SOS Praha potvrdila, že radní pobírají odměny protiprávně

P r a h a - Koalice Spojených občanských sdružení SOS Praha, která se doposud zabývala především ekologickými tématy, začala včera kritizovat členy městské rady za to, že zastupují město ve statutárních orgánech akciových společností a pobírají za to odměnu. Podle SOS tím dokonce radní a další uvolnění členové zastupitelstva porušují zákon a sdružení je vyzývá k rezoignaci.

"Podle zákoníku práce a zákon o Praze radní nesmějí pobírat za zastupování ve společnostech odměnu, protože zákon na ně pohlíží jako na zaměstnance magistrátu. Ti sice město zastupovat mohou, ale bezplatně. Členové rady jsou zabezpečeni a je nemravné i nezákonné pobírat nějaké částky navíc," uvedl mluvčí SOS Praha Petr Štěpánek. Dodal, že SOS proto vyzývá členy zastupitelstva k rezignaci z představenstev společností.

Zastupitelstvo by mělo obsadit místa v akciových společnostech právnickou osobou případně zaměstnancem magistrátu, který nevykonává státní správu ani samosprávu. Pokud k této nápravě nedojde měli by zastupitelé rezignovat na své mandáty," doplnil Štěpánek, který ovšem nedokázal říci, zda například podá na některé radní trestní oznámení.

Radní Zdeněk Kovářík, který zastupuje hlavní město například v představenstvu Pražských služeb či ve společnosti Trade Centre Praha uvedl, že jej tvrzení ekologických organizací nijak nepřekvapuje, ale předpokládá, že se mýlí. "To je poměrně stará věc a kdysi na to upozorňoval i člen zastupitelstva ze Zbraslavi Josef Vedral. Já nejsem vykladač zákona, ale to, že za práci v představenstvech pobírám odměny je přeci normální," řekl Kovářík.

Magistrátní tajemník Zdeněk Zajíček uvedl, že podle právníků magistrátu se na pobírání odměn z akciových společností současné znění zákona o Praze a zákoníku práce nevztahuje.

Ještě razantněji popřel argumenty sdružení SOS advokát Vladimír Jablonský. Ten uvedl, že některá tvrzení SOS jsou zcela mimo český právní řád. "Například výzva adresovaná zastupitelstvu, aby město obsadilo místa v představenstvech právnickou osobou je nesmyslné, protože podle zákona mohou být v představenstvech pouze fyzické osoby. Stejným nesmyslem je i požadavek na obsazení takového místa zaměstnancem magistrátu, který nevykonává státní správu ani samosprávu," řekl Jablonský. Tento advokát konstatoval, že zákon o hlavním městě je třeba vykládat v souladu s celým českým právním řádem. "Uvolnění členové zastupitelstva nejsou zaměstnanci magistrátu a proto není důvod, aby mohli dostávat odměnu za svou činnost v představenstvech. Zákoník práce se na ně vztahuje pouze v těch případech, které neřeší zákon o hlavním městě. To se týká například nároku na dovolenou a podobně," sdělil právník.

SOS Praha zastupuje několik desítek ekologických organizací, které měly či mají výrazné výhrady především ke stavbám městského silničního okruhu. SOS často tvrdí, že radnice zastupuje pouze zájmy motoristů a stevebních firem namísto toho, aby se starala i o zdravé životní prostředí. Součástí SOS je i sdružení Společnost pro trvale udržitelný život STUŽ, které se opakovaně odvolává proti vydaným stavebním povolením na automobilový tunel Mrázovka.

Ředitel Odboru městského investora Jozef Macko nedávno konstoval, že ekologická sdružení sice zdržují například výstavbu Mrázovky v souladu se zákonem, ale neustálé odvolávání stavbu prodražují minimálně o inflaci a odvolací orgány přitom nikdy odvolání nevyhověly.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video