Film Šestý den řeší otázku klonování lidí

Po klonované ovci Dolly přichází klonovaný Arnold Schwarzenegger. A to v novém filmu Šestý den, ve kterém si bývalý několikanásobný kulturistický Mister Olympia zahrál hlavní roli. Film se dotýká citlivé otázky klonování lidí, které se v Americe stane někdy mezi lety 2010 až 2030 legální záležitostí. Nevyhne se mu ani Schwarzenegger, kterého omylem naklonuje zlověstná tajná organizace.

V průběhu děje se pak snaží hlavního hrdinu Adama Gibsona (Arnold Schwarzenegger) zabít, zatímco jeho klon kouří jeho cigarety a miluje se s jeho nic netušící manželkou. "Jen si představte, jak byste se cítili, kdyby se něco takového stalo vám," svěřuje se rakouský rodák. Hrdina si však poradí, jak napovídá i upoutávka filmu: Naklonovali toho nepravého.

Schwarzenegger tvrdí, že by se případnému klonování nebránil, protože sám je velmi zaneprázdněný a potřeboval by tak dvě až tři geneticky dobře provedené kopie. Jedna by za něj hrála golf, druhá by se vydala s rodinou na nákupy a třetí by se živila herectvím. "Ve filmu mě klonovali, a tak bych měl dostat dvojnásobný plat," vtipkuje třiapadesátiletý hollywoodský hrdina akčních filmů.

ŠESTÝ DEN

režie Roger Spottiswoode
scénář Cormac a Marianne Wibberley
kamera

Pierre Mignot

hudba Trevor Rabin
Michael Wandmacher
hrají Arnold Schwarzenegger
Tony Goldwyn
Robert Duvall
Michael Rapaport

Šestý den - premiéry

kina 4. ledna 2001
video -
půjčovny
9/2001
Říká, že jeho nový film se liší od ostatních, protože tentokrát si zahrál "obyčejného" pilota helikoptéry. Vydává se tedy za normálního chlapa, který je oddaný své rodině a má vypracované svaly, jež mu ve věku dvaceti let vynesly kulturistický titul Mr.Universe. "Pokud si myslíte, že vystačíte jen s podobnou postavou, tak prohrajete. Musíte sledovat trend, měnit se, zdokonalovat se. Musíte se zasloužit o to, aby děj vypadal věrohodně," dodává herec.

Schwarzenegger sní o tom, že si jednou zahraje úplně jinou postavu, jakou je například folková hvězda Paul Bunyan anebo hrdinové v klasických westernech. "Opravdu bych si přál zahrát si ve westernu," svěřuje se. Touží také po tom zahrát si vážnou roli, přestože sám přiznává, že bude těžké diváky přesvědčit, aby se na takový film šli podívat. "Musel bych to natočit pro televizi," říká.

Je však možné, že se Schwarzenegger v budoucnosti vydá úplně jiným směrem. Může se třeba věnovat charitě, nebo se také dát na politickou dráhu. Nebrání mu ani to, že je ženatý s televizní novinářkou Marií Shriverovou, která sympatizuje s demokraty, zatímco on podporuje republikány. Patřil dokonce mezi poradce bývalého republikánského prezidenta George Bushe.

"Nezabývám se jen herectvím. V obytném přívěsu mám Internet, telefon a fax, abych tak mohl řídit svou nadaci, která pečuje o zanedbané děti, i během natáčení filmu. Stále něco řeším," dodává herec.

Některé klony mají duši
(recenze Mirky Spáčilové)

Hrdina snímku 6. den, obstarožní superpilot alias Arnold Schwarzenegger, hýčká svou rodinu ve světě budoucnosti - ve světě, kde už se laserová břitva, virtuální milenky i právníci či klony pošlých domácích mazlíčků stali běžnou součástí života. Ale božský Arnie zastává staromódní názor, že klony nemají duši a umělý pes mu do domu nesmí. Za což je samozřejmě vytrestán, neboť právě jeho dvojníka nezákonně naklonuje jistá pokoutní banda skrytá pod fasádou kliniky, přičemž pravého Arnieho hodlá zlikvidovat. Asi směšná otázka: přežije hrdina pravý, či klonovaný, nebo oba, a který z nich má duši?

Odpověď najde jen trochu zkušený divák napoprvé, neboť pod pláštíkem morálního dilematu se opět odehrává obyčejný thriller vybavený všemi povinnými doplňky. Například efektními triky (hrdinův let zasněženým kaňonem ve stylu Hvězdných válek) či lynchovsky zrůdnými rekvizitami, což je konkrétně mluvící panenka kňourající "jauvajs" a embrya ve vodní lázni. Dále je tu tradičně "drsňácký" humor klonů-zabijáků s věčně vyspravovanými prostřílenými těly a samozřejmě také sentimentální rodinná příchylnost - aby pak ohrožení Arnieho ženy a dcerky mohlo vyvolat řádně výbušné finále.

Jenže velkolepé honičky i skoky do vodopádů už tu byly, ani působivá "klonovací" operace nepřevýší jiné trikové zázraky a také ústřední zločinecký tandem má dlouhatánské vousy. Geniální vědec, v jádru celkem dobrák, kterému šlo hlavně o léčbu milované manželky, nakonec všecko podrobně vyžvaní Arniemu i divákům. Na straně čirého zla zbude jen odporný týpek posedlý mocí a ziskem, jehož vražedné komando má v občance vesměs razítko "klonován". Čím blíže k závěru, tím více řady uměle odvozených bytostí houstnou.

Trošku to připomíná cimrmanovskou hru vrcholící přiznáním širokého příbuzenstva ve stylu "já nejsem tvá tetička, nýbrž babička, já nejsem jeho otec, ale pravnuk". Ve filmu 6. den - název odkazuje ke dni, kdy Bůh stvořil člověka - by nakonec všichni mohli vyvolávat svou pravou totožnost: "Já jsem klon, já taky a já taky." Nebýt Arnieho, který vždycky umí svět zamořený příšerkami vyčistit, člověk by se bál, že klonům patří i jména tvůrců v titulcích.

Fotografie z amerického filmu Šestý den.

Fotografie z amerického filmu Šestý den.

Fotografie z amerického filmu Šestý den.

Fotografie z amerického filmu Šestý den.

Fotografie z amerického filmu Šestý den.