németh, Kubica, Lukeš (70. Žůrek), Červenka - Baroš (70. A. Besta), Prohászka.