Z letišť zmizí dezinfekční rohože

Od 1. června zmizí z letišť v České republice dezinfekční rohože bránící zavlečení slintavky a kulhavky do země. Rohože byly na letištích od začátku března. Zákaz dovozu výrobků z masa a mléka z Velké Británie a Severního Irska ale trvá. Cestující jsou povinni tyto potraviny odevzdat do instalovaných nádob v prostoru příletů.

Ministerstvo zemědělství povinnost dezinfekce zrušilo na základě informací ministerstva dopravy, podle nichž od dezinfekce na letištích vůči Británii ustupuje většina evropských zemí. Mluvčí České správy letišť Vlasta Pallová dodala, že v souvislosti s dezinfekčními opatřeními vznikly ČSL do 30. dubna náklady 1,8 milionu korun.

Na tomto postupu se dohodla Ústřední nákazová komise na posledním zasedání 17. května. Ukončení dezinfekce doporučili i veterináři.

Na britských ostrovech se šíření slintavky a kulhavky i přes přísná opatření nedaří zabránit už více než sto dnů. Minulé úterý byla nemoc nově objevena na 16 farmách v okolí Settlu v Severním Yorkshiru. Spáleny byly tisíce zvířat.

Z hraničních přechodů zmizela dezinfekce už v dubnu
České hranice si oddychly už 6. dubna. Celníci od té doby neženou lidi přijíždějící do republiky na dezinfekční rohože a i oni sami se zbavili nepříjemného zápachu na  pracovišti. "Opatření byla zrušena na všech přechodech," potvrdil tehdy zpravodaji iDNES Zbyněk Semerád ze Státní veterinární správy.

O zrušení dezinfekce bot i vozidel, kterou dosud museli absolvovat řidiči a pěší na  rakouských a německých hranicích rozhodlo ministerstvo vnitra na základě doporučení Ústřední nákazové komise. Státní veterinární správa věří, že epidemie v Evropské unii už kulminovala.

"Opatření by se na české hranice vrátila pouze v tom případě, že by se epidemie objevila v Rakousku či v Německu," informoval Semerád.

Opatření platila také na hranici s Polskem. Odvolána však byla už na konci března.

Slintavka a kulhavka
(aftózní horečka, slintačka a krívačka, foot and mouth disease)

* Původcem onemocnění je malý (25 – 30 nm) neobalený RNA virus z čeledi Picornaviridae. Do ní patří i viry způsobující hepatitidu typu A nebo dětskou obrnu.
* Nemoc je neléčitelná, lékaři mohou u zvířat jen zmírňovat její příznaky a čekat až či zda ji zvíře přechodí. Zejména u kulhavky však zvířata někdy velmi trpí: v některých případech nelze zamezit takzvanému svlečení z paznechtů, po němž je zvíře odsouzeno chodit po obnaženém mase. U slintavky se dá ošetřovat ústní dutina.
* Po nakažení začíná zvíře vylučovat virus stolicí, močí, slinami i mlékem a to ještě než se objeví první příznaky nemoci. Slintavka a kulhavka není u zdravých, silných a dospělých kusů zpravidla smrtelná. Puchýřky, se objevují v celé dutině ústní i okolí, na kopytech, na vemeni i na dalších částech těla. Zvíře sliní či kulhá. Na porušenou sliznici a kůži nasedají další infekce. Někdy je postižen i srdeční sval.
* Nemoc se šíří nejen přímým kontaktem, ale i pomocí kapének, aerosolem, prachem, kontaminovanou obuví, pneumatikami a krmivem.
* K infekci jsou vnímaví především sudokopytníci - krávy, ovce, kozy, prasata, vysoká zvěř, antilopy, velbloudi, lamy, ale i sloni, ježci a medvědi.
* U člověka virus způsobuje lehké postižení kůže, zpravidla na předloktí. Mohou se objevit i afty v ústech.

Zdroj: MUDr. M. Förstl, MVDr. Z. Čermáková, Ústav klinické mikrobiologie FN Hradec Králové

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video