Vetchý z funkce sám neodejde

Ministr obrany Vladimír Vetchý, který čelí kritice za špatné hospodaření resortu, nehodlá z vlastní vůle odejít ze své funkce. Na přímou otázku, zda za zoufalou ekonomickou situaci armády cítí osobní odpovědnost a uvažuje o rezignaci, na tiskové konferenci odpověděl: "Svou odpovědnost zamířím do zlepšení práce resortu." Uvedl, že s premiérem o situaci v armádě pravidelně diskutuje, ale zatím se s ním nikdy nebavil o odchodu z ministerského křesla. Ministr obrany před novináři slíbil, že svou práci zlepší.

Armádní nákupy chce Vetchý pro příště víc kontrolovat. Převzal tak plán reformy takzvaného akvizičního systému, který navrhl ekonomický náměstek ministra obrany Jaroslav Tvrdík.

Ten spočívá v tom, že se zruší Akviziční úřad ministerstva obrany. Nahradí ho nové organizační struktury tak, aby rozdělily nepřiměřené kompetence dosavadního úřadu.

Dříve se zakázky kontrolovaly až zpětně, v budoucnosti se naopak zavede předběžná kontrola. U projektů od deseti do 100 milionů korun ji bude provádět Úřad ekonomické kontroly ministerstva a u větších zakázek na základě výběrového řízení vybraný externí auditor.

Vetchý má už dlouho problémy
Pochybnosti o kvalitách a odvolání ministra obrany v tisku začaly už loni v prosinci. Tehdy ale premiér Miloš Zeman vzkázal: "Nevěřte novinám, Vetchý zůstává".

Důvěryhodný zdroj z ČSSD však tehdy řekl, že Vetchý bude opravdu vyměněn a že už je vybrán jeho nástupce.

"Pozice Vetchého je v ohrožení," řekl zdroj doslova. "Nejpozději by se to však mělo stát do jara," tvrdí.

"Já se ke spekulacím tisku nemíním vyjadřovat, pan premiér o tom se mnou nemluvil," řekl v prosinci Vetchý.

Vetchý vojákům nepomohl
Za více než dva a půl roku ve funkci ministra se Vetchému nepodařilo stabilizovat ekonomickou situaci resortu. I proto ministerstvo obrany čelí stále silnější kritice v souvislosti se špatným hospodařením resortu.

Finanční ztráty z problematických projektů, jež dosahují mnohamilionových částek, vedou k tomu, že armáda nemá dostatek financí na výcvik ani na plnění závazků, které dala Severoatlantické alianci.

NATO také není spokojeno
Generální tajemník NATO George Robertson, který v únoru navštívil Prahu radil přehodnotit rozdělení finančních prostředků, které má resort obrany k dispozici.

Změna přišla po analýze náměstka
Ministr Vetchý se rozhodl od základu změnit způsob armádního hospodaření až po nedávné analýze svého ekonomického náměstka Jaroslava Tvrdíka, který neschopnost úředníků ministerstva obrany označil za "neuvěřitelnou".

Vetchý ale dal najevo, že sám rezignovat nemíní. Naopak řekl, že nyní při řízení ministerstva obrany přitvrdí. "V těchto krocích mám podporu kabinetu i ČSSD." Zeman nicméně odmítá poskytnout Vetchému jistotu, že nemůže být odvolán. "Netvrdím o žádném ministrovi své vlády, že musí nutně zůstat do konce funkčního období, to záleží na jeho konkrétním výkonu." Vetchý je kritiziován především kvůli chaosu v ekonomice resortu již dlouho jak lidmi v ČSSD, tak opozičními poslanci.

Fungování problematického úřadu je už přes rok poznamenáno odhalením sporných zakázek, kvůli nimž policie stíhá 15 současných i bývalých úředníků ministerstva, generálního štábu i civilní sféry.

Seznam největších skandálů ministerstva obrany
* Vyšetřovatelé prověřují okolnosti nákupu vadných a prošlých protitankových střel do vrtulníků i do bojových vozidel pěchoty za desítky milionů korun. Tento skandál byl odhalen letos. Ministerstvo obrany prošlou munici koupilo od firmy Omnipol.

* Dodávku 72 podzvukových letounů L-159 z Aera Vodochody provázejí velké pochybnosti. Jednak o ní ministerstvo rozhodlo, aniž by vypracovalo armádě koncepci, podle níž by se vyzbrojovala. Rozhodlo o miliardovém obchodu, který podvazuje armádní finance, za situace, kdy není jisté, že letouny L-159 bude česká armáda v takovém množství vůbec potřebovat. Navíc smlouva z roku 1997 o nákupu, připravená tehdejším ekonomickým náměstkem Miroslavem Kalouskem (KDU-ČSL), nepočítala s výkyvy kursu koruny vůči dolaru, a podle Lidových novin dokonce ani s tím, že vojáci budou muset zaplatit daň z přidané hodnoty.

* Projekt modernizace tanku T-72 má více než dvouleté zpoždění, které způsobily problémy s vývojem systému řízení palby, na němž pracovala italská zbrojovka Officine Galileo. Původně se počítalo, že armáda nechá zmodernizovat 350 tanků, loni ministerstvo zase rozhodlo, že to bude pouze 140. A to ministerstvo před časem zvažovalo, zda má v projektu modernizace vůbec pokračovat nebo ho zastavit. Modernizace tanků T-72 a nákup letadel L-159 blokují více než 80 procent rozpočtu armády.

* Ve spolupráci armády s podnikatelem Jiřím Andrlíkem byly v první polovině 90. let vyrobeny padákové soupravy VTP-100. V roce 1997 při seskoku na VTP-100 zahynul voják základní služby. Od té doby se na tomto typu padáku nesmí skákat. Potom se ukázalo, že firma, která vyhrála výběrové řízení na padáky, před zakázkou pro českou armádu nikdy nevyrobila ani jeden padák.

* Zakázku na výstavbu štábního informačního systému získal nejprve v roce 1995 firma Unisys, o dva roky později pak ale za zmatků americká firma EDS-Digital. Výstavba systému měla být ukončena do roku 2000, ale kvůli nedostatku peněz byla o několik let odložena.

* Ministerstvo loni zažalovalo bezmála dvacet důstojníků o statisícové částky, které jim chybně vyplatili ministerští úředníci v době jejich studií na západních akademiích či při působení v zahraničí. Úředníci z neznalosti účtovali také proplácení dovolených českých vojáků, kteří působili v mírových misích na Balkáně. Soudní spory ministerstvo prohrává.

* Krajně podezřelé jsou také nákladné rekonstrukce některých posádek, které pak vojáci v rámci koncepce výstavby resortu zanedlouho opustili. Typickým příkladem je rekonstrukce kasáren ve Vimperku, po které ministerští úředníci rozhodli, že vojáky přesune do Písku, kde kasárna nejsou žádná a musí se teprve postavit.

Ministr obrany Vladimír Vetchý na tiskové konferenci, kde oznámil, že navzdory kritice zůstává ve funkci, 4. dubna 2001.

Ministr obrany Vladimír Vetchý na tiskové konferenci, kde oznámil, že navzdory kritice zůstává ve funkci, 4. dubna 2001.

Ministr obrany Vladimír Vetchý na tiskové konferenci, kde oznámil, že navzdory kritice zůstává ve funkci, 4. dubna 2001.

Ministr obrany Vladimír Vetchý na tiskové konferenci, kde oznámil, že navzdory kritice zůstává ve funkci, 4. dubna 2001.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video