Sprejeři u graffiti - ilustrační foto

Sprejeři u graffiti - ilustrační foto | foto: TVD - Bohumil Kračmar

Praha bojuje proti graffiti

Praha - Desítky vynaložených milionů a nejistý výsledek - i tak se popsat situace kolem fenoménu posledních let a souboje mezi tvůrci pouličního graffiti, představiteli měst, dopravních podniků a majiteli nemovitostí. Mladí umělci vybavení spreji si totiž pro svou tvorbu často vybírají prakticky jakékoli volné plochy: betonové stěny, mosty stanice metra, vagony i nové fasády domů. Zatímco u pomalovaných šedých betonových stěn u dálnic je sporné, zda majiteli vznikla vůbec nějaká škoda, Dopravní podnik hlavního města může své škody vyčíslit poměrně přesně. Za mytí kreseb z vagonů a stěn metra a za specielní ochranné nátěry proti sprejerům zaplatil dopravce loni deset milionů korun.
Podívejte se na fotografie pražských graffiti.
Reportáž o sprejerech nejdete v nabídce video.
Zapojte se do chatu.

Pražský magistrát za odstranění graffiti ze svých budov v centru Prahy dal v loňském roce asi tři a půl milionu a dalších 5,5 milionu korun stálo odstranění graffiti z fasád pražských škol. Přesná statistika o tom, kolik škody napáchali autoři graffiti na soukromých objektech neexistuje.

"Ochranné nátěry na stěny, které umožňují počmárané stěny snadněji umýt běžnými čistícími prostředky dáváme především na nejfrekventovanější stanice metra. Před koncem roku jsme dali nové nátěry na další tři stanice. V posledním čtvrtletí jsem ovšem zaznamenali nárůst počtu graffiti asi o třetinu," řekla Blažena Jůzová z pražského Dopravního podniku.

Odstranění graffiti je velmi drahé. Jenom sundání kresby z jednoho metru čtverečního omítky stojí asi tři sta korun. "Majitelé budov ovšem musí počítat i s dalšími výdaji například za uvedení fasády do původního stavu, případně za ochranný nátěr speciální emulzí," řekl Josef Jelínek ze společnosti Profidecor, která odstraňuje graffiti v obvodě Prahy 6. "Sprejeři si prakticky nevybírají a malují po všem. Dá se ale říci, že upřednostňují rovné světlejší plochy," dodal.

To potvrzují i památkáři. "Sprejeři kreslí po všem co je napadne. Teď je čerstvě posprejováno kamenné zábradlí Mostu legií. Z režného kamene jdou přitom kresby odstranit jen těžko," uvedla Olga Ambrožová z Pražského ústavu památkové péče. Podle ní ale není jednoznačně pozitivní ani používání ochranných nátěrů. "Tyto přípravky se na fasádě většinou lesknou, a proto řadu přípravků nechceme," dodala.

Radnice hlavního města včera zahájila novou informační kampaň, která by měla napomoci v boji proti sprejerům. Součástí kampaně bylo i včerejší zpřístupnnění internetové stránky www.praha-grafiti.cz, na které se lidé mohou dozvědět informace o právních aspektech a o možnostech ochrany majetku proti graffiti. Stránka, která má nabídnout i dialog s tvůrci graffiti.

Ředitel pražské městské policie Radim Chyba ovšem soudí, že boj proti sprejerům je marný. To potvrzuje i policejní statistika zadržených pachatelů: za poslední tři roky totiž policisté v metropoli zadrželi pouze dvaačtyřicet sprejerů.

"Je složité někoho z nich přistihnout při činu. Většinou se totiž jedná o partu lidí. Na naší hlídku, která je handicapovaná tím, že musí být podle zákona oblečená v uniformě, se navzájem upozorní mobilními telefony. Proto většinou nalezneme jen pomalovanou zeď," přiznává ředitel strážníků.

Domnívá se, že by zadržených mohlo být víc, kdyby se strážníky spolupracovala veřejnost. "Do podvědomí lidí se to ještě nedostalo, a tak když vidí sprejera, který ničí fasádu obecního domu, vůbec se nám to nesnaží nahlásit," stěžuje si Chyba.

Některé pražské radnice se pokusili se sprejery dohodnou. Například třináctý obvod pro ně vyčlenil betonové hrazení. Sprejeři však nakonec na tento návrh nepřistoupili. Petr Krajánek, mluvčí této radnice, se domnívá, že to bylo především kvůli podmínkám za jakých mohli sprejeři hrazení pomalovat. Například museli téma malby konzultovat s radnicí. "Nechtěli jsme jim nic diktovat, měli nám předložit své návrhy. Oni se už ale neukázali," poznamenává Krajánek.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video