Jan Němec představil svůj film i na Febiofestu

Film Noční hovory s matkou, který natočil režisér Jan Němec, byl na celosvětové počítačové síti, na stránkách iDNES, volně ke zhlédnutí do konce roku 2000. "Promítání filmu bylo prodlouženo kvůli velkému zájmu uživatelů internetu," řekl vedoucí internetového magazínu iDNES Jan Kubíček. Na stříbrném plátně mohli film posléze zhlédnout návštěvníci Febiofestu.

Po uvedení Nočních hovorů s matkou na internetu a několika dalších videoprojekcí na plátno bude Jan Němec dále pracovat na výsledném produktu, digitálním videodisku DVD. Jeho distribuce se plánuje v České republice a USA na jaro 2001. Film na něm doplní několik hodin tématických odboček.

Přes hodinu čtvrtečního večera si 30. listopadu režisér Jan Němec vyhradil pro živou diskusi se čtenáři magazínu iDNES. V pražské internetové kavárně Lávka odpovídal se zájmem a energií a rychle zodpověděl všechny došlé otázky.

Jako představitel české nové vlny 60. let tak Němec předstihl i mladší kolegy. Od návratu z emigrace natočil již dva klasické filmy, ale nyní se vrhl na moderní technologie. "Je to digitalizace - ale  s duší," říká. Ve světě sice není film na internetu ničím neobvyklým, nicméně i tam jde převážně jde o díla krátká, studentská, experimentální nebo od méně známých tvůrců.

Některá vznikají přímo pro šíření na síti a například společnost AtomFilms.com skoupila školní snímky bývalých studentů včetně George Lucase, stvořitele Hvězdných válek. Hollywoodská studia výhledově chtějí nabízet přes internet své starší hity, filmové festivaly otevírají internetové kategorie.

"V tuzemsku si na opravdový rozmach internetových filmů pár let počkáme," hádá mluvčí Filmové komory Pavel Strnad.


Internet je pro všechny, říká režisér Jan Němec
(rozhovor s Janem Němcem)

Noční hovory s matkou režiséra Jana Němce představují částečně stylizovaný vlastní životopis tvůrce, jenž se míjí se svou maminkou na trase tramvaje číslo 11 z Václavského náměstí na Vinohrady "od koně až ke krematoriu" a po její smrti jí zasílá krátká "SMS" sdělení ve filmové podobě. Režisér Němec zde také účinkuje, kromě toho napsal scénář, byl kameramanem i autorem skladeb, které sám nahrál.

Na filmu spolupracovali Karel Roden a Zuzana Stivínová, podpořil jej státní fond kinematografie i pražský magistrát. Celosvětové distribuce konečného nosiče - digitálního videodisku DVD - se v od května 2001 ujme americká firma Facets Multimedia.

Šlo vám o prvenství, o vztah k internetu, nebo je to jen hra?
První uvedení na internetu je demokratické: bude přístupné pro všechny, nejen pro výběr zvaných hostů. Nicméně na síti bude uvedena jen část projektu, celý produkt i s několikahodinovými odbočkami se objeví na DVD.

Vy sám už jste nějaký film na internetu viděl?
Ne, neviděl.

Máte aspoň představu o složení publika, které v síti oslovíte?
Předpokládám, že bude velmi mladé a velmi překvapené.

Dostane se váš film vůbec na tradiční plátno kin?
Jednáme o možnosti promítát jej v rámci Febiofestu v lednu 2001. Ale hlavním produktem pro náš i mezinárodní trh zůstává DVD.

Neriskujete, že se hned po internetové premiéře vyrojí kritiky?
Okamžitá odezva mě naopak láká, dává mi možnost ihned reagovat, případně ještě něco dolaďovat.

Režisér Jan Němec s asistentkou iDNES Šárkou Jakšiovou během on-line rozhovoru.

Režisér Jan Němec s asistentkou iDNES Šárkou Jakšiovou během on-line rozhovoru.