Festival Oty Hofmana - děti u internetu

Festival Oty Hofmana - děti u internetu - Děti pracují s internetem na festivalu Oty Hofmana v Ostrově. | foto: DTV

Děti ovládly kultruní dům v Ostrově

Hloučky dětí obléhající počítače v internetové kavárně, velká dětská diskotéka, která dvě hodiny po poledni naplnila společenský sál kulturního domu, a nezbytné seznamování dětí s televizní a rozhlasovou technikou v mediálním centru – vše nasvědčuje tomu, že druhý den dětského festivalu se rozjel naplno.

Milerově Krtečkovi je čtyřiačtyřicet let
Jedním z největších lákadel nedělního odpoledne byla vernisáž výstavy známého animátora a autora oblíbeného Krtečka Zdeňka Milera, jež se konala v ostrovské Galerii umění v zámeckém parku. Devětasedmdesátiletý animátor, výtvarník, autor scénářů a režisér, který do Ostrova přijel již potřetí, dnes oslovuje již třetí generaci malých čtenářů. Miler, známý svými animacemi pro studio Bratři v triku, má na svém kontě kromě nesčetných knižních ilustrací přes sedmdesát animovaných filmů, z čehož kolem padesáti je o Krtečkovi a jeho přátelích. Děti, které přišly Zdeňka

Milera požádat o podpis do svých oblíbených knížek, byly vystavenými obrázky nadšeny. S Krtkem, Myškou, Kubulou a Kubou Kubikulou se totiž v dětství setkal snad každý. “Máme doma spoustu knížek. Osmiletý Tomáš už čte, malé Nikolce zatím stačí obrázky. Každopádně Krtek je favoritem,” řekl Josef Vařejčka z Ostrova, který na Milerovu výstavu vzal i dvě své děti.

Děti ovládly kultruní dům v Ostrově
Internetová kavárna ostrovského Domu kultury je už od soboty, kdy filmový a televizní festival začal, v neustálém obležení malých i starších návštěvníků. Dětem je k dispozici devět počítačů s připojením na internet, díky němuž mohou zdarma brouzdat sítí či posílat zprávy. Provoz kavárny zajišťuje společnost Nextra Czech Republic, která poskytuje internetové a komunikační služby a v republice působí od roku 1998. Po celých pět dnů jsou od osmi ráno do osmé večer zaměstnanci společnosti k ruce dětem, které se zajímají o internet.

“Na festivalu jsem podruhé. Letos jsem přišel s kamarádem a učíme se brouzdat po internetu. Máme ho ve škole, takže s tím trochu umím pracovat. Díval jsem se na Majáky, líbí se mi ta nainstalovaná kamerka, která snímá lidi u počítače,” řekl dvanáctiletý Ladislav Vršťala z Ostrova, který se včera těšil na filmovou projekci pohádky Z pekla štěstí.

Vůbec poprvé se na festivalové dění přišel podívat desetiletý Tomáš Svoboda z Ostrova. “Ještě jsem tu nebyl. Přišel jsem zkusit počítače, učím se od kamarádů, kteří jsou tu se mnou,” sdělil malý Tomáš. I on se vpodvečer chystal do kinosálu na známou Troškovu pohádku.

Šestnáctiletá Dominika Harišová, která bydlí rovněž v Ostrově, již letos ví, že na příští ročník festivalu se přijde podívat znovu. “Líbilo se mi, jak venku na pódiu zpívaly děti z dětského domova. Zajímavý je internet a doufám, že uvidím i nějaké filmy. Příští rok s kamarádkama zase přijdu,” svěřila se Dominika.

Na festival přijeli i malí redaktoři Dětské televize neslyšících
Nápad založit redakci Dětské televize pro neslyšící děti vznikl v Praze před pár měsíci. “Dětská televize neslyšících funguje od února letošního roku. S myšlenkou přišla Katka Houšková, která pracuje v pražském Centru volného času pro sluchově postižené děti a mládež. To funguje při Federaci rodičů a přátel sluchově postižených. Projekt televize se vymýšlí v podstatě od Vánoc,” tlumočila Jitka Vrchotová znakovou řeč vedoucího redakce neslyšících dětí Tomáše Wirtha.

Redakci tvoří čtyři děti, další se čas od času přijdou podívat. Na festival přijely tři z nich. “Jsme tu samozřejmě poprvé, takže se spíše učíme, jak se zachází s filmovou technikou. Připravujeme asi tři scénáře, zatím se však neví, kdy se natočí. Musíme se ještě hodně učit,” vysvětlil Wirth.

Redakce, jež sídlí v Praze 5 – Stodůlkách, se o televizní techniku zatím dělí s redakcí slyšících dětí. “Vzájemně spolupracujeme. Slyšící děti nás učí, jak se používá kamera, jak se stříhá a natáčí, my je na oplátku učíme základy znakové řeči,” dodal šéf neslyšících redaktorů.

Televize neslyšících by podle něj měla dokázat slyšící veřejnosti, že neslyšící ve sféře filmů nejsou nijak méněcenní. “Každý neslyšící má rád film, takže je dobré, když mezi nimi vyrostou šikovní kameramani a tvůrci, kteří ty filmy budou taky točit a stříhat. Dají tak o sobě vědět dalším generacím, kterým ukáží, že něco dokázali, přestože neslyšeli,” míní Wirth.

Projekt, který se zatím rozbíhá jen v Praze, by se podle něj mohl rozrůst i o regionální studia. “Díky moderní technice je televizní studio přístupné i neslyšícím, to dříve nebylo. Na Západě je to přitom běžná věc. Neslyšící studují film a natáčejí, v Čechách nic podobného dosud nebylo,” posteskl si šestadvacetiletý vedoucí, který je i jedním z autorů webových stránek pro neslyšící.

Podle Jitky Vrchotové by se pro mnohé neslyšící děti mohla televizní a moderátorská práce stát i budoucím zaměstnáním. “Jedna dívka by se chtěla stát moderátorkou televizních pořadů pro neslyšící, jiné děti o něčem podobném zatím neuvažují,” dodala Vrchotová.

“Zatím nevím, chtěla bych studovat na gymnáziu, pak na vysoké škole a procestovat i poznávat svět. Práce s Dětskou televizí mne baví, ráda bych udělala nějaké pořady pro slyšící a neslyšící děti jako moderátorka nebo filmová herečka,” svěřila se jedna z redaktorek Dětské televize neslyšících, patnáctiletá Lenka Prokešová.



Festivalové zprávy Dětské televize

Každý rok tu chceme něco nového, řekla ředitelka festivalu Oty Hofmana Walburga Mikešová šéfuje ostrovskému dětskému filmovému a televiznímu festivalu přes patnáct let. Jako ředitelka má spoustu starostí. Včera se však Dětské televizi podařilo natočit s ní krátký rozhovor.

Proč pořádáte dětský filmový a televizní festival právě v Ostrově?
Před dvaatřiceti lety byly v Ostrově spousty dětí. Původně se založil dětský filmový klub a postupně z toho vznikl i nápad pořádat zde každoročně filmový festival pro děti.

Od pondělí se bude promítat i mimo Ostrov. Kde všude se děti mohou setkat se soutěžními filmy?
Uspořádali jsme satelitní projekce. V pondělí budeme promítat v Jáchymově, a to o půl dvanácté film Hurá na medvěda a o půl druhé Krále sokolů. O den později poběží tento film od osmé hodiny ráno v Perninku a v deset dopoledne pak Princezna ze mlejna II. Ve středu bude projekce v Kyselce. Od osmi dáváme Hurá na medvěda a v deset Krále sokolů.

Chystáte pro letošní festival nějaké novinky?
Letos jsme dětem připravili internetovou kavárnu, kde si mohou zadarmo surfovat po internetu a seznamovat se se sítí. Pak je tu taky místnost dětských médií, kde pracují štáby Dětské televize. Děti, které přijdou na festival, si mohou vyzkoušet plno věcí, které dokáže filmová technika.

Co připravujete pro příští ročník festivalu?
O tom bych se dnes nerada zmiňovala. Každopádně se však snažíme, aby se každý rok objevilo na festivalu něco nového, co přitáhne hlavně dětské diváky.
Katka Číhalová, redaktorka Dětské televize Jihlava


Jak se dělá film
V sobotu a v neděli měla Dětská televize možnost účastnit se semináře herce a režiséra Jaroslava Víznera a kameramanky Jessicy Horvátové, který se konal v Městském domě dětí a mládeže. Seminář o tom, jak se dělá film a co je potřeba zařídit pro jeho vznik, měl děti zavést do filmového zákulisí. “Měli byste se dozvědět něco o tom, jak se dělá scénář, jak se vytváří rozpočet na film a jaká je přesně práce s herci,” uvedl seminář režisér Vízner, který dětem popsal, jak se dostal k režírování a co všechno točil.
Na ukázkách z Čapkovy hry Loupežník se děti učily, jak se vytváří rozpis pro rekvizity nebo jak musí režisér pracovat s herci.
Pavlína Hlaváčová, redaktorka Dětské televize Ostrov


Lišáci, Myšáci a Šibeničák
V neděli se v Kinokavárně promítal film Lišáci, Myšáci a Šibeničák, jehož režisérkou je členka ostrovské odborné poroty Věra Plívová-Šimková. Ta k projekci svého filmu uvedla: “Jsem ráda, že jsem už po patnácté na dětském filmovém festivalu.”
Škoda jen, že se do Kinokavárny přišlo podívat jen málo návštěvníků.
Dominika Kafuňková, členka štábu Dětské televize Praha 8


Jak funguje Internetová kavárna
V sobotu začala provozovat Internetová kavárna v ostrovském domě kultury. Děti zde mají možnost zdarma využívat internet k zábavě i k vyhledávání potřebných informací.
Náš štáb mezi počítači natočil reportáž, v níž zjišťoval, jak kavárna funguje. “Otevřeno je po celou dobu konání festivalu, tedy každý den od osmi ráno do dvacíti hodin. Atmosféru návštěvníkům zpříjemňuje bar s občerstvením a hudba,” řekl Petr Kvasňovský ze společnosti Nextra Czech Republic, která zajišťuje provoz internetu.
Michaela Hroncová, redaktorka Dětské televize Praha 8


Autor Krtečka spí s plyšovým krtkem pod polštářem
Je jen málo českých dětí, které nikdy neslyšely o Krtečkovi. Jeho duchovním tatínkem je Zdeněk Miler, kterého jsme zastihli na vernisáži jeho ilustrací. “Krtka jsem si vybral. Protože je to slepé zvířátko, trochu jsem se bál jít s ním na trh. Nevěděl jsem, jak ho přijmou děti. Dopadlo to ale výborně,” svěřil se slavný animátor. Jeho Krteček se stal jednou z nejoblíbenějších animovaných postaviček. “Krteček je sice nejslavnější, vytvořil jsem však také řadu jiných postaviček, jako je třeba večerníčkový Cvrček,” řekl Miler. “Krteček už měl nesčetně výstav a vernisáží. Jen tady v Ostrově jsme už potřetí,” dodal výtvarník. Mimo kameru štábu svěřil, že krtka má i pod polštářem.
Kromě výstavy se děti mohly těšit i na projekci krátkých filmů o Krtečkovi, která se v neděli vpodvečer konala na otevřené scéně pod širým nebem před ostrovským domem kultury.
Zuzka Walterová a Zorka Dušková, redaktorky Dětské televize Praha 2


Festivalové zákulisí
Jeden ze štábů Dětské televize požádal včera o rozhovor ředitele ostrovského kulturního domu Marka Poledníčka, který je jedním z organizátorů festivalu.

Kulturní dům je velmi moderní budova. Jak je připravena na tento festival?

Nezáleží na tom, jestli je dům moderní nebo ne. Tato budova je výtvorem socialistického realismu, má ale spoustu místností, které jsou pro festival jako dělané.

Čím je výrazný právě dvaatřicátý ročník festivalu?
Letošní ročník zaujme hlavně díky celostátnímu setkání dětských médií. Festivalu to dává jakýsi punc zvláštnosti.

Kdo je patronem tohoto festivalu?
Oficiálním patronem festivalu není nikdo. Tím neoficiálním je režisér Jaroslav Vízner, který zde pořádá filmové semináře pro děti z Dětské televize.
Zuzka Walterová, redaktorka Dětské televize Praha 2


Festivalové dojmy Dětské televize

Richard nažluto
Pozvání do rádia Dětské televize přijala moderátorská dvojka Aleš Juchelka a Richard Krajčo, kteří jsou dětskému publiku známí z hudebního pořadu České televize Medúza. Oba dva pánové sršeli optimismem. Místo toho, abych já zpovídala je, to však zpočátku bylo naopak.
Na festivalu zůstanou až do úterka. “Musíme jet natáčet živé vysílání Medúzy,” řekl Richard, kterého poznáte podle žlutých slunečních brýlí.
Monika Lebedová, redaktorka Dětské televize Olomouc

Očima fotografa Dětské televize
Mé dojmy z dvaatřicátého ročníku festivalu filmu pro děti a mládež jsou zatím celkem dobré. Focení na festivalu mi přinese hodně, zvláště pak dobré zkušenosti. Lidé, které fotím, znám jen jako kameramany, zvukaře nebo moderátory, jinak moc ne. Focení mě baví, fotky dělám už přes pět let. Fotokroužek na Praze 2, kam chodím už druhým rokem, letos spadá pod Dětskou televizi, proto jsem se dostal i na ostrovský festival. Jsem rád, že tu jsem.
Štěpán Urbánek, fotograf Dětské televize Praha 2

Jaká je moderátorská řehole
Ondru Matulu znají děti z televizních pořadů Kometa a Kečup, který kdysi moderoval spolu s Luckou Vondráčkovou. Jednadvacetiletý student Filozofické fakulty Masarykovy univerzity , který nyní uvádí televizní Barvál, přijel na ostrovský festival jako moderátor. O tom, co obnáší profese moderátora, se svěřil našemu štábu. “Je to docela náročné. Nejdřív jsem si nemohl zvyknout na to, jak si o mně lidé povídají. Když už jsem tomu přivykl, přestali si mě všímat, z čehož jsem zase byl trošku smutný,” řekl sympatický mladý moderátor.
A o jakou zkušenost se s námi podělil? “Zkuste si raději nezvykat na to, že si vás lidi všímají,” směje se Ondra.
Zuzka Walterová a Zorka Dušková, redaktorky Dětské televize Praha 2

V Dětské televizi se teprve učím
O Dětské televizi jsem se dozvěděl ve škole. Strašně se mi zalíbila, takže jsem chtěl jet i na festival do Ostrova, abych se něco naučil. Zkouším pracovat s kamerou a předvádím dětem, které přijdou na festival, jak se s ní pracuje. Moc se mi to líbí.
Lukáš Ježek, člen štábu Dětské televize Praha 2