Procházka tisíciletím architektury na Pražském hradě

Za účasti prezidenta republiky Václava Havla byl v dubnu zahájen velký projekt Deset století architektury na Pražském hradě. Hlavním cílem celé akce, jenž potrvá do letošní října, je přiblížit dlouhý a složitý vývoj architektury, protože jedině tímto způsobem lze pochopit její jednotlivé proměny a transformace během jednoho tisíciletí. Výstava také napomůže uvědomit si, z jakých vlivů vzešlo současné stavitelství. Po sadě šesti knižních publikací nyní nově výstavu doprovází i její dokumentární verze v podobě šesti videokazet.
Ukázky z kazet najdete pod ikonkou video.

Deset století architektury chce představit historické slohy v autentických prostorách Pražského hradu. Hlavním cílem výstavy je zprostředkovat osobní prožitek každého stylu. Historická mnohotvárnost Pražského hradu umožňuje umístit každou část výstavy do prostor odpovídajících danému slohu. Při této příležitosti byly také zpřístupněny návštěvníkům běžně neotvírané prostory. Projekt ale není soustředěn pouze do Prahy a zaměřen na pražské památky, ale chce představit architekturu v celorepublikovém kontextu.

Výstava je rozdělena do šesti částí, do nichž platí jedna vstupenka časově omezená na dva měsíce. Oddíly se věnují architektuře románské, gotické, renesanční, barokní, 19. a 20. století. Části jsou doplněny fotografiemi, modely, fragmenty, plány či virtuálními programy.

Představu o životě v románském období otevřou prostory sálů románského podlaží Starého královského paláce plné temných koutů a chladu kamenného zdiva. Původním exponátem této části jsou pozůstatky románského opevnění a kaple Všech svatých. Instruktážní oddíl v Soběslavově síni představuje přehled všech typů staveb románského slohu od paláců až po vesnická sídla. Dokumentace také ukazuje románské zásahy do stavby Pražského hradu.

Jakmile návštěvník projde touto částí výstavy, dostane se do gotických prostor Starého královského paláce. Architektura se znatelně odlehčí a prosvětlí. Ranou gotiku v této části zastupuje zejména dílo cisterciáckých řádů, opomenuty nejsou ani francouzské vlivy na dobové stavebnictví. Vrcholná gotika v Karlově síni je představena pomocí vybraných ukázek staveb. Zlatým hřebem prohlídky je pak Vladislavský sál a Jezdecké schody.

Ukázkou nadcházejícího architektonického slohu - renesance - je Letohrádek královny Anny, který je v souvislosti s výstavou Deset století architektury přístupný ve všech svých prostorách. Renesanční část se točí kolem osobnosti Rudolfa II. a představuje také maketu věže Hrádku z Českého Krumlova.

Baroko je v Jízdárně Pražského hradu prezentováno zejména ukázkami práce architektů s krajinou, kterou v tomto období propojovali se stavbami. Hlavním objektem je proto model ideální podoby Šporkova Kuksu umístěný doprostřed Jízdárny. Na barokní způsob života se bude zaměřovat také konkurenční projekt Sláva barokní Čechie, který bude zahájen na konci dubna.

Jedinou část nezasazenou do dobového prostředí tvoří ukázka architektury 19. století umístěná do Císařské konírny. Jejím ústředním exponátem se proto stala replika litinového skleníku z Lednice na Moravě. Druhou dominantou je návrh scény pro Mozartovu operu. V Rothmayerově sále je expozice ukončena přehlídkou stylů 20. století. Nechybí zde ukázky děl Josipa Plečnika, Loosova vila v Praze, Veletržní palác či vysílač na Ještědu. Zvláštní sekce je věnována i zaniklým architektonickým stylům: secesi, kubismu a sorele. Posledním exponátem výstavy Deset století architektury je světelný obraz Rodinovy sochy Myslitele, který tak symbolizuje otázky spojené s přelomem tisíciletí.

Výstava Deset století architektury je doplněna o doprovodný program pro děti, koncerty, filmové dokumenty a publikace. Projekt probíhá současně i v regionech a na téma Tisíc let architektury na území České republliky budou vydány poštovní známky, telefonní karty a zlaté pamětní mince.

Výstava na videokazetách
Po knižní podobě výstavy představili její organizátoři i šestici dokumentárních filmů, které jsou promítány v rámci jednotlivých tematických expozic. Nyní si je mohou zájemci zakoupit na videokazetách. Hodinové filmy zpracovali dokumentaristé, kteří připravovali některé díly televizního seriálu Deset století architektury, jenž se v televizi promítá od roku 1997. Režírovali je Jan Šikl, Jiří Svoboda, Blažena Hončarivová, Petr Kaňka a Judita Křížová. Jednotlivé díly stojí 350 korun, celek 1990 korun.

Architektura 19. století

Architektura 19. století

Architektura 20. století

Barokní architektura

Barokní architektura

Gotická architektura

Gotická architektura

Renesanční architektura

Románská architektura

Románská architektura