Soud vyhostil dánského odpůrce MMF

  • 3
Praha - Soud potrestal zahraničního výtržníka z loňských protestů proti zasedání světových finančníků v Praze. Dánského studenta Lasse Davidsena Rasmussena z Česka na tři roky vyhostil. Obvodní soud pro Prahu 1 uznal mladého cizince vinným z toho, že loni 26. září házel při demonstraci odpůrců globalizace dlažební kostky na provozovnu McDonald's na Václavském náměstí.

Obviněný se soudního líčení neúčastnil. Koncem června poslal pražskému soudu dopis s lékařskou zprávou, která ho bez udání důvodů omlouvá. Podle dánského lékaře by soudní líčení v České republice mohlo mít negativní vliv na Rasmussenovo zdraví. Soudkyně Edita Beranová proto rozhodla, že se líčení bude konat v jeho  nepřítomnosti.

"Vandalským způsobem se dopouštěl poškozování majetku," prohlásila samosoudkyně Beranová.

Soud uznal dvacetiletého cizince v jeho nepřítomnosti vinným z toho, že loni 26. září večer hodil při demonstraci odpůrců globalizace nejméně dvě dlažební kostky do již rozbité výlohy provozovny McDonald's na Václavském náměstí.

"S rozsudkem samozřejmě spokojena jsem, protože úplně odpovídá tomu, co jsem navrhovala," řekla novinářům po skončení zhruba hodinového procesu žalobkyně Jana Dostálová, která se vzdala práva na odvolání.

Verdikt v podstatě vyhovuje i obhájkyni Šárce Podlenové, která si ale kvůli poradě s Rasmussenem ponechala lhůtu na rozmyšlenou. "Domnívám se, že trest vyhoštění bude akceptovat," prohlásila.

Soudkyně přihlédla k několika polehčujícím okolnostem. Ačkoliv obžalovaný zpočátku zapíral, později připustil, že dlažební kostky házel, uvedla. Výtržnictví se navíc dopustil v 19 letech, tedy ve věku blízkém věku mladistvého. V Česku ani v Dánsku dosud nebyl soudně stíhán, uvedla Podlenová.

Jako svědek dnes vypovídal policista Karel Kuncl. Jeho výpověď přiblížila, jak policisté při demonstracích sledovali počínání Rasmussena i jeho kamarádů Madse Traerupa a Franka Rytlowa. Trojice pak skončila na policii, dva prvně jmenovaní dokonce ve vazbě, a jejich případy doputovaly až před soud.

Odpůrci MMF
Rasmussen byl zatčen společně s přítelem Madsem Traerupem, kterého Obvodní soud Prahy 1 zprostil v únoru obžaloby z útoku na veřejného činitele, za což mu hrozilo až desetileté vězení. Odvolací soud případ nedávno vrátil k novému projednání.

Za výtržnosti při demonstracích odpůrců globalizace vyšetřovatel obvinil 19 lidí. Letos soud zprostil obžaloby i jednu Maďarku. Ta teď čeká na odvolací řízení. Soud odročil případ polského demonstranta, dva Španěly vyhostil z republiky na dva roky a čtyři Maďary na pět let. Stíhání mladistvého cizince se snaží předat do Dánska, do Polska předal další případ studenta.

Obvodní soud pro Prahu 4 uložil některým českým demonstrantům za výtržnosti při MMF stovky hodin obecně prospěšných prací.

Nejšťastnější Traeupův den
"Pociťuji velké ulehčení, že to skončilo tak dobře. Nikdy jsem nebyl tak šťastný. Skončily pro mě čtyři těžké měsíce," byly první Traerupovy věty, když začátkem roku opouštěl soudní síň. Novinářům také řekl, že k pražskému soudu přijel proto, aby se po více než dvouměsíční vazbě v pankrácké věznici mohl hájit i před soudem.

Nadšení neskrývali ani Traerupovi rodiče, kteří líčení s napětím sledovali. "Byl to velmi spravedlivý proces. Jsem velmi šťastný, že byl zcela zproštěn viny," prohlásil otec Hans Traerup. Zároveň poukázal na to, že dnešní verdikt může být precedentem pro další soudy s lidmi obžalovanými kvůli akcím proti zasedání světových finančníků. "Když byl Mads zproštěn viny, bude obtížné odsoudit další," podotkl.

Rovněž dánská poslankyně Evropského parlamentu Ulla Sandbaeková, která procesu přihlížela, označila soudní proces za spravedlivý. "Soudkyně kladla mnoho doplňujících otázek, což bylo dobré," poznamenala. "Soudní proces se vůbec neměl konat," řekl dánský velvyslanec v Praze Ulrich Helweg-Larsen.

Státní zástupkyně navrhovala půlmilionovou pokutu
Státní zástupkyně však soudí, že vina byla Trarupovi prokázána. Navrhovala proto soudu, aby osmnáctiletého studenta vyhostil na neurčito a dal mu pokutu 500 tisíc korun. "Obžalovaný se dopustil zvlášť nebezpečného činu," zdůraznila a proti rozsudku se v únoru odvolala.

Obhájkyně Šárka Podlenová naopak míní, že policisté se ve výpovědích rozcházeli, a to ve všech bodech. "Je velmi sporné, jak ta situace vypadala," pronesla. Podle ní nebylo prokázáno, že by se Traerup trestného činu dopustil tak, jak je uvedeno v obžalobě.

Světlo do celého případu nevnesl před soudem ani svědčící policista. Ten totiž uvedl, že si není jistý, zda to byl Traerup, který jej napadal. "Nemohu stoprocentně říci, zda to byl on, pamatuji si jen jeho oblečení," uvedl.

Dán byl podezřelý, že 26. září na Václavském náměstí v Praze udeřil jednoho policistu tyčí do hlavy a dalšího se nedaleko od náměstí pokusil uhodit dlažební kostkou. Hrozilo mu tři až deset let vězení.

Osmnáctiletý Traerup byl obžalován spolu se sedmnáctiletým Frankem Rytlowem. Ten se však ze soudního jednání prostřednictvím dánského velvyslanectví v Praze ze zdravotních důvodů omluvil, proto předsedkyně senátu Dana Šindelářová jeho případ vyloučila k samostatnému projednání a rozhodnutí.

Výpověď Madse Traerupa
Traerup před soudem uvedl, že přijel do Prahy protestovat pokojně a že se vůbec neúčastnil rozbíjení výloh u McDonald's. S dalšími Dány jsem stál nejméně 100 metrů od této provozovny, vysvětlil. Traerup vypověděl, že zřejmě v Jindřišské ulici potkal spolu s Rytlowem a dalším kamarádem asi pět policistů, kteří do nich strčili ramenem. "Byli rozčílení, rozzlobení a agresívní," upřesnil.

Museli se legitimovat, přičemž policisté Traerupa bili pendrekem. Obžalovaný uvedl, že si musel lehnout na zem a policisté mu pak dali do batohu dlažební kostky. "Myslím, že se jedná o nedorozumění," konstatoval s tím, že policisté si jej asi spletli s někým, kdo je uhodil tyčí.

Výpověď policistů
"Potkali jsme tři demonstranty a já jsem poznal toho s tyčí," vypověděl policista Kuncl ke střetu na rohu Růžové a Olivové ulice. Podle něj pak tentýž muž útočil s dlažební kostkou na kolegu Hrušku. "Obličej je mi povědomý," pronesl k lavici obžalovaných.

"Je to on," zaznělo z úst dalšího svědka Hrušky. Policista Petr Žlábek vypověděl, že muže s tyčí při útoku na Kuncla neviděl. Když však v Růžové ulici potkali tři dánské demonstranty, jeden z jeho kolegů upozornil, že tento aktivista je mezi nimi.

"Myslím, že je to on," uvedl Žlábek na adresu Traerupa v souvislosti s identifikací muže útočícího kostkou.

Traerup i jednotliví policisté se značně rozcházeli ve výpovědích k tomu, jak byl Traerup oblečen. Shodli se jedině na kožené bundě. Traerup tvrdí, že byla černá s velkými klopami, jeden z policistů, že byla hnědá, další, že modrá. Traerup odmítá, že by byl maskován. Podle jednoho policisty měl kapuci, podle druhého šátek.

Kauza Traerup
Traerup, gymnazista z dánského městečka Soenderborg se 26. září v české metropoli zúčastnil demonstrací proti zasedání Mezinárodního měnového fondu a Světové banky. Při protestech asi 12 tisíc lidí několik set demonstrantů zaútočilo na policisty dlažebními kostkami, tyčemi i zápalnými lahvemi.

Policie odpovídala slzným plynem, vodními děly a obušky. Traerup byl, podobně jako zhruba 900 dalších lidí, zadržen.

Podle vlastního tvrzení se při demonstraci nezúčastnil násilných akcí ani se nedopustil ničeho nezákonného, podle vyšetřovatele ale napadl jednoho policistu a na dalšího se pokusil zaútočit. Proto byl 27. září obviněn z útoku na veřejného činitele a vzat do vazby. Z té byl propuštěn na kauci 800.000 korun po více než dvou měsících 6. prosince jako poslední z 19 lidí, většinou cizinců, obviněných v souvislosti s protesty.

V tom, co se stalo večer 26. září na Václavském náměstí a pak na křižovatce Růžové a Olivové ulice, se verze Traerupa a vyšetřovatele zásadně rozcházejí. Vyšetřovatel tvrdí, že Traerup kolem 20:20 na Václavském náměstí spolu s Rytlowem a dalším kamarádem potkal skupinu policistů a jednoho z nich udeřil tyčí do hlavy.

Podle znaleckého posudku měl policista malou krvácející ránu na uchu. O chvíli později v postranní uličce trojice údajně napadla dalších sedm policistů a Traerup se prý pokusil udeřit jednoho z nich do obličeje pravou rukou, v níž držel dlažební kostku. Policista vypověděl, že včas uhnul.

Dánský student prohlašuje, že to není pravda. Přiznává, že byl na Václavském náměstí, ale o žádném svém incidentu s policií nic neví. "Míjeli jsme skupinu lidí, která se shlukla kolem prodejny McDonald's. Myslel jsem si, že je to tam nějaké divoké, a proto jsem se snažil vzdálit a tomu místu vyhnout... Chtěl jsem se vrátit do autobusu, který měl stát vedle opery," řekl Traerup vyšetřovateli.

Sedm policistů jej ale prý spolu s jeho kamarády v jedné uličce zastavilo, zbilo a zranilo pod okem. "Jeden mne udeřil dvakrát či třikrát do hlavy pod levé oko (poznámka vyšetřovatele: obviněný je zraněn pod levým okem)... Sejmuli mi batoh a otevřeli jej. Opět jsem byl udeřen. Viděl jsem policistu, jak vkládá do mého batohu jednu nebo dvě dlažební kostky. Začal jsem vykřikovat 'nechte toho, přestaňte'," stojí v protokolu z Traerupova výslechu z 27. září.

K verzi vyšetřovatele se přiklonila státní zástupkyně Zdeňka Galková. Podle ní je dostatek důkazů o Traerupově vině.

"Vyhodnotila jsem důkazy tak, že to na podání obžaloby je. Teď je na soudu, jak to bude hodnotit on," řekla. Mezi důkazy jsou hlavně výpovědi postižených a dalších policistů. Galková v listopadu připustila, že od Traerupovy advokátky Šárky Podlenové slyšela, že v Dánsku jsou svědci, kteří tvrdí, že mohou dosvědčit mladíkovu nevinu.

Stížnost Traerupa na chování policistů
Traerup na postup policistů podal prostřednictvím dánského velvyslanectví stížnost, kterou vyšetřovalo oddělení kontroly policejního prezidia. Další stížnost, kterou podal na bití v pankrácké vazební věznici, zamítl odbor generální inspekce ministerstva spravedlnosti, který vycházel z postoje oddělení prevence pankrácké věznice.

Podobně jako Traerup si na údajně nezákonné chování českých policistů stěžovaly desítky dalších lidí. Šéf oddělení kontroly a stížností policejního prezidia Jaroslav Hlaváček 25. ledna řekl, že přišlo 388 stížností a že kázeňským trestem skončí zatím čtyři případy policistů.

Podlenová požádala 26. října prezidenta Václava Havla o milost pro Traerupa. Žádost podpořily Spolek na podporu nezávislé justice Šalamoun a Český helsinský výbor (ČHV). Milost pro Traerupa v dopise Havlovi počátkem listopadu požadovalo i 15 členů Evropského parlamentu (EP).

Rozruch v Evropě
Traerupův případ vyvolal značný rozruch v Dánsku. V pankrácké věznici jej navštívili novináři z několika deníků a rozhlasových a televizních stanic. Ve zhruba deseti dánských městech se 26. října konaly demonstrace na jeho podporu. O milost pro něj požádalo Havla v listopadu 56 ze 179 poslanců dánského parlamentu. Tehdejší dánský ministr zahraničí Niels Helveg Petersen 22. listopadu při ústních interpelacích v parlamentu prohlásil, že Havel do týdne zváží milost pro Traerupa. S Havlem se podle Petersena setkal dánský velvyslanec v Praze a dánské ministerstvo zahraničí o něm v dánské metropoli jednalo snáměstkem českého ministra zahraničí.

Dánská poslankyně EP Ulla Sandbaeková v prosinci o Traerupově případu informovala člena Evropské komise pro rozšíření Güntera Verheugena. O záležitosti jednala také 13. prosince ve Štrasburku se skupinou českých poslanců a s českým státním tajemníkem pro evropské záležitosti a vyjednávačem s EU Pavlem Teličkou.

Osmnáctiletý Dán Mads Traerup čeká na zahájení procesu u Obvodního soudu pro Prahu 1. (1. února 2001)

Mads Traerup sedí na lavici obžalovaných a je stíhán kvůli útoku na veřejného činitele během zářijových demonstrací proti MMF a SB. (1 února 2001)

"Žádné policisty jsem nenapadl, naopak oni atakovali mě," prohlásil u obvodního soudu pro Prahu 1 Dán Mads Traerupem, který je stíhán kvůli zářijovým demonstracím odpůrců globalizace. (1. února 2001)

Soud vyhostil dánského studenta Lasse Davidsena Rasmussena z Česka na tři roky. (26. listopadu 2001)

Soud vyhostil dánského studenta Lasse Davidsena Rasmussena z Česka na tři roky. Obviněný se soudu neúčastnil. (26. listopadu 2001)

"Domnívám se, že trest vyhoštění bude odsouzený akceptovat," prohlásila po skončení líčení obhájkyně Šárka Podlenová. (26. listopadu 2001)

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue