Ackermann nedal soupeřům šanci

L i b e r e c - Očekávaným vítězstvím Ronnyho Ackermanna z Německa skončil závod v severské kombinaci v Liberci. Vítěz byl po skoku třetí, ale je skvělým běžcem. Druhý skončil David Kreiner z Rakouska a třetí další Němec Hasenay. Ladislav Rygl k závodu nenastoupil, a nejlepší Čech Pavel Churavý dokončil závod na šestadvacátém místě, když po skoku vybíhal na patnáctikilometrovou trať pětatřicátý. Jan Matura byl 31. a Lukáš Heřmanský byl předjet o kolo a tím předčasně skončil.
Prohlédněte si video z obou částí závodu.

Po dojezdu zářil vítězný Ackermann spokojeností: "Závod mi stoprocentně vyšel. Po skocích jsem měl tak dobré postavení, že jsem se dnes nemusel ani moc snažit." Němec poslední tříkilometrový okruh jen pomalu odkroužil a zdravil diváky stojící u trati.

Závod byl malým rakouským mistrovstvím, mezi prvními sedmi dojeli čtyři Rakušané. "Je to naprosto skvělé, myslím, že pro štafetu v Lahti jsme hlavní favorité. Náš tým je teď plný sebevědomí," prohlásil druhý David Kreiner.

Nedávný vítěz ze Steamboatsprings Sebastian Hasenay se na třetí místo dostal z devátého po skoku. "Měl jsem jen strach, aby mě nedojel Felix, hodně se na mě zezadu tlačil," řekl po závodě o vedoucím závodníkovi SP  Gottwaldovi, který se nejlepším běžeckým časem posunul ze čtrnáctého až na čtvrté místo.

Dobře běžel Churavý, desátý běžecký čas ho posunul na 26. místo. "Běželo se mi dobře, škoda, že jsem včera špatně skákal. Ale s 26. místem na mistrovství světa bych byl spokojený."

Trenér Luděk Šablatura byl s ním souhlasil: "Churavý už zaskákal líp, měl na víc. Nicméně je jediný, kdo mě nezklamal. Matura mě o své nominaci do Lahti nepřesvědčil, ale pro štafetu ho budeme potřebovat, nikoho jiného nemáme."

Jan Matura bral svůj poslední běžecký čas sportovně: "Běžec nejsem, o výsledku jsem rozhodl už včera. Předčasný odraz, to je teď můj největší problém. Musím poděkovat pořadatelům, trať byla skvělá."

Lukáš Heřmanský byl předjet ve čtvrtém kole vedoucím Ackermannem a zastaven pořadateli. "Nešlo to, ještě nejsem po chřipce, která postihla celý náš tým zcela zdravý. Rozjel jsem to pomalu a chtěl zrychlovat, ale opravdu jsem na to neměl." smutně zhodnotil svůj výkon Heřmanský.

Čeští reprezentanti Rygl, Kučera, Churavý a Matura už dnes odpoledne odlétají do Lahti na mistrovství světa. Zítra je čeká první oficiální trénink. "Když budou zdraví Rygl a Kučera, určitě dopadneme mnohem lépe," slibuje Šablatura. Nejistý je zejména Kučera, který kvůli chřipce měsíc netrénoval.

Výsledky: 1. Ackermann (Něm.) 38:58,7 min., 2. Kreiner (Rak.) -16,8, 3. Haseney (Něm.) -31,8, 4. Gottwald -52,8, 5. Eugen (oba Rak.) -1:36,1, 6. Lodwick (USA) -1:54,1, 7. Bieler (Rak.) -2:05,3, 8. Takahaši (Jap.) -2:17,5, 9. Guillaume (Fr.) -2:37,1, 10. Deimel (Něm.) -2:41,7... 26. Churavý -6:57,2, 31. Matura -8:11,7, Heřmanský (všichni ČR) nedokončil.
Průběžné pořadí SP (po 11 závodech) ZDE

Nejlepší sdruženáři v závodě Světového poháru v Liberci: vítězný Němec Rony Ackermann (uprostřed), druhý Rakušan David Kreiner (vlevo), třetí Němec Sebastian Haseney.