Derby opět plné vášní: rozhodlo vyloučení

P r a h a - Za derby dvou nejslavnějších českých celků opět zůstává stín dohadů nad sporným verdiktem rozhodčího. V pátečním podvečeru totiž skvělé fotbalové představení, na němž se podíleli oba soupeři, ukončilo vyloučení kapitána Slavie Karla Rady. Podle domácích nespravedlivé, podle neutrálních diváků necitlivé, ale asi správné. Každopádně klíčové pro další vývoj zápasu. Sparta si v přesilovce vytvořila převahu a s příchodem Kolouška se dočkala i gólů, takže derby vyhrála 3:1 a zakončila sezonu se čtyřiceti body. Červenobílí mají pouhou polovičku, ale schází jim odehrát ještě dva zápasy. Prohlédněte si videonahrávku z derbyPo vítězném derby Siegl skoro brečel - více ZDE

Podívejte se, jak šly minuty v derby

Na dvě rozdílné části rozřízla derby 43. minuta, která změnila rozložení sil na hřišti. Do té doby aktivnější Slavia ztratila svého kapitána Karla Radu, který zachraňoval vlastní chybu faulem na útočníka Marka Kincla. Před sparťanem se v tu chvíli otevíral prostor k samostatnému úniku, a tak rozhodčí sáhl po červené kartě.

"Říkal jsem si, že se nikdy nebudu vyjadřovat k rozhodčímu, ale musím to porušit," prohlásil trenér Slavie Karel Jarolím. "Pan Liba vzal otěže zápasu do svých rukou a na škodu nejen naší, ale celého utkání jeho průběh ovlivnil. Takových situací vídám v ligových zápasech spousty, ale rozhodčí mají bohužel rozdílný názor na jejich posuzování."

Pravdu měl v tom, že vyloučení bylo ke škodě kvality zápasu, která byla do té doby hodně vysoká. Slavia, odhodlaná ukončit sérii malérů, se pustila do útoku, Sparta hledala skuliny v nedokonalém soupeřově ofsajd systému, a pak útočila rychlými brejky.

Slavia završila sérii šancí vedoucím gólem, který dal po přesné Ulichově rozehrávce přímého kopu Kuka hlavou. "Začátek nám nevyšel, než se hráči srovnali, trvalo jim to patnáct minut," zlobil se Ivan Hašek, trenér Sparty.

Zlepšení se projevilo dvěma sólovými nájezdy Rosického. V prvním případě trefil bližší tyč, ve druhém zase těsně minul tu vzdálenější. Pak Slavia trefila břevno, postaral se o to po důrazném průniku Kuka. "Z našich hráčů byla cítit touha Spartu porazit, bohužel místo zvýšení na 2:0 jsme trefili břevno a vzápětí Sparta vyrovnala," lituje Jarolím.

Gólovou akci začal Rosický, který poslal míč do volného prostoru za obrannou linii sprintujícímu Obajdinovi. Útočník přešel přes Petrouše a poslal centr do pokutového území, kde byl nejlépe postavený Hašek.

Pak přišlo vyloučení a do druhé půle už nastupovali soupeři s rozdílnými vyhlídkami. Kromě vyloučeného Rady musel ze hry i útočník Zelenka, aby uvolnil míče obránci Hyskému, a role z první půle se otočily. Sparta držela míč a čekala na chybu, po které by mohla bleskově zaútočit.

Dlouho se zdálo se, že více touhy po vítězném gólu mají slávisté, jejichž ofenzívu dirigoval Kuka (převzal po Radovi kapitánskou pásku) a Ulich. Sparťanská přesila se začala projevovat až od sedmdesáté minuty, kdy rušných momentů před brankářem Černým výrazně přibylo.

Velký vliv na to měl příchod Kolouška, který se postaral o zlom ve vývoji. V 77. minutě rozehrál roh na hlavu Jarošíkovi, jenž překonal nedůrazného brankáře Černého. Třetí branku Koloušek vstřelil sám, když se ocitl po Kinclově promáchnutí sám před brankou, v níž už zůstal místo brankáře jen bezmocný L. Došek.

SLAVIA - SPARTA 1:3 (1:1) 1.12. 17:00 - podrobnosti
Góly: 22. P. Kuka
Góly: 37. M. Hašek, 77. J. Jarošík, 82. V. Koloušek
Sestavy: R. Černý - K. Rada - A. Petrouš, D. Šuškavčevič (83. P. Švancara) - L. Došek, I. Ulich, R. Dostálek (86. J. Skála), T. Kuchař, D. Tchuř - P. Kuka, L. Zelenka (46. M. Hyský)
Sestavy: J. Blažek - M. Horňák, J. Novotný, R. Lengyel, V. Labant - Z. Svoboda (66. V. Koloušek), M. Hašek, J. Jarošík, T. Rosický (90. R. Slončík) - J. Obajdin (83. P. Papoušek), M. Kincl
Počet diváků: 8590

Sparťanský brankář Blažek míjí centrovaný míč mezi Kinclem (vlevo) a Lukášem Doškem

Vlajkonši Sparty si ve svém sektoru při derby podkuřují dýmovnicemi

Slávistický gólman Černý přišel pozdě a míč z Jarošíkovy hlavy letí podruhé v derby za jeho zády

Fotbalisté Sparty oslavují vítězství v derby se Slavií

Rozhodčí Liba dává Radovi červenou kartu po faulu na Kincla, Slavia bez kapitána derby se Spartou prohrála 1:3