Aleš Hromádka otvírá exekutorovi

Aleš Hromádka otvírá exekutorovi - Po pěti letech neplacení nájemného byla vystěhována rodina Hromádkových z bytu v Kurzově ulici v Praze 13. Exekutorovi otvírá Aleš Hromádka. (1. února 2001) | foto: MAFA - Jan Schejbal

Rodina s dětmi se ocitla na ulici

Velká Ohrada - Čistka, kterou provádí Praha 13 mezi neplatiči nájemného, dostala ve čtvrtek drastičtější podobu: Exekuce bez nároku na jakékoli náhradní bydlení. Tato možnost je totiž zákonná, a to i u rodiny s nezletilými dětmi. Hromádkovi bydleli v bytě 3+1, v Kurzově ulici na sídlišti Velká Ohrada deset let, nájemné přestali platit před třemi roky. Nyní dluží čtyři sta padesát tisíc korun. Radnice podala na Hromádkovy žalobu už v roce 1997. Ti však na předvolání na úřad, kde by se dohodli na náhradním bydlení, nikdy nereagovali, ignorovali upomínky i výzvy soudu. Tento fakt jim nejvíce přitížil.
Prohlédněte si fotografie z průběhu exekuce.
Reportáž TVD o vystěhování rodiny - nabídka video.

"Každé vystěhování se posuzuje individuálně. Když rodina ignorovala soud, ten potom vycházel pouze z důkazů, které předložila radnice. To je ale problém neplatičů," říká právník Jiří Teryngel.

"Nejradši bych to tady nechal vyhořet. Je mi to úplně cizí," prohlašuje Aleš Hromádka, jeden z dvojice starších sourozenců. Stojí uprostřed pokoje se svými bratrem Pavlem, jako jediní z rodiny se včera exekuce osobně zúčastnili. Chtěli se podívat na byt, kde prožili své mládí a záchránit případné cennosti. Většina věcí totiž skončí na skládce.

"Hele, kolečkové brusle," volá z druhého pokoje PavelHromádka. "Ty vem, budou se hodit bráchům," odpovídá Aleš. Myslí tím Petra a Víťu, kterým je čtrnáct a sedmnáct let. Kromě toho patří do rodiny šestiletá Petra.

"Soudně se o ně popereme. Nemůžeme jim je nechat," prohlašuje Aleš. Kde nyní i s rodiči jsou?Podle mínění Aleše Hromádky rodiče vzali děti sebou do Klánovic, kde údajně žijí provizorně v penzionu. Sám si tím však není jist.

O své nevlastní matce se ani nezmiňuje, otce nenazve jinak než pan Hromádka. "Hlavně, že si koupili satelit a drahé hodiny," poznamená.

Tím také začala cesta rodiny Hromádkových k půlmilionovému dluhu. Aleš tvrdí, že rodiče bláhově uvěřili slibu zasílatelské firmy, že vyhrají milion. Podmínkou bylo, aby koupili, co možná nejvíce výrobků této firmy. "Tam zřejmě mizely peníze, které jsme jim s bráchou dávali na nájem," soudí Aleš Hromádka.

V obývacím pokoji dosud zůstal televizor, sedací souprava a dokonce i vánoční stromek; byt solidně situované rodiny.

Zašpiněný a neuklizený byt však zároveň dokládá, že se o domácnost nikdo příliš nestaral. Na kuchyňské lince se povaluje hromada neumytého nádobí a zaschlá pánev od guláše.

Vyvolávají v obou bratrech další nepříjemnou vzpomínku. "K jídlu tady byl jen guláš na čtrnáct dní. Většinou ale vůbec nic," říká Pavel Hromádka.

Ačkoli měla včerejší exekuce v seznamu Prahy 13 již pořadové číslo 33, jedná se svým dopadem o mimořádný případ. Sami představitelé radnice byli nekompromisním rozhodnutím soudu překvapeni. Na správnosti exekuce však trvají.

"Čekal jsem, že Hromádkovi se budou pokoušet zvrátit soudní rozhodnutí tvrzením, že mají nemocné děti," říká Petr Krajánek, tiskový mluvčí. Podle jeho zkušeností se často při exekucích stává, že matky apelují na humání přístup exekutora i radnice. "Používají své děti doslova jako živé štíty," tvrdí mluvčí.

Místostarosta Petr Weber se ohrazuje proti kritice, jíž je za své exekuční počiny radnice vystavena. "Někteří obyvatelé nám vyčítají, že jsme nelidští, když vyklízíme byty, kde bydlí děti. Ale kdybychom nepostupovali tak důsledně, ostatní neplatiči by takovou shovívavost rychle zneužili."


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video