Lidé zpívali tibetskou modlitbu

P r a h a - Zpěvem tradiční modlitby za stěstí zahájil v pátek před čínským velvyslanectvím v Praze demonstraci proti porušování lidských práv ve své zemi Tibeťan Tändzin Dargjä. K němu se přidalo asi šest desítek lidí, kteří tak vyjádřili svůj nesouhlas s čínskou okupací Tibetu. "Tibet je teď velké vězení, obklíčené čínskými ozbrojenými silami. Do naší země sněhu vstoupil nezvaný host před 42 lety. Tibetská kultura po tak dlouhé době nemůže snad být již více ohrožena," řekl Dargjä.

Spoléhá na to, že mezinárodní protesty donutí Čínu k dialogu s dalajlámou a tibetskou exilovou vládou. "Je dobře, že problémy Tibetu nejsou lhostejné ani lidem v České republice," řekl Dargja.

Akce na podporu Tibetu se v České republice konají pravidelně od roku 1996 a neziskové organizace jich každoročně pořádají několik desítek. "Není u nás naštěstí žádný ředitel přes Tibet, takže lidé vyjadřují svou podporu spontánně," řekl Ĺubomír Sklenka z občanského sdružení Lungta, které spolu s Dokumentačním střediskem za lidská práva, Nadačním fondem Potala a hnutím Nesehnutí demonstraci organizovalo.

K protestům proti porušování lidských práv se již tradičně připojují některé městské a obecní úřady, které vyvěšují kolem 10. března tibetskou vlajku. Sklenka dodal, že letos podporu této asijské horské zemi zatím potvrdilo 41 radnic. Loni se jich k akci přidalo 94. "Odhadujeme, že se letos nakonec dostaneme na stejné číslo," doplnil.

Před budovou čínského velvyslanectví v Praze se konalo shromáždění na znamení solidarity s tibetským lidem u příležitosti mezinárodního dne Tibetu. (9. března 2001)


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue