Hodač je v nemocnici, poslanci se neshodli

Zdravotní stav generálního ředitele České televize Jiřího Hodače, který byl dopoledne převezen do pražské motolské nemocnice, je stabilizovaný. Jeho sekretariát pozdě večer ČTK bez bližších podrobností sdělil, že Hodač už začal z nemocničního lůžka komunikovat s managementem ČT. V pátek podstoupí další vyšetření.Sedmihodinové jednání mediální komise a kulturního výboru sněmovny o České televizi skončilo krachem. Poslanci žádné usnesení nepřijali.Vývoj krize v ČT ve čtvrtek 4. ledna jsme podrobně sledovali ZDE Podívejte se na reportáže TVD - video.

Rebely z ČT podpořilo přes sto tisíc lidí

+ další nejdůležitější události ve sporu o ČT ze středy 3. ledna najdete ZDE

Jednání poslanců skončilo krachem
Poslanci mediální komise a kulturního výboru hlasovali o mnoha usneseních, nakonec s nimi ale nebyl spokojen téměř nikdo a v závěrečném rozhodujícím hlasování nebylo schváleno žádné. Jednání tak naznačilo, že páteční schůze dolní komory parlamentu, která má rovněž jednat o ČT, bude dramatická. Jedním z cílů komise a výboru totiž byla příprava podkladů právě pro páteční sněmovní schůzi.

Čtyřkoaliční poslanci požadovali například přijetí výzvy k odchodu Jiřího Hodače z čela veřejnoprávní televize, zástupci ODS naopak podporovali usnesení, podle nějž ČT nyní neplní své veřejnoprávní poslání kvůli "protiprávnímu jednání části zaměstnanců". Hlasování prokázalo, že sociální demokraté nemají na krizi v ČT jednotný názor. Komunisté v některých případech hlasovali se Čtyřkoalicí.

Pokyny radiokomunikacím vydává Bobošíková
Písemné pokyny, kdy má být přerušeno běžné vysílání České televize a nahrazeno textem s nápisem, nyní dává Českým radiokomunikacím namísto hospitalizovaného ředitele ČT Jiřího Hodače ředitelka zpravodajství Jana Bobošíková.

"Podle mých informací pan Hodač zplnomocnil svým zástupcem paní Bobošíkovou. V současné době tedy všechny funkce, které plnil pan Hodač, přebírá paní Bobošíková," řekla mluvčí radiokomunikací Dagmar Francková.

Hodačův konzultant Pavel Bobošík poznamenal, že Hodač již dříve některé své pravomoci delegoval na členy svého kolegia: Bobošíkovou, finančního ředitele Jindřicha Beznosku či Věru Valterovou, pověřenou řízením právního a personálního útvaru ČT.

Bobošík upozornil, že podle zákona o České televizi je jediným statutárním zástupcem veřejnoprávní televize její generální ředitel. "On sám určuje svého statutární zástupce, který ho bude v jeho nepřítomnosti, v době nemoci zastupovat," uvedl Bobošík. "Nikoho nejmenoval, protože odešel ve skvělém, zdravém stavu, připravený s materiály na parlamentní komisi, a v noci se stalo toto," řekl Bobošík k tomu, že Hodač v noci zkolaboval a musel být převezen do nemocnice.

Ředitel ČT Hodač je v nemocnici
Jiřího Hodače našli ve čtvrtek ráno u něj doma v bezvědomí. "Museli vyrazit dveře, našli ho ležícího na zemi," oznámil nový ekonomický ředitel ČT Jindřich Beznoska.

"Záchrannou službu volal nějaký muž a hlásil bezvědomí. Sanitka vyrazila směrem na Vršovické náměstí, pacienta převážela při vědomí," řekl Jan Škoula, mluvčí pražské záchranné služby. V nemocnici, kam byl Hodač přijat 12:25, se zdržuje i Hodačova ochranka.

Svědek události řekl zpravodaji iDNES, že Hodač byl na tom před převozem do nemocnice špatně. "Vypadal špatně, měl zavřené oči. Vynášeli ho na nosítkách a celý se klepal," dodal svědek.

"Lékaři hovoří o absolutním vyčerpání a kolapsu organismu," řekla ředitelka zpravodajství Bobošíková iDNES. Dále řekla, že třiapadesátiletý Hodač v posledních dnech, kdy se stupňovala krize v ČT, působil velmi unaveně, až vyčerpaně.

O zdravotním stavu informovala také Český rozhlas - Radiožurnál. Plakala při tom a řekla, že dosavadní vyšetření nenaznačují selhání nějakého konkrétního tělesného orgánu. Agentuře AFP nicméně dodala, že Hodač "měl s největší pravděpodobností srdeční potíže."

Přednosta motolské interní kliniky Milan Kvapil odmítl jako možnou příčinu zdravotních obtíží potvrdit či vyvrátit infarkt. Mluvčí motolské nemocnice Eva Jurinová řekla, že s Hodačem zatím není možné mluvit. Jeho stav označila za stabilizovaný.

Hodač je umístěn na takzvané metabolické jednotce. Sem jsou obvykle přijímáni pacienti s metabolickým rozvratem organismu, který nastal z důvodu otravy, nebo selháním nějaké životně důležité funkce, například jaterní. Srdeční selhání se obvykle řeší na jednotce koronární.

Pracovníci Hodačova sekretariátu se domnívali, že odjel na společné zasedání mediální komise a kulturního výboru Poslanecké sněmovny. Z účasti na něm se však ráno ze zdravotních důvodů omluvil.

Když Hodač v srpnu odcházel z ČT, byl také v nemocnici
Letos v srpnu, kdy vyvrcholily neshody mezi tehdejším ředitelem zpravodajství Jiřím Hodačem a ředitelem ČT Dušanem Chmelíčkem, se měli oba setkat. Těsně před Hodačovou rezignací si měli vyjasnit své postoje.

Schůzka se však nikdy neuskutečnila, protože ji Jiří Hodač na poslední chvíli odřekl. Chmelíčkovi přišel mail s omluvou, že je v nemocnici.

"Omluvil se s tím, že byl na pohotovosti a z ní byl odvezen do nemocnice," řekl tehdy Chmelíček. Potíže, které Hodače tehdy trápily, však zveřejněny nebyly.

Nový finanční ředitel ČT: padne-li rada, odejdeme
Vedení České televize spojené s ředitelem Jiřím Hodačem je ochotno dát své funkce k dispozici, pokud sněmovna odvolá Radu ČT. Vyplynulo to z projevu finančního ředitele ČT Jindřicha Beznosky na společném jednání mediální komise a kulturního výboru sněmovny. Beznoska uvedl, že vedení televize na svých funkcích nelpí a nebrání se schválení nového zákona o ČT, který má vést k ukončení mandátu radních.

"Já osobně si myslím, že by Rada ČT i vedení mělo v každém případě ve svých funkcích vytrvat do té chvíle než budou známy výsledky forenzního auditu. Nesmírně se obávám toho, že ve chvíli kdy budou odvoláni dojde ke skartovávání materiálů, dojde k zamlčování velmi důležitých faktů,  dojde k chaosu a my se nikdy nedozvíme, jak to bylo s hospodařením ČT doopravdy," řekla Českému rozhlasu po Beznoskově projevu poslankyně Kateřina Dostálová (ODS).

Šéf rady Mareš: Stojím si na svém
Předseda Rady ČT Miroslav Mareš před poslanci znovu obhajoval dosavadní kroky radních, tedy odvolání bývalého ředitele Dušana Chmelíčka, jmenování Hodače i způsob jeho výběru. Uvedl, že rada za Hodačem nadále stojí, a prohlásil, že ředitel neměl žádnou šanci prokázat v praxi, co umí.

Klaus vyhlásil stav legislativní nouze
Předseda ODS a sněmovny Václav Klaus na mimořádné tiskové konferenci vyhlásil stav legislativní nouze, což znamená, že poslanci novelu zákona o ČT projednají nejpozději 12. ledna.

V tomto mimořádném režimu jsou návrhy zákonů schvalovány rovnou v prvním čtení, a ne ve třech, jak je to obvyklé. Klaus naznačil, že dnem D, kdy poslanci o osudu vládního návrhu zákona o ČT budou hlasovat, nejspíš bude až pátek 12. ledna. "Rád jsem tento krok udělal. Doufám, že se tím celý problém přenese z náměstí a ulic na parlamentní půdu", dodal Klaus.

Ministr Dostál Hodače zažaluje za cenzuru, ale možná i za sabotáž
Ministr kultury Pavel Dostál ráno navštívil renomovanou pražskou advokátní kancelář, kde se radil o svém úmyslu podat na generálního ředitele ČT Jiřího Hodače trestní oznámení, kvůli tomu, že Hodač přerušil včerejší pořad "21". V něm chtěl Dostál informovat o výsledku jednání vlády. "Jakmile mi bude doručena písemná forma žaloby, předám ji sdělovacím prostředkům k dispozici," oznámil Dostál.

Výsledek právní analýzy by měl Dostál obdržet do pátku. Její součástí bude i úvaha o tom, zda je možné Hodače žalovat nejen za porušení Listiny základních práv a svobod cenzurováním, ale i za sabotáž.

"Z obrazovky byl vypnut ústavní činitel, který měl veřejnost informovat o úmyslech vlády. Právnici přezkoumají, zda nejde o sabotáž," řekl novinářům Dostál.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue